IMG-20190523-WA0026.jpg

آینه جم:   محمد رضا ملک‌پور :فعال رسانه ای و اجتماعی شهرستان عسلویه 
 
پزشكی قانونی يكی از اصلی ترين و مهمترين بخش‌ها از علوم جنايی و قضايی امروزی به شمار می رود كه اصليی ترين هدف آن در بيشتر كشورها تعيين علت مرگ انسان‌هايی است كه به دلايل مختلف جان خود را از دست داده‌اند.
به گفته مسئولان محلی بسياری از پرونده ها همچون ضرب و جرح، تصادف و پرونده های قضايی در شهرستان عسلویه، نياز به نظر پزشك قانونی دارد اما به دليل نبود اين مركز، پرونده ها از ادامه مسير جا مانده و گاهی حتی شهروندان از حق قانونی خود هم به همين دليل گذشت می كنند و متضرر می شوند.
بنا به تحقیقات بعمل آمده روزانه حداقل ٢٠ نفر در شهرستان نياز به پزشك قانونی دارند كه برخی از اين تعداد به دليل نداشتن امكانات و هزينه مالی كافی از حق قانونی خود گذشت می كنند.
با توجه به پیگیری های بعمل آمده مديركل پزشك قانونی استان بوشهر با راه اندازی پزشك قانونی در شهرستان هيچگونه مشكلی نداشته و تاكنون رايزنی هايی نیز صورت گرفته و پيشنهاداتی نيز در اين زمينه ارائه شده اما تاكنون هيچ نتيجه ای را در برنداشته است اما متاسفانه مسئولین شهرستان در فراهم نمودن امکانات سخت افزاری همکاری مناسبی ندارند و این موضوع به یک معضل برای شهروندان تبدیل شده است که مجبور به طی کردن مسافت 75 کیلومتری تا شهرستان کنگان شوند و اینکه در روز مراجعه نوبتی دریافت خواهند نمود یا خیر نیز مزید بر علت شده است.
چنانچه شبكه بهداشت اين شهرستان بتواند يك پزشك معتمد و واجد شرايط در شهر را به پزشك قانونی استان معرفی كند می توان امیدوار بود به اینکه برخی از معاينات پزشكی در كوتاه ترين زمان از بين می روند و قطعاً علاوه بر رضایتمندی مردم مشكلات مردم اين شهرستان را نیز كاهش خواهد داد.
لازم به ذکر است که در پرونده های طلاق، ضرب و جرح، نصب امين و قيم، نياز به پزشك قانونی احساس می شود و بعضا در اين پرونده ها شهروندان بايد گاها چندين بار به شهرستان کنگان مراجعه كنند كه اين برای بسياری از شهروندان مشكل ایجاد می کند و به همين دليل برخی از آنها از حق خود گذشت می كنند.
همچنین در پرونده های كيفری نيز اين مشكل وجود دارد و كسانی كه به عنوان مثال در يك تصادف زياد صدمه نديده اند و جراحات در شهرستان قابل درمان بوده است به دليل نبود پزشك قانونی، افراد با همان جراحات بايد به شهرستان کنگان مراجعه كنند در بعضی از دعاوی نيز طرفين برای اينكه اثبات كنند 
جراحاتی به آنها وارد شده نياز به پزشك قانونی در بسياری از اين پرونده ها در شهرستان احساس می شود.
بسياری از مراجعه كنندگان به دليل بعد مسافت و بعضا به دليل نداشتن توان مالی در بسياری از پرونده ها از پيگيری پرونده خودداری می كنند و از حق و حقوق قانونی خودشان بالاجبار می گذرند.
اكنون مردم شهرستان عسلویه چشم به همت مسوولان دوخته اند تا با تامين پزشكی قانونی، علاوه بر كوتاه شدن مسير راه نيازمندان تا شهرستان مجاور، هيچ صاحب حقی، مجبور نشود به خاطر نبود پزشكی قانونی از حق مسلم خود بگذرد.
شهرستان عسلویه حدود ٨٠ هزار نفر جمعيت دارد و در جنوبی ترين نقطه استان بوشهر واقع شده است.
[کد خبر:AJ29953]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب