00000000000000000000000000000000000000000000002797c9d0b9.jpg

 

 

آینه جم: بانک مرکزی در بخشنامه ای به شبکه بانکی اعلام کرد که پویانکردن رمز دوم کارت بانکی از آسیب پذیری های امنیتی به شمار می رود و شبکه بانکی در صورت وقوع جرم، ملزم به پرداخت خسارت به مشتری است.

به گزارش «آینه جم»؛ امروزه برای کارت های بانکی دو نوع رمز اول و دوم تعریف می شود. رمز اول مربوط به استفاده حضوری دارنده کارت از دستگاه های خودپرداز و پرداخت از طریق کارت خوان هاست اما رمز دوم برای خریدهای مجازی نظیر خرید از طریق کدهای USSD و همچنین اینترنتی به کار می رود.

با این شرایط و با توجه به امکان به دست آوردن اطلاعات کارت ها از طریق عملیات سایبری خرابکارانه، به دست آوردن رمز دوم بانکی به یکی از حوزه های جذاب برای کلاهبرداران تبدیل شده است تا در سایه غفلت کاربران، بتوانند مبالغ موجود در کارت ها را تخلیه کنند.

موضوعی که باعث شده تا برداشت غیرمجاز از حساب بانکی اشخاص به اصلی ترین پرونده های پلیس فتا در کشور و از جمله بوشهر مبدل شود.

در این خصوص، بانک مرکزی در ماههای گذشته، طی هشداری به بانک ها، خواستار به کارگیری فناوری استفاده از رمزهای یک بارمصرف برای رمزهای دوم بانکی شد، رمزهایی که برای هرگونه انتقال ملی در اینترنت برای یک دقیقه اعتبار دارند و از استاندارد بالایی برای امنیت حساب های بانکی برخوردار می باشد.

به طور مشخص به بانک ها اعلام شد که از ابتدای خرداد، باید برای تهیه زیرساخت ارائه رمز یک بار مصرف (از طریق نرم افزار یا پیامک) اقدام می کردند. در غیر این صورت، مسئولیت هر گونه سوءاستفاده از حساب‌های مشتریان به دلیل آسیب پذیری‌های امنیتی خدمات بانکی، به طور مستقیم بر عهده بانک‌ها و موسسات اعتباری ارائه دهنده این خدمت بوده و در این موارد تایید مرجع قضایی برای جبران خسارت مشتریان کفایت می‌کند.

با این حال، این بانک در بخشنامه اخیر خود، ضمن تاکید بر هشدار فوق، تصریح کرده؛ به موجب توافق‌های حاصل شده با معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور، مقرر شد تا به منظور تسهیل و تسریع پرداخت خسارت مستقیم مالباختگان (معادل مبلغ مورد جرم) ناشی از  اجرا نکردن طرح رمز دوم یکبار مصرف، مراجع قضایی پس از انجام بررسی‌های لازم، دستورات مقتضی از طریق سامانه کاشف به بانک‌ها و موسسات اعتباری ابلاغ می شود. این موسسات نیز مکلفند در حداقل زمان ممکن بدون قید و شرط درخصوص اجرای دستورات ابلاغ شده اقدام و نتایج جبران خسارت مشتریان را از طریق سامانه کاشف منعکس کنند.

راههای دریافت رمز دوم یکبار مصرف

شما می توانید به مراجعه به شعبه بانکی مربوط به کارت تان از آنها درخواست کنید رمز دوم یک بار مصرف را بر روی کارتتان فعال کند.

همچنین برخی از بانک ها اپلیکیشن رمز یکبار مصرف خود را فعال کردن و می توانید با استفاده از آن هر بار که خواستید رمز دوم یکبار مصرف بگیرید اما برخی از بانک ها همچنان این خدمت را ارائه نمی کنند و قادر به دریافت رمز دوم یکبار مصرف از طریق اپلیکیشن آن نخواهید بود.

فریب تبلیغات و کلاهبرداری هایی که از شما بابت فعال کردن رمز دوم یکبار مصرف پول می‌خواهند را نخورید چرا که این فرآیند هیچگونه هزینه ای ندارد و برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف هیچ گونه پولی لازم نیست بدهید و این مسئله کاملاً رایگان است.

بانک ها نیز بابت این مسئله هیچ کارمزدی را از مشتری های خود دریافت نخواهند کرد.

[کد خبر:AJ29370]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

برداشت گیلاس از باغات سامان/تصاویر

برداشت گیلاس از باغات سامان/تصاویر

برداشت گیلاس از باغات سامان

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان/تصاویر

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان/تصاویر

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان

زندگی گالش ها در مازندران/تصاویر

زندگی گالش ها در مازندران/تصاویر

زندگی گالش ها در مازندران

جدیدترین مطالب