2413832.jpg

آینه جم: شهرستان جم به عنوان خوش‌آب‌وهواترین نقطه استان بوشهر شناخته می‌شود و با داشتن ظرفیت‌هایی همچون جنگل گلوبردکان و باغ‌ها و دشت‌های زیبا مقصدی برای گردشگران نوروزی است.

به گزارش آینه جم: شهرستان جم در جنوب استان بوشهر قرار دارد و با توجه به ویژگی‌های محیطی و جاذبه‌های طبیعی آن می‌تواند با مدیریت و برنامه‌ریزی علمی به قطب گردشگری مهمی در سطح منطقه تبدیل شود.

شهرستان جم با مرکز استان ۲۶۰ کیلومتر فاصله دارد، دارای دو بخش جم و ریز است و شهرستان های فیروزآباد، فراشبند، مهر، کنگان، عسلویه، دشتی و دیر در مجاورت آن واقع شده‌اند.

 به‌دلیل اینکه یکی از مناطق خوش آب و هوای استان بوشهر محسوب می‌شود و همین طور با توجه به زمینه تاریخی آن، از پتانسیل بالقوه‌ای برای  جذب گردشگران برخوردار است.

بخش جم از بخش ریز از لحاظ وسعت کوچکتر است ولی تراکم جمعیتی در جم بیشتر از ریز است. هم اکنون نیز به خاطر سکونت خانواده‌های کارکنان بخش‌های مختلف صنعتی شاغل در عسلویه جمعیت شهر جم در حال افزایش است.

http://s6.picofile.com/file/8244594700/IMG_20160324_WA0018.jpg

از ویژگی‌های برجسته شهرستان جم، آب و هوای بسیار خوب، قرار گرفتن در ۶۰ کیلومتری عسلویه بدون آلاینده‌های محیطی و صوتی، دسترسی به راه‌های زمینی، هوائی و هم‌جواری با راه ترانزیتی به شیراز، پتانسیل گسترش مراکز اقتصادی در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و خدماتی، توسعه مراکز فرهنگی، آموزشی، ورزشی و رفاهی در منطقه و بالا رفتن سطح سواد مردم، پرورش انواع مختلف مرکبات و کشت اکثر درختان در این شهرستان، قرار گرفتن پالایشگاه گاز فجر جم در این شهرستان که بزرگترین پالایشگاه گاز خاورمیانه و دومین پالایشگاه بزرگ گاز در جهان است، می‌توان به آن اشاره کرد.

شهرستان جم از نظر آب و هوایی با سایر شهرستان‌های استان به دلیل کوهستانی بودن و دوری از دریا و ارتفاع مناسب از سطح دریا تفاوت دارد و بر خلاف دیگر شهرستان‌ها دارای آب و هوای معتدل‌تری است، رشته کوه‌های زاگرس جنوبی، این شهرستان را در بر گرفته است با قرار گرفتن در ارتفاع ۷۰۰ متری از سطح دریا و در نزدیکی خلیج فارس، پتانسیل کشت انواع گوناگون مرکبات ودرختان را داراست.

جم جاذبه‌های طبیعی فراوانی دارد و همه ساله علاوه بر هم‌وطنان، گردشگرانی از کشورهای اروپایی نیز از این شهرستان دیدن می‌کنند.

وجود چند امامزاده از جمله شاهزاده سید علی اکبر و سید حبیب الله از نوادگان امام موسی بن جعفر و امامزاده میر محمد در ریز و دو امامزاده دیگر بنام پیر بیراهه و بی بی بانو از جمله بناهای تاریخی مذهبی شهرستان جم است.

http://s7.picofile.com/file/8244594718/IMG_20160324_WA0019.jpg

آثار حمام قدیمی مربوط به دوره قاجاریه و مسجد امام و حسینیه شاه‌نشین و همچنین آرامگاه مرحوم فاضل جمی مجتهد و شاعر جم نیز از آثار تاریخی شهرستان جم هستند که در اداره میراث فرهنگی بوشهر ثبت شده‌اند.

از دیگر آثار تاریخی شهرستان جم می‌توان به سد و گورستان و ابنیه تاریخی روستای زیبای غربه و بناهای تاریخی روستای حرمیک و کانال‌های طولانی و تاریک که آب از کوه پدری بیرون می‌آید و همچنین آثار قنات‌ها اشاره کرد.

وجود چندین پارک زیبا در شهرستان، باغات و نخلستان‌های فراوان در نگین سبز جنوب باعث افزایش گردشگران به شهرستان جم شده است.

از جاذبه‌های طبیعی شهرستان جم نیز می‌توان به باغ‌های لیمو و زیتون، جنگل گلوبردکان ریز، رشته قنات قره چناق، باغ‌های بیدخوار، نرگسی، بیدبلند، کوری، منظر، حاجی آباد، صیدی، پهگو، فرامرزی و دیگر روستاهای زیبای شهرستان جم اشاره کرد.

کوه پدری و تپه چگاسه از دیگر جاذبه‌های طبیعی شهرستان جم محسوب می‌شوند.

http://s7.picofile.com/file/8244624434/2013_03_15_12_20.jpg

جاذبه‌های طبیعی گسترده در جم

نایب رئیس شورای اسلامی شهر جم در گفت‌وگو با خبرنگار آینه جم گفت: شهرستان جم از لحاظ داشتن جاذبه های گوناگون تاریخی و طبیعی همیشه مقصد بسیاری از میهمانان نوروزی و گردشگران بوده است.

علی پریشان گفت: شهرستان جم با دارا بودن جاذبه‌های طبیعی مثل کوه پدری، باغ های لیمو و زیتون، جنگل گلوبردکان، رشته قنات های قره چناق، باغ پدری، پارک های شهرستان، جاذبه‌های سیاحتی و زیارتی مثل امام زاده بی‌بی بانو، امام زاده هاشم و جاذبه های تاریخی مثل حمام محمدعلی خان پریشان، آسیاب مظفری، بناهای تاریخی حرمیک و .. می‌تواند به یکی از مقاصد مهم گردشگری در جنوب کشور تبدیل شود اما در این زمینه نیاز به معرفی بیشتر شهرستان داریم.

وی با اشاره اینکه شهرستان جم از نقاط مهم گردشگری محسوب می‌شود، گفت: جم یکی از دروازه‌های ورودی استان بوشهر و استان فارس و یکی از مسیرهای مهم برای گردشگرانی است که قصد مسافرت به سواحل خلیج فارس دارند است.

عضو شورای اسلامی شهر جم خاطرنشان کرد: شهرداری جم نیز اقدامات خوبی در شهر جم برای آماده سازی شهر انجام داده است.

علی پریشان در بخش دیگری از صحبت‌های خود  با بیان آمادگی کامل شهرستان در میزبانی میهمانان نوروزی افزود: در ستاد تسهیلات سفر نوروزی در شهرستان جم نیز با حضور هم اعضا تصمیمات بسیار خوبی برای ایام نوروز اتخاذ شده است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: با توجه به بارندگی‌های خوب اخیر و طبیعت زیبا و بکری که بعد از این بارندگی‌ها در جم به وجود آمده است قطعا یکی این شهرستان ازمقاصد مسافران نورزوی خواهند کرد.

http://s6.picofile.com/file/8244595592/ff.jpg

تشریح ویژگی‌های جنگل گلوبردکان

 فعال محیط زیستی جم در ارتباط با جنگل گلوبردکان خبرنگار آینه جم گفت: این عرصه جنگلی در مجاورت روستای پشتو و در فاصله ۲ کیلومتری شهر ریز و یک کیلومتری مرکز شهر انارستان واقع است ودر دو روز اول تعطیلات نوروز ۵ هزار نفر از آن بازدید کردند.

وی افزود: همه ساله از نیمه دوم اسفند تا اواخر فروردین ماه و بخصوص در ایام نوروز جمعیت زیادی از شهرها و روستاهای اطراف و استان فارس از این جنگل دیدن می کنند و تعداد مسافران امسال در این جنگل تا کنون افزایش چشمگیری داشته است.

جواد قیصری با اشاره به ذخیره گاه درخت زیبای «انارشیطان» در مجاورت این جنگل گفت: در این جنگل درختانی با ارتفاع ۱۵ متر و قطر تا ۷۰ سانتی متر هم مشاهده می‌شود و در برخی نقاط کاملاً انبوه و دارای تاج پوشش صد درصد است.

وی گونه‌های اصلی تشکیل دهنده این جامعه گیاهی را انواع  پده(Popolus euphratica) و گز (Tamarix mascatensis)و گونه‌های خرزهره (Nerium indicum)، بنگرو(Vitex pseudo negondo)، بید (Salix acmophylla)، نی (Phragmatis australs )، قلم (Arudo donax) و کهور دره‌ای (Prosopis koelziana) دانست.

این فعال فرهنگی اظهار داشت: تعدادی سرویس بهداشتی برای رفاه حال مسافرین در این جنگل طبیعی احداث شده و در بخشی از عرصه نیز تعدادی پایه برق جهت تأمین روشنایی نصب شده است.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه در اغلب نقاط عرصه سطل زباله نصب شده از مسافرین تقاضا می‌شود زباله‌های خود را حتماً در سطل‌های زباله قرار دهند و در محافظت از درختان کوشا باشند و در اطراف درختان آتش نیفروزند و همچنین با توجه به وجود برکه‌های آب مراقب کودکان خود باشند.

قیصری همچنین با اشاره به راه‌های دسترسی گردشگران به این جنگل گفت: برای دسترسی به این جنگل در صورتی‌که از دیر و کنگان و از مسیر موسوم به تنگ دوراهک عازم این منطقه باشند می‌بایست از مسیر دوراهک – انارستان – محله قلعه باغ وارد جنگل شوند و یا می‌توان از مسیر جم – ریز – پشتو به این عرصه دسترسی پیدا کنند.

وی تصریح کرد: یگان حفاظت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جم نیز  به طور مداوم و با وسیله شخصی از این جنگل در ایام تعطیلات حفاظت می‌کند و راهنمای بازدید کنندگان نیز هستند.

http://s6.picofile.com/file/8244596918/IMG_20160324_WA0013.jpg

دستگاه های اجرایی آماده خدمت‌رسانی در نوروز هستند

مصطفی نصیری در گفت‌وگو با خبرنگار آینه جم ضمن تبریک سال جدید بیان داشت: شهرستان جم از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیار خوبی برای توسعه گردشگری برخوردار است و باید از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده کرد.

عضو شورای اسلامی شهر جم خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اجرایی شهرستان آمادگی خوبی برای میزبانی میهمانان نوروزی دارند و امیدواریم با توجه به فضای مطلوب و مناسب فرهنگی، تفریحی شهرستان، رضایت مسافران و میهمانان نوروزی  تامین شود.

وی جم را به عنوان بام استان بوشهر و نگین سبز جنوب یاد کرد و گفت: شهرستان جم از لحاظ آب و هوای بسیار مناسب، طبیعت بکر و از تاریخ کهن برخوردار است و باید این ظرفیت عظیم و خدادادی به مردم استان و کشور معرفی شود.

نصیری افزود: مشاهیر و علمای بزرگ شهرستان چون فاضل جمی، محمدعلی خان پریشان و بسیاری از بزرگان به عنوان شناسنامه‌های شهرستان هستند که باید معرفی و شناسانده شوند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: متولیان امر نسبت به آماده‌سازی فضاهای فرهنگی تفریحی و تاریخی جم برای بازدید علاقمندان اهتمام دارند و مسیرهای دسترسی به این اماکن نیز بهسازی و اصلاح کرده‌اند.

http://s7.picofile.com/file/8244595618/gy.jpg

باغات ریز موقعیتی بی نظیر دارد

رئیس سابق شورای اسلامی شهرستان جم در گفت‌وگو با خبرنگار آینه جم اظهار داشت: بخش ریز از توابع شهرستان جم دارای دو شهر ریز و انارستان و ۱۱ روستا است که در ۵۰ کیلومتری مرکز شهر جم، همچون دری در میان کوه‌ها محصور شده است.

محدثی خاطرنشان کرد: مناطق تفریحی و گردشگری بخش ریز شامل چشمه بنو تنگمان، امامزاده دوتو ولی، چشمه آب مجاور آن امامزاده حرمیک ، باغ های مرکبات حرمیک و بیدو، باغات و قنات‌های تشان، دره بان، دشتک، دره بنگو، رودخانه جاری آن، دره کمه زرد، جنگل گلوبردکان، حرمی اناری، باغات و پارک‌های شهرهای ریز و انارستان، باغات کمه و سورگو، امامزاده سید حبیب اله در شهر ریز، مناطق زیبای کوهستانی زیر کوه، منطقه تفریحی پس گلی، مناطق زیبا و سرسبز بیدو سفلی و سرکوه،آبگرم ماخو، دشت‌های سرسبز منتهی به سرچشمه است.

وی گفت: با توجه به بارندگی‌های زمستان و بهار دیرهنگام امسال نسبت به سال‌های گذشته، بخش ریز از طراوت و شادابی خاصی برخوردار است و با توجه  به این بارندگی‌ها اکثر دره‌ها و چشمه‌ها سیراب بوده و دشت‌ها نیز پوشیده از گل و سبزه است.

محدثی با بیان اینکه هرساله دوستداران طبیعت از شهرستان‌های مجاور و حتی استان‌های دیگر، به این بخش سفر می‌کنند افزود: جنگل گلوبردکان ریز که هرساله میزبان هزاران میهمان است، امسال نیز با طراوات و زیبایی خود، می تواند پذیرای میهمانان نوروزی باشد.

http://s7.picofile.com/file/8244596434/IMG_20160324_WA0011.jpg

میزبان خوبی برای میهمانان نوروزی باشیم

فرماندار شهرستان جم گفت: شهرستان جم در ایام نوروز میزبان میهمانان و مسافرانی از سراسر کشور است، دستگاه های متولی باید تلاش کنند نواقص باقی مانده را برای پذیرایی مناسب از میهمانان رفع کنند.

وی افزود: سطح خدمات دهی در شهرستان جم در ایام نوروز باید افزایش یابد و در این زمینه برنامه ریزی لازم از سوی اعضای ستاد خدمات سفر انجام شده است.

فرماندار جم با بیان اینکه جم نقاط دیدنی و تاریخی زیادی دارد که می تواند جذابیت های خوبی برای میهمانان داشته باشد باید تلاش کنیم این جاذبه ها بیش از پیش معرفی شود گفت: طی ۳ جلسه ستاد خدمات سفر در شهرستان، ۳۷ مصوبه گذرانده شد که همه دستگاه ها موظفند حسب مصوبات اقدام کنند.

وی ادامه داد: برای پذیرایی از میهمانان چهار پایگاه هلال احمر، شش پایگاه انتظامی و ۱۲ اکیپ راهداری به صورت شبانه روزی به مردم خدمات ارائه خواهند کرد.

حسینی با بیان اینکه در هفته‌ای که گذشت به بهانه روز جم، برنامه‌هایی پرمحتوا، جذاب و در سطح ملی برگزار شد گفت: باید از نگاه ویژه شورا و شهرداری جم تقدیر کرد.

http://s7.picofile.com/file/8244624400/2013_03_15_12_17.jpg

جم به خوبی معرفی شود

 شهردار جم در گفت‌وگو با خبرنگار آینه جم با اشاره به اهمیت میزبانی از مسافران نوروزی و لزوم آمادگی در این زمینه اظهار داشت: برنامه ریزی لازم برای زیباسازی شهر جم انجام شده است.

صدرالله حیدری گفت: پارک‌های جم نباید صرفا به اسکان مسافران اختصاص یابد چرا که با توجه به ناکافی بودن مراکز رفاهی تفریحی مطلوب در جم، چادر زنی در پارک های اصلی شهر جم، استفاده از پارک ها را دچار اختلال می‌کند.

وی با بیان اینکه با سایر نهادها و دستگاه‌ها برای خدمات رسانی مطلوب همکاری می کنیم گفت: تلاش می کنیم شهر جم را به خوبی معرفی کنیم.

http://s7.picofile.com/file/8244624476/2013_03_15_12_54.jpg

ایجاد ایستگاه‌ها پلیس در جم

فرمانده انتظامی جم در نشست هماهنگی برنامه‌های نوروزی که روز چهارشنبه برگزار شد گفت: ایستگاه‌های پلیس در سطح شهرستان جم دایر می شود.

سرهنگ سید علی مهدیان بیان داشت: گشت های پلیس در سطح شهرستان به صورت شبانه روزی تامین امنیت را به عهده خواهند داشت.

 

آماده ارائه خدمات درمانی هستیم

 رئیس بیمارستان توحید اظهار داشت: در ایام نوروز حجم مراجعات به بیمارستان جم به دلیل سفرهای نوروزی و گاها کاهش خدمات در برخی بیمارستان‌های مجاور افزایش می یابد که آمادگی لازم برای خدمات رسانی وجود دارد.

فرهاد باقری تصریح کرد: لازم است تدابیر بهداشتی به دلیل حضور مسافران و احتمال انتقال برخی بیماری ها با جدیت در دستور کار قرار گیرد و هم مردم و هم مسافران موارد بهداشتی را با جدیت بیشتر رعایت کنند.

http://s6.picofile.com/file/8244597100/_%D8%B3%D9%88%D8%B1%DA%A9%D9%88%D9%87_%D8%A8%D8%A7%D8%BA.jpg

تجهیز مدارس برای اسکان مسافران

رئیس آموزش و پرورش جم نیز از ایجاد شرایط مناسب اسکان خبر داد و بیان داشت: آموزش و پرورش آمادگی لازم برای اسکان فرهنگیان و میهمانان عزیز را در ایام نوروز دارا است.

خلیل نیکخواه افزود : تقاضا داریم شهرداری‌ها همچون گذشته در تجهیز مدارس برای اسکان ما را یاری کنند.

احمد یزدانی رئیس هلال احمر جم اظهار داشت: ایستگاه‌های امدادی و جوانان در ورودی‌های شهر جم و شهرهای ریز و انادستان دایر می‌شود و علاوه بر خدمات امدادی، خدمات رفاهی کودک نیز ارایه می‌شود.

http://s6.picofile.com/file/8244595942/IMG_20160324_WA0014.jpg

http://s6.picofile.com/file/8244594592/IMG_20160324_WA0007.jpg

http://s6.picofile.com/file/8244595042/IMG_20160324_WA0074.jpg

http://s9.picofile.com/file/8322383434/171.jpg

http://s9.picofile.com/file/8322383442/ebi12.jpg

http://s9.picofile.com/file/8322383468/IMG_20160323_WA0011.jpg

http://s9.picofile.com/file/8322383484/IMG_20160323_WA0030.jpg

http://s9.picofile.com/file/8322383734/%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86_%D8%AC%D9%85_5.jpg

http://s9.picofile.com/file/8322383526/2.jpg
[کد خبر:AJ24059]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


دیدگاه‌ها   

0 # بهلول 1396-11-27 10:18
متاسفم برای شهری با اینهمه پتانسیل که حتی یک مسافرخانه درجه سه و یک حمام عمومی ندارد. واقعا شرم آور است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ پرندگان دریایی سواحل بوشهر

تصاویر/ پرندگان دریایی سواحل بوشهر

تصاویر/ پرندگان دریایی سواحل بوشهر

جشنواره برداشت گل نرگس در بهبهان/تصاویر

جشنواره برداشت گل نرگس در بهبهان/تصاویر

جشنواره برداشت گل نرگس در بهبهان

تفرجگاه کوهستانی عینالی تبریز/تصاویر

تفرجگاه کوهستانی عینالی تبریز/تصاویر

تفرجگاه کوهستانی عینالی تبریز

جدیدترین مطالب