1396051212394719211557444.jpg

 

 

آینه جم:  محمد جوهری: 
اين روزها حسابي هياهويش بلند است و تبش داغتر از گرماي داغ و لهيب سوزان آفتاب تابستان. بحث عوارض آلايندگي جنوب استان بوشهر هر لحظه شعله اي مي كشد و سر به فلك مي سايد و به ناگاه فروكش مي كند هرچند كه انتشار انواع و اقسام آلاينده هاي زيست محيطي نفس اين خطه و مردمش را به شماره انداخته و شعله هاي بر افروخته شده فلرهايش همچنان دود در تنوره انداخته اند و گويي اين ديو سركش قصد فرود و تسليم ندارد.گرچه شدت نوسان فتيله ها در بين مسؤلان و ذي نفعان و ايضا كساني كه اصلا حقي ندارند، بسيار زياد است ولي درد و رنج جانكاهي كه مهمان دائمي منزل وماواي ساكنين عسلويه و جم و كنگان و محيطهاي پيراموني نزديك آنها شده تمامي ندارد.
 
به ديگر سخن گويي اين خطه ومردمش محكوم به مرگ توام با زجر و تدريجي هستند و عجبا كه در طول ساليان متمادي نه تنها هيچ اقدامي از سوي استانداري بوشهر جهت پرداخت حق و حقوق قانوني آنها صورت نگرفته،طرفه تر آنكه بر اساس نامه اي از سوي نماينده محترم لامرد استان فارس و سپس اظهارات و افشاگري بي سابقه معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست تازه پرده از يك بي عدالتي بزرگ برداشته شده است و شوربختانه شاهد يك ظلم آشكار و بي عدالتي محض و صد درصد مخالف و مغاير قانون در مورد پرداخت عوارض آلايندگي تاسيسات پارس جنوبي شده ايم.
 
 
 نابودي حق مردم مظلوم و ساكتي كه گويا بايد سهمشان از اين خوان گسترده فقط دود و آتش و آه وحسرت و سرطان و .... باشد.سالها عمل غير قانوني آنهم از سوي عالي ترين مقام اجرايي دولت(استاندار قبلي و فعلي بوشهر) واقعا با هيچ متر و معياري قابل اندازه گيري نيست.اما چگونه به محض برخاستن صدايي از استان همسايه جهت دريافت عوارض آلايندگي( به درست يا غلط بودنش كاري ندارم) فرياد استاندار محترم و بسياري ديگر جهت دفاع از حق مردم استان بلند ميشود واقعا طنز تلخي است كه شوري و تلخي اش به وسعت حجم خليج هميشه فارس با تلخندي تلخ تر از زهر بر لبانمان نقش مي بندد.
 
 
جناب استاندار محترم مگر مستحق تر و ذي حق تر از ساكنان عسلويه و كنگان وجم كه همه بلاياي مرگبار اين عوارض را به جان خريده و مي خرند سراغ داريد؟
 
 
چگونه به راحتي آب خوردن حق آنهارا پايمال نموديد و خلاف قانون عمل كرديد ولي براي ساير نقاط استان كه هيچ تاثير پذيري از اين آلايندگي ندارند، گريبان عدالت خواهي چاك ميدهيد و مدافع سينه چاك حق مردم شده ايد؟ اصلا آيا از ديدگاه حضرتعالي و همتاي پيش از خودتان مردم خطه جنوب استان در زمره شهروندان قرار دارند؟ يا شايد به تصور اينكه خونشان اصلا رنگي ندارد ،گلبولهاي قرمزشان تحمل هر نوع آلاينده اي را دارد؟ سخن در اين باب زياد و است و مجال اندك اما چند نكته مهم و سؤال اساسي
 
١- با وجود اين همه دستگاه هاي نظارتي و قضايي و بازرسي چرا مسؤلين مربوطه كوچكترين ورودي به موضوع نداشته اند؟
 
٢- بايد مشخص گردد چرا و به چه شكلي يك عمل غير قانوني در يك بازه زماني طولاني مدت در حال تكرار است؟
 
٣- هرچند هيچ اميدي به فرمانداران نمي رود و تا حدودي هم حق دارند زيرا كه منصوب استاندار مي باشند ولي نقش شوراهاي شهر و روستا و شهرستان در اين خصوص بي نهايت مهم واساسي است و به نظر نگارنده واقعا لازم است كه در مراجع مربوطه اقامه دعوي نمايند و حتي به ديوان عدالت اداري هم شكايت كنند.تنها حامي واقعي مردم در اين مقطع به خصوص شوراها هستند.
 
٣- نقش نماينده محترم و گرامي جنوب استان سركار خانم الماسي نيز در اين قضيه كليدي است.ايشان به عنوان قانون گذار وناظر بر حسن اجراي قانون و وكيل مردم در خانه ملت بايد روشن كنند آيا از اين قانون شكني مطلع بوده اند و سكوت كرده اند يا خير؟اگر اطلاع نداشته اند كه عيب بزرگي است و چنانچه مطلع بوده اند كه واقعا مصيبت است. بسيار تلخ خواهد بود همنوايي و همداستاني و همراهي ايشان با مركز استان كه اميدوارم هرگز اينگونه نباشد.
 
زمان آن رسيده است كه حق به حق دار برسد و درب اين مسلخ بسته شود و مردم وحق مردم جنوب استان ديگر در اين سلاخ خانه به مسلخ برده نشود.
محمد جوهري
[کد خبر:AJ28747]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ زندگی در تار و پودِ تنبور

تصاویر/ زندگی در تار و پودِ تنبور

 زندگی در تار و پودِ تنبور

برداشت طلای سرخ در دامنه های زاگرس/تصاویر

برداشت طلای سرخ در دامنه های زاگرس/تصاویر

برداشت طلای سرخ در دامنه های زاگرس

جدیدترین مطالب