2971915.jpg

آینه جم: تبعیض و بی‌عدالتی زیادی بین مردم بومی جم و ساکنین شهرک‌های نفتی وجود دارد که این نابرابری‌ها موجی از دل‌زدگی‌ و نارضایتی را در بین مردم و خصوصا جوانان ایجاد کرده است.

 

به گزارش آینه جم: گروه استان‌ها، علی‌اکبر قیصری: شهرستان جم در کنار عظیم‌ترین میدان گازی جهان قرار گرفته است و بخش قابل توجهی از انرژی کشور در این شهرستان و مناطق اطراف آن تولید می‌شود.

بسیاری از فعالان صنایع نفت و گاز و پتروشیمی از جمله پالایشگاه فجر جم، صنایع مستقر در پارس جنوبی و دیگر شرکت‌های بهره‌بردار این ثروت عظیم در شهر جم سکونت دارند چرا که این شهر از نظر وضعیت آب و هوا و همچنین دوری از هیاهوی صنعت موقعیت مناسبی دارد.

البته اغلب کارکنان صنایع به جای اینکه در بین مردم این شهر زندگی کنند، در شهرک‌های مستقر در دل جم سکونت دارند و براساس آمارها از جمعیت حدود ۳۰ هزار نفری شهر جم، حدود ۱۰ هزار نفر شهرک‌نشین هستند. صنایع نفتی و گاز نیز بهترین امکانات را برای کارکنان و ساکنان شهرک‌های خود در جم فراهم کرده‌اند.

محرومیت مردم از امکانات شهرک‌ها

این حضور غیر بومیان از ابتدا با نگاه منفی بومیان اصلی شهرستان جم روبرو بوده است؛ حتی مصطفی سالاری استاندار سابق بوشهر به این نکته اشاره کرده بود که آسیب های اجتماعی شهرک های گاز و پتروشیمی در شهر جم فراتر از تصور است.

 ولی این درحالی است که مردم بومی شهرستان جم از خدمات بهداشتی و امکانات تفریحی و ورزشی شهرک های مسکونی نفت محرومند که خود باعث ایجاد نوعی دلزدگی در بین مردم، جوانان و حتی مسئولان این شهرستان شده است.

با وجود امکانات بسیار خوبی که در داخل فنس‌ها وجود دارد، متاسفانه مردم جم از ابتدایی ترین امکانات نیز بی بهره هستند.

حتی شهروندان جمی از جشن‌ها و مراسم شادی برگزار شده در شهرک‌ها محرومند و با تبعیض زیاد سهم نشاط و شادابی آن‌ها پرداخت نمی‌شود.

مسئولیت‌های اجتماعی نفتی‌ها فراموش شده است

نایب رئیس شورای اسلامی شهر جم در گفتگو با خبرنگار آینه جم اظهار داشت: متأسفانه مدیران نفتی و شرکت‌های وابسته به این وزارت خانه و پتروشیمی‌ها به وظیفه خود در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی مناطق پیرامون عمل نکرده اند.

علی پریشان با مقصر دانستن مسئولان در راستای مطالبه‌گری حقوق مردم بیان داشت: نفتی ها قریب به چهار دهه حضور خود در شهرستان جم اهل تعامل نبوده اند و هیچگاه نخواسته اند روی خوش به مردم نشان دهند.

وی ادامه داد: باید مصداق چشم ها را باید شست و جور دیگر باید دید، عمل شود. به عقیده من با نفتی‌ها باید با زبان دیگر سخن گفت زبان گفتگو و تعامل باید عوض شود.

پریشان خاطر نشان کرد: زبان و ادبیات دیروز پاسخگوی نیاز مردم نخواهد بود و زبان یکی به نعل دوتا به میخ در مقابل نفتی‌ها منسوخ شده است باید با هم یک صدا اسب خود را نعل تازه کرد و با نگاه نوع و مطالبات جدی خواسته های خود پیگیر شد و روحیه مطالبه گری احیا شود.

تبعیض پذیرفتنی نیست

نایب رئیس شورای اسلامی شهر جم در جواب این سؤال که چرا مردم بومی منع می‌شوند در جشن های داخل شهرک‌ها حضور یابند تصریح کرد: بی احترامی و تبعیض بزرگی است فی‌مابین مردمی که جم سرای مادریشان می‌دانند با کسانی که تحت عنوان مهمان خود را صاحب این آب و خاک می‌دانند، باید مدیر آن مجموعه روزی سیلی بخورند که با این نگاه شرم آور خود به اصالت و نجابت مردم توهین می‌کند.

این مقام مسئول گفت: متاسفانه یک بار شاهد برخورد جدی مدیران شهرستان با این‌گونه رفتارهای نابخردانه نبوده‌ایم.

وی با بیان اینکه صرفا اجرای یک برنامه در شهر جم مردم را قانع نمی‌کند اظهار داشت: اگر شهرک‌نشینان شادی می‌خواهند باید این شادی فی‌مابین مردم بومی و آنها تقسیم شود.

خوبی‌ها در شهرک و بدها برای مردم بومی

وی تصریح کرد: اینکه حقوق خوب، مزایا، آب تصفیه، استخر و مدارس خوب برای آنها باشد و در عوض آلایندگی، بی‌آبی، آب غیر بهداشتی و بیکاری سهم بومیان باشد، این با هیچ منطقی سازگار نیست و جامعه ای نخواهد پذیرفت.

عضو شورای اسلامی شهرستان جم افزود: مسئولان مطالبه‌گری حقوق مردم می‌کنند و ده‌ها بخشنامه در عدم خدمت رسانی به مردم روی میز می‌گذارند و سوال من این است بخشنامه‌ها و دستورالعمل ها که کار دولت نیست از وزارت خانه خود آنهاست.

وی متذکر شد: نماینده مردم در مجلس باید توجه کند که اینجا مرودشت، شیراز، اصفهان نیست که یک یا دو فاز پالایشگاهی داشته باشند و متناسب با آن مطالبه گری کنند، اینجا قطب انرژی کشور است، آن‌وقت سهم بومیان چقدر است و آیا قبل از این بخشنامه‌های ظالمانه چه گلی به سر این ملت و شهرستان زده‌اند.

پریشان با بیان اینکه تا کی و کجا تظلم خواهی خواهند کرد یادآور شد: آنها با اینگونه بخشنامه، مصوبه و دستورالعمل روز به روز عرصه را بر مردم تنگ می‌کنند.

مشکلات برای مدیران نفت و گاز ملموس شود

فعال اجتماعی شهرستان جم در گفتگو با خبرنگار آینه جم اظهار داشت: مدیران صنایع نفت و گاز به دلیل پشتوانه دولتی، نیازی چندانی نمی‌بینند به تکالیف خود در رابطه با محیط پیرامون عمل کنند.

کرامت صبوری افزود: وقتی مدیران نفت و گاز به مسائل محیط زیست که حتی خود آنها در آن زندگی می‌کنند توجهی ندارند، چه انتظاری داریم که سهم نشاط و شادابی شهروندان جمی را بپردازند.

وی ادامه داد: عدم سکونت و حضور خانواده‌های مدیران ارشد نفتی باعث عدم تعلق آنها نسبت به مشکلات منطقه می‌شود.

صبوری تصریح کرد: ما باید دنبال این مورد باشیم که مشکلات موجود در منطقه برای مدیران نفت و گاز ملموس شود.

وی بیان داشت :متأسفانه با توجه به پشتوانه دولتی مدیران نفتی هیچ امیدی برای توجه نفت وگاز به مسائل و مشکلات زیست محیطی منطقه وجود ندارد.

لزوم توجه به مسائل پیرامونی

مشاور اجتماعی وزیر نفت چندی پیش به این نکته اشاره کرده بود که فعالیت‌های نفت با محور مسئولیت اجتماعی در منطقه های گازی و نفتی کشور از جمله عسلویه و حومه متمرکز شده است.

به گفته سید امیر طالبیان، ما می‌خواهیم چرخ‌دنده توسعه نفت و گاز در منطقه با چرخ‌دنده‌های توسعه اجتماعی و فرهنگی هم‌افزا باشد، زیرا ما از دیدگاه توسعه به این مناطق نگاه می‌کنیم.
همچنین ما معتقدیم کمک یک طرف (نفت یا مردم) به طرف دیگر، روند کمیته امدادی نیست، بلکه روندی برد - برد برای نفت و مردم است.

علی اکبر قره بیگلو مدیر اجرایی مجتمع مسکونی پارس جم درگفتگو با خبرنگار آینه جم با اشاره به اینکه ما قائل به تبعیض نیستیم اظهار داشت: از زمانی تصدی من به عنوان مدیر اجرایی شهرک پارس جم هیچگونه جشنی برگزار نشده است که بخواهیم تبعیضی گذاشته باشیم.

احمد تهرانی نصر مدیر اجرایی شهرک پردیس جم در گفتگو با خبرنگار آینه جم اظهار داشت: ما نظاره گر جشن برگزار شده در شهرک پردیس بوده ایم و دخل و تصرفی در این مراسم نداشته ایم و صفر تا صد جشن برگزار شده دست پتروشیمی پاسارگاد بوده است.

متأسفانه هموراه شاهد تبعیض بین مردم بومی با ساکنان شهرک های مسکونی نفت وگاز هستیم، هرچند این وظیفه مسئولان است که به این مسئله توجه و نظارت کنند، اما نبود عزم جدی بین مسوولان شهرستانی و استانی برای پیگیری مسئولیت‌های اجتماعی و سهم مردم بومی از نفت وگاز همچنان نقل محافل عمومی است، قطعا بازم شاهد سکوت همیشگی مسئولین امر خواهیم بود.

[کد خبر:AJ26625]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


دیدگاه‌ها   

+3 # یکی از ساکنان شهرک 1397-09-11 08:11
گفتن این مطالب و انعکاسش در یک رسانه باعث خجالت است تمام افراد بومی از استخر و سینما و تفریحات شهرکها استفاده میکنن حتی با وجود پارکهای زیبا باز هم از پارکهای داخل شهرک استفاده میکنن واقعا این مطالب جز تفرقه انداختن بین بومی و غیر بومی چیز دیگری نیست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+3 # محمود 1397-09-11 10:17
باز حرف الکی و یامفت
احتمالا اینا کاری یا رشوه ای میخواستن براشون انجام بدن که ندادنه که این چرندیاتو میگن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+3 # رحمان 1397-09-11 12:39
با سلام. مسولیت اجتماعی فقط به معنی جشن و اب و.. نیست.اینکه از قبل حضور شرکتهای نفتی در منطقه خوشبختانه رونق کسب و کار در شهر جم وجود دارد و نشانه ان وجود دهها معازه و شرکت خدماتی پر رونق و پرسود ، مسکن سازی های بیشمار و ... است که باز خوشبختانه قسمت اعظم ان‌متعلق به عزیزان بومی جم و اطراف میباشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+3 # اميد 1397-09-11 12:55
كمتر چرت و پرت بنويسيد لطفا
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # همشهری 1397-09-12 07:28
بنظر بنده دیگه زمان نوشتن این مطالب خیلی وقته تموم شده فکر نمی کنم امکانات موجود در شهرکها از خود شهر بیشتر باشه درسته بعضی امکانات در انجا وجود داره که توشهر نیست در عوض امکانات زیادتری در سطح شهر وجود داشته که قابل قیاس با مجموعه شهرک ها نیست امکاناتی نظیر دانشگاه ، ادارات ، بانک ها ، و سایر امکانات رفاهی از جمله مغازه ها ، پارک ها و دهها مورد دیگه که اتفاقا باعث کشانده شدن ساکنین شهرک ها به خارج از شهرک ها میشه ولی یه نکته باید ذکر بشه اونهم اینه که برخی ادارات باید مردم بیشتر ازشون بخوان بعنوان مثال ساخت استخر یا سینما وظیفه کدام نهاده و چرا تا کنون در این زمینه کوتاهی شده مگر در سایر شهرها این اماکن توسط نفت و گاز ساخته شده باید حقوق قانونی شهرستان به دلیل وجود شرکتهایی نفت و گاز گرفته بشه چرا که مجموعه شهرستان داره به هردو قشر نفت و گاز و بومیان خدمات میده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

گلوگاه، مهد انجیر ایران/تصاویر

گلوگاه، مهد انجیر ایران/تصاویر

گلوگاه، مهد انجیر ایران

تصاویر/ جشن چله تابستان در کرمانشاه

تصاویر/ جشن چله تابستان در کرمانشاه

تصاویر/ جشن چله تابستان در کرمانشاه

اوقات فراغت به روایت کودکان روستا/تصاویر

اوقات فراغت به روایت کودکان روستا/تصاویر

اوقات فراغت به روایت کودکان روستا

جدیدترین مطالب