آینه جم : ضمن تبریک روز خبرنگار به همه خبرنگاران، شما را به مصاحبه زیبا و جالب با یکی از فعال ترین خبرنگاران شهرستان جم و استان بوشهر، جناب آقای سجاد بهزادی دعوت می کنم.

000000000000000000000000000000000088740110044.jpg


-با سلام و احترام خدمت شما. لطفا در ابتدا معرفی مختصری از خود داشته باشید.
بنام خداوند بخشنده مهربان. سجاد بهزادي و ساکن شهرستان جم. بعد از فارغ التحصيلی در دانشكده خبر شيراز، در رشته علوم اجتماعي و جامعه شناسي در مقطع فوق ليسانس و دكتري در تهران ادامه تحصيل دادم. از سال 77 يعني بيش از 20 سال است كه در حوزه هاي مختلف رسانه كار مي كنم و در حال حاضر نيز عضو فدراسيون بين المللي روزنامه نگاران هستم.


-با عرض تبریک روز خبرنگار، چی عاملی باعث شد که در عرصه خبر و خبرنگاری فعالیت کنید.
مطالعه روزنامه و روزنامه فروشي در دوراني كه دانش آموز بودم ابتدايي ترين انگيزه من براي ورود به عرصه رسانه بوده است. بعد از آن مدتي كتابدار كتابخانه هاي عمومي بودم و در نهايت به حوزه رسانه علاقمند شدم.


-خاطره‌ای شیرین از روزهای آغازین خبرنگاری اگر دارید؛ بیان بفرمایید.
اولين يادداشت من كه بسيار شيرين بود را هرگز فراموش نمي كنم. كتابخانه عمومي شهر جم آب آشاميدني نداشت و مشكلات بيشتري هم نسبت به ساير كتابخانه هاي عمومي استان در آن ديده ميشد. با توجه به علاقه اي كه به رسانه هاي مكتوب و هفته نامه هاي محلي استان بوشهر پيدا كرده بودم ؛يادداشتي در اين زمينه نوشتم و از طريق راننده هاي مسافركشي به بوشهر رسانيدم. در زمان 20 سال پيش حتي فاكس درست و حسابي هم در شهرستان نبود. يكماه از چاپ يادداشت من در يكي از هفته نامه هاي استان بوشهر مي گذشت تا اينكه اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان كنگان به موضوع ورود كرد. آن زمان كتابخانه عمومي شهر جم زير نظر اين اداره بود. علاوه بر آن، نشريه را به شهردار جم نشان دادم و از وي خواستم طبق قانوني كه وجود دارد مي بايست به كتابخانه عمومي شهر كمك كند. شهرداري با تانكر آب به كتابخانه مي رساند. در نهايت بخشي از مشكل علاقمندان به كتاب كه به اين كتابخانه مي آمدند حل شد و براي من بسيار شيرين بود.


 - اگر به زمان عقب برگردید باز هم حرفه خبرنگاری را انتخاب می‌کنید و در رشته روزنامه نگاری ادامه تحصیل میدهید؟
بله. بسيار حرفه اي تر به اين كار خواهم پرداخت. تحولات تکنولوژیکی که در حوزه روزنامه‌نگاری به وجود آمده، تعاریف موجود از ژورنالیسم و روزنامه نگاري را دچار تغییر کرده  است. من اگر به عقب برگردم براي روزهاي اين چنيني بيشتر آماده ميشوم.


- یکی از تلخ ترین خاطراتی که در عرصه خبر و یادداشت نوشتی در سال هاي آغازين کار برایتان رقم خورد بفرمایید ؟
شبكه هاي تلويزيوني در شهر جم از كيفيت بسيار پاييني برخوردار بود. يادداشتي در آن زمان نوشتم و هشدارهايي به مسئولان دادم. به عنوان مثال در آن زمان مرسوم بود آنتن هاي تلويزيوني به سوي كشورهاي عربي كه امواج قوي تري داشتند تنظيم ميشد. در يادداشت آن زمان من آمده بود كه چنانچه وضعيت شبكه هاي تلويزيوني شهر جم به همين صورت ادامه پيدا كند بسياري از مردم ممكن است از شبكه هاي تلويزيوني كشورهاي عربي استفاده كنند. بعد از انتشار اين يادداشت، صداوسيما از من شاكي شد. طنز تلخي است كه يك مركز رسانه از يك روزنامه نگار شكايت كند. امكانات درست و حسابي نبود و من دايما به دادگاه مطبوعات در مركز استان احضار ميشدم. يكبار وقتي بخاطر همين موضوع به مركز استان رفته بودم و شب هنگام با اتوبوس در حال برگشتن بودم ، با يك ماشين سايپا تصادف كرديم و 3 نفر از هم استاني هايمان از بين رفت و من نيز به شدت مجروح شدم. در شهرستان جم نيز كمتر از رنج اين سفرها و مشكلات رسانه اي ما مطلع بودند. تنها برخي فرهنگيان وقتي مطلع شدند نامه اي در تاييد يادداشت من نسبت به وضعيت اسف بار تلويزيوني جم كه آن زمان بخش بود نوشتند. خلاصه بعد از سالها من تبرئه شدم و دادگاه اعلام كرد من مي توانم طلب اعاده حيثيت كنم. نه در آن زمان و نه در هيچ كدام از پرونده ها و شكايت هاي بعدي كه همگي با افتخار تبرئه شدم هرگز طلب اعاده حيثيت نكردم. انشالله يك روز شاهد فضاي باز رسانه اي و تحمل منتقد در كشور باشيم.


- به نظر شما مهمترین مشکل خبرنگاران شهرستان جم و حتی استان بوشهر چیست؟
اگر منظورتان مشكلات صنفي است بايد عرض كنم همچنان رسانه هاي استان و شهرستان جم در احوال خوبي نيستند و كمترين امكان رقابتي با برخي مناطق توسعه يافته دارند. اما از منظر آزادي بيان و تحمل يك خبرنگار منتقد نيز همچنان مشكلات زيادي وجود دارد. بنا بر ماده 19 اعلامیه جهانی حقوق بشر " هر کس حق آزادی عقیده و بیان دارد و این حق شامل آن است که از داشتن عقاید خود بیم و اضطرابی نداشته باشد و در جست‌وجو و کسب اطلاعات و افکار و انتشار آن به تمام وسایل ممکن و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد"....اگر يك خبرنگار آزاد باشد به داناتر شدن مسئولان كشور و جمردم نيز بيشتر مي تواند كمك كند. به دنبال دانايي بيشتر مسئولان مشكلات صنفي خبرنگاران نيز كمتر خواهد شد.


- پاسخگوترین مسئولی که می شناسید و در برابر گزارشات و یاداشت های شما عملکرد قابل قبولی داشته است را نام ببرید؟
متاسفانه نمي شناسم.


- انتظار شما از مدیران دستگاه های اجرایی شهرستان جم چیست؟
مديران ما مي بايست به صورت واقعي به اين درك برسند كه رسانه ها سرمايه و ظرفيت هر جامعه اي هستند. اين سرمايه را بايد تقويت كرد و آن را عامل مهم توسعه دانست. نگرش و باور مديران دستگاه هاي اجرايي در مورد ضرورت توجه به خبرنگار اندكي تغيير كرده و بهتر شده، اما تا رسيدن به نقطه مطلوب فاصله ي زيادي است.


- برای حرفه شدن خبرنگاران محلی چه پیشنهادی دارید؟
براي حرفه اي شدن در رسانه و حتي مسير زندگي يك روزنامه نگار و خبرنگار، من اعتقاد خاصي به گوش سپردن دارم. ابتدا بايد شنونده بود. در  محيط پيرامون و سوژه ها تمركز كرد و به مخاطب با دقت گوش داد و سپس مطالعه كرد. ما خبرنگاران مي بايست توانايي گوش سپردن خود را بالا ببريم. يكي از بزرگان رسانه سخن مهمي در اين رابطه دارد "گوش کنید، گوش کنید، گوش کنید". شما بهترین اطلاعات را صرفاً وقتی به دست خواهید آورد که لب فروببندید ."در ادامه نسبت به آنچه گوش داده شده مي بايست عميق شد و مطالعه يكي از بهترين مسيرهايي است كه مي تواند با آن به پديده ها عمق داد". هنر پرسیدن سئوال‌‌های سخت در نزد يك خبرنگار وقتي حاصل ميشود كه ابتدا بتواند خوب گوش دهد و به خاطر مطالعه اي كه داشته است، آنچه گوش سپرده است را خوب تحليل كند.

 

 

گفتگو با سجادی بهزادی خبرنگار و روزنامه نگار جوان " همه روزنامه های که تعطیل شده اند"

(مصاحبه نشریات مکتوب با سجاد بهزادی ۱۸ سال پیش در مورد کیفیت فعالیت رسانه ای در استان بوشهر)

vv4.jpg

 

 

سجاد بهزادی نویسنده مقاله ای در مورد وضعیت شبکه های تلویزیونی در شهرستان جم  در حال دفاع از خود دردادگاه مطبوعات بوشهر؛ در کنار ایشان یونس قیصی زاده سردبیر و مدیرمسول نسیم جنوب قرار دارند و پشت سر آنها هم مجید اجرایی به عنوان شرکت کننده در دادگاه نشسته است.
دادگاه در بوشهر در مهرماه سال ۸۳ و بصورت علنی برگزار گردید.

vv1.jpg

 

 

نقدی بر روابط عمومی سازمانی در استان بوشهر با تیتر" روابط عمومی های تنبل"

vv5.jpg

 

 مصاحبه سجاد بهزادی با رایزن اقتصادی جمهوری چک در مورد سرمایه گذاری در عسلویه (دیماه ۸۵)

(وی ۲۲ مصاحبه با وزیران انرژی و سفیران کشورهای خارجی در کارنامه خود دارد.)

vv2.jpg

 

یادداشت انتقادی سجاد بهزادی در مورد بخشدار وقت جم در آخر ماه سال ۸۲
در آن زمان جم هنوز شهرستان نشده بود

vv3.jpg

 

 

[کد خبر:AJ29136]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

ارز آوری چند روستا با خیارشور/تصاویر

ارز آوری چند روستا با خیارشور/تصاویر

ارز آوری چند روستا با خیارشور

برداشت خرما از روستای کنارو بندرعباس/تصاویر

برداشت خرما از روستای کنارو بندرعباس/تصاویر

برداشت خرما از روستای کنارو بندرعباس

گزارش تصویری گردهمایی عصر عاشورا جم

گزارش تصویری گردهمایی عصر عاشورا جم

  آینه جم؛ گزارش تصویری...

جدیدترین مطالب