00039.jpg

آینه جم: صبح امروز، شاهین پاکروح معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور به همراه محمد حسینی فرماندار جم و جمعی از مدیران آب استان و شهرستان از پروژه آبرسانی سیراف به جم بازدید کرد.
به گزارش آینه  جم؛ پاکروح در این سفر از پروژه آبشیرین کن، سایت های 6 گانه انتقال آب به جم و نیز خط برقرسانی پروژه بزرگ آبرسانی سیراف به جم دیدن کرد.


نشست هم اندیشی و جمع بندی سفر با حضور مسئولان استانی، شهرستانی و پیمانکاران بخش های مختلف پروژه نیز آخرین برنامه سفر معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور به جم بود.
پروژه آبرسانی سیراف به جم در سه بخش، احداث آبشیرین کن 28 هزار مترمکعبی، ایستگاه های 6 گانه و خط انتقال آبرسانی به شهر جم و روستاهای بخش مرکزی و خط برق تعریف می شود.

طبق اعلام مسئولان، آب شیرین کن سیراف،قرار است 28 هزار مترمکعب آب را تصفیه و به ایستگاه شماره یک منتقل کرد و ظرفیت ارتقا تا شیرین سازی 51 هزار مترمکعب را داراست.
 
تا پایان سال، تاسیسات و ابنیه فنی ابشیرین کن تکمیل می شود/ تکمیل پروژه تا شهریور 99/ آب شیرین کن در اسپانیا در حال ساخت است

 
سرمایه گذار آب شیرین کن سیراف در نشست تخصصی که در فرمانداری جم برگزار شد با اشاره به اجرای ابنیه فنی و حفر 4 چاه تامین آب شور در ساحل اظهار داشت: این پروژه در تیرماه 98 به سرمایه گذار واگذار شده و با حفر هر یک از چاه ها، 2 هزار 500 مترمکعب آب شیرین فراوری می شود که طی ماه های آتی تعداد چاه ها افزایش می یابد تا در مرحله نهایی که شهریور ماه 99 خواهد بود به 28 هزار مترمکعب شیرین سازی آب در روز دست پیدا کنیم.
وی از اجرای 98 درصدی مخازن آب شیرین و شور آبشیرین کن خبر داد و گفت: تاسیسات پروژه هم در مرحله مطلوبی است و انتظار داریم تا قبل از پایان سال 98، تاسیسات و ابنیه فنی آب شیرین کن تکمیل و آماده نصب تجهیزات آب شیرین کن شود.
آقای طراح، به تامین 80 درصدی ارز مورد نیاز ساخت آب شیرین کن در کشور اسپانیا اشاره کرد و گفت: مبلغ مورد نظر به دلیل تحریم ها به کشور ثالث انتقال داده شده و در حال تلاش برای انتقال پول به حساب شرکت سازنده هستیم.
سرمایه گذار آب شیرین کن، طبق برنامه زمان بندی اظهار امیدواری کرد با تامین نقدینگی، تا خرداد ماه 99، 15 هزار مترمکعب و تا شهریور ماه 28 هزار مترمکعب آب شیرین سازی و وارد ایستگاه های پمپاژ شود.
 
با مشکل شدید نقدینگی مواجهیم/ پروژه را بدون تامین اعتبار وزارت نیرو به شرایط خوبی رساندیم

 
مدیر عامل شرکت الهادی وابسته به قرارگاه خاتم الانبیاء به عنوان متولی اجرای ایستگاه های 6 گانه و خط انتقال آب هم در این نشست از وضعیت پروژه و چالش های پیش رو گفت.
قاسمی با بیان اینکه هم اکنون با بدهی 42 میلیارد تومانی به بخش های مختلف مواجه هستیم اظهار داشت: با وجود اینکه طی دو سال گذشته هیچ مبلغی از سوی وزارت نیرو به شرکت پرداخت نشده اما تا کنون 25 میلیارد تومان از اعتبارات داخلی شرکت را به پروژه تزریق کرده ایم و انتظار داریم وزارت نیرو، نسبت به پرداخت صورت وضعیت های تایید شده اقدام کند چرا که در غیر اینصورت ادامه فعالیت کارگاه ممکن نیست.
وی از مشکلات جدی در پرداخت بدهی و مطالبات کارکنان خبر داد و گفت: از 35 پمپ مورد نیاز، 30پمپ وارد ایستگاه ها شده و نصب آن انجام شده و سفارش ساخت 5 پمپ هم انجام شده که منتظر تامین مالی برای انتقال و نصب هستیم.
 
55 دکل از 146 دکل اجرا شده/ برای تامین آهن نیاز به تامین مالی داریم

 
پیمانکار خط برق پروژه هم با گلایه از عدم تامین مالی پروژه گفت: تعداد دکل های مورد نیاز برای نصب 146 عدد است که از این تعداد 105 مورد در تعهد شرکت است که 55 مورد تاکنون اجرا شده و 20 مورد هم با معارض روبرو هستیم.
وی با بیان اینکه شرکت های آهن فروش به علت افزایش شدید قیمت ها، قراردادهای گذشته را فسخ کرده اند و ناچار به عقد قرارداد جدید شده ایم افزود: هر دو روز یک دکل راه اندازی می شود اما برای تامین آهن آلات مورد نیاز به تامین نقدینگی نیاز داریم.
 
زمان 6 ماهه برای تکمیل خط برق/ لزوم اجرای 12 کیلومتر خط انتقال برای آبرسانی به روستاها

 
مدیر عامل آبفا روستایی استان بوشهر به عنوان کارفرمای پروژه آبرسانی سیراف به جم به تشریح وضعیت پروژه پرداخت و گفت: آبرسانی جم در سه بخش آب شیرین کن، خط انتقال و خط برق توسط پیمانکاران در حال اجراست.
روح الله طاهریان پور با بیان اینکه قرارداد آب شرین کن با سرمایه گذار در سال 96 قطعی شد و قرار بود ظرف مدت 15 ماه به بهره برداری برسد افزود: به دلیل تعلل سرمایه گذار در اجرای پروژه، سرمایه گذار خلع شد و مجددا در تیرماه 98، قرارداد سرمایه گذاری جدید منعقد شد و امیدواریم تا سال 99 آب شیرین کن تکمیل شود.
وی اجرای ایستگاه ها و خط انتقال تا ایستگاه ششم در جم را مطلوب دانست و افزود: از ایستگاه ششم تا شهر جم و روستاها به 20 کیلومتر اجرای خط لوله نیاز است که تاکنون 8 کیلومتر از این خط تا شهر جم اجرایی شده هر چند نواقصی دارد.
طاهریان پور به وضعیت خط برق پروژه هم پرداخت و گفت: پیمانکار خط برق با مشکلات مالی مواجه بود و به همین خاطر مقرر شد از 146 دکل، 105 دکل را با دریافت پیش پرداخت اجرایی کند که تاکنون 55 دکل اجرا شده است هر چند در برخی نقاط با معارض مواجه هستیم که تلاش کردیم با معارضین به توافق برسیم اما هزینه تملک اراضی بالاست و نیاز به همراهی مسئولان شهرستان داریم.
وی از زمان 6 ماهه برای تکمیل خط برق پروژه خبر داد و افزود: با توجه به اینکه پروژه در سایر بخش ها هم تا سال 99 به اتمام نمی رسد نگرانی خاصی در مورد تکمیل خط برق نداریم و برای اینکه در این زمینه با مشکلی مواجه نشویم دیزل ژنراتورهایی هم از طریق پیمانکار سفارش و تامین اعتبار شده است تا در صورت لزوم، بتوان برق پروژه را در هر شرایطی تامین کرد.
 
نشست امیدوارکننده است/ هزینه تانکرها به پروژه اختصاص یابد


رئیس شورای شهر جم هم در این نشست با بیان اینکه این نشست امیدوار کننده تر به نظر می رسد اظهار داشت: مشابه این نشست، سه نشست دیگر هم طی سال های اخیر برگزار شده اما این جلسه به لحاظ مطالب تخصصی، امیدوارکننده تر است.
عبدالحسین اکسیر بزرگترین مشکل پروژه را عدم تامین اعتبار مناسب دانست و تصریح کرد: در برخی بخش های پروژه اقدامات خوبی انجام شده اما در بخش برق، شرایط تغییر چندانی نداشته و با این وضعیت دورنمای خوبی را متصور نیستم.
وی با تاکید به اینکه کفگیر آب شهرستان به ته دیگ رسیده و دیگر هیچ تعللی جایز نیست خاطر نشان کرد: تحریم های پولی و بانکی گریبانگیر کشور شده و شرایط اقتصادی کشور هم در شرایط مناسبی نیست اما باید برای این پروژه، اولویت ویژه ای تعریف کرد تا بتوان هر چه زودتر شرایط را به سرانجام رساند.
اکسیر از هزینه 70 میلیارد تومانی نفت برای انتقال آب تانکری به شهرک های نفت و گاز در جم خبر داد و گفت: اگر همین هزینه در پروژه آبرسانی صرف می شد تا امروز پروژه به بهره برداری رسیده بود.
رئیس شورای شهر جم به کمک 14 میلیارد تومانی استان تهران به عنوان معین آب شهرستان جم اشاره کرد و افزود: قرار است با این اعتبار، چاه های ملکی و استیجاری جم تجمیع و از طریق خط لوله، به مخزن منتقل و سپس به شبکه تزریق شود که اعتقاد داریم این اعتبار باید به پروژه آبرسانی سیراف جم و تکمیل شبکه جدید آب شهری جم برای جلوگیری از هدررفت 45 درصدی آب اختصاص یابد.
 
هدر رفت 45 درصدی آب در جم/ لزوم تامین اعتبار پروژه / ضرورت تکمیل شبکه آبرسانی جدید شهر جم/ لزوم اجرای پروژه بر اساس زمانبندی دقیق


 
فرماندار جم هم در این نشست با بیان اینکه برخی روستاهای جم در حال حاضر در 48 ساعت فقط دو ساعت آب دارند اظهار داشت: به دلیل فرسودگی شبکه های توزیع، با هدررفت 40 تا 45 درصدی آب در شهرستان مواجه هستیم و به همین دلیل، با وجود اینکه نیاز آب شهر جم روزانه 4 هزار مترمکعب است اما بیش از 7 هزار مترمکعب آب وارد شبکه می شود.
محمد حسینی با اشاره به توافق میان وزارت نفت و نیرو برای تامین اعتبار پروژه آبرسانی سیراف به جم در سال گذشته گفت: وزارت نفت مدعی است تعهدات خود در این پروژه را به صورت کامل انجام داده و وزارت نیرو باید به تعهدات خود عمل کند.
وی مخاطرات انتقال آب تانکری به شهرک های نفت و گاز در جم را یکی از مشکلات شهرستان دانست و تصریح کرد: تردد تعداد زیاد تانکرها، علاوه بر آسیب به زیرساخت های جاده ای، امنیت جانی شهروندان را هم تهدید می کند و اجرای پروژه آبرسانی می تواند این چالش را برای همیشه رفع کند.
حسینی اضافه کرد: شرایط آبی شهرستان جم بسیار شکننده است و مردم صبوری می کنند اما برای سال آینده، نگرانی جدی در مورد وضعیت سفره های آبی داریم چرا که دیگر آبی باقی نمی ماند که بتوان با تانکر، به مردم خدمات ارائه کرد.
وی تامین نقدینگی را اولویت اصلی پروژه آبرسانی جم دانست و خاطر نشان کرد: لازم است تقویم زمان بندی دقیقی برای پروژه تعریف شود و همه خود را مکلف به اجرای برنامه زمانبندی بدانند.
نماینده عالی دولت در شهرستان جم بر لزوم افزایش اختیارات آبفا روستایی استان در اجرای پروژه تاکید کرد و گفت: امیدواریم از محل اعتبارات تنش آبی در سال جاری به پروژه آبرسانی سیراف جم تزریق شود تا بخشی از مطالبات تسویه شود.
حسینی خواهان بازدیدهای بیشتر مدیران آب کشور از پروژه آبرسانی سیراف جم شد و افزود: فاصله زمانی زیاد میان حضور مدیران و بازدید از پروژه، به کندی اجرا منجر می شود.
محمد حسینی ضرورت اجرای فاضلاب شهری جم را یادآور شد و افزود: 70 درصد شبکه جدید آب شهری جم اجرا شده و لازم است برای کاهش هدررفت آب و خدمات دهی بهتر به شهروندان، تکمیل این پروژه و اتصال به چرخه آبرسانی در دستور کار قرار گیرد.
 
سخت ترین سالهای کشور در طی 40 سال انقلاب را می گذرانیم/ اعتبار پروژه را تامین می کنیم/ آبرسانی جم ردیف دار شود/ شبکه آبرسانی جدید جم تکمیل می شود
 

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور هم در پایان این نشست با بیان اینکه دغدغه مردم و مسئولان جم کاملا بحق است اظهار داشت: وزارت نیرو به عنوان متولی تامین آب کشور است و خود را مکلف به ارائه خدمت به مردم می دانیم.
شاهین پاکروح به وضعیت کنونی کشور و تحریم های ظالمانه امریکا اشاره کرد و گفت: سال های 97 و 98 ، سخت ترین سال های کشور طی 40 سال انقلاب است و دشمن به دنبال این است که کشور را دچار بحران کند اما بحمدالله این توطئه ناکام مانده و قطعا با همراهی مردم و مسئولان، از این شرایط عبور خواهیم کرد.
وی شروع عملیات اجرایی پروژه آبرسانی جم را مربوط به سال 86 دانست و خاطر نشان کرد: متاسفانه از همان ابتدا بنای اشتباهی گذاشته شد و این پروژه با وجود گذشت سالیان طولانی، فاقد ردیف اعتباری استانی و ملی است که لازم است حداقل در سال آینده، این پروژه به عنوان پروژه ای استانی تعریف و ردیف اعتباری داشته باشد.
پاکروح اضافه کرد: در سال 97 ، 12 میلیارد تومان از محل اعتبارات تنش آبی به این پروژه ابلاغ کردیم اما در سال 98، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، به علت نداشتن موافقت نامه و ردیف اعتباری، اجازه اختصاص اعتبار را نمی دهد.
وی با تقدیر از همکاری وزارت نفت با پروژه گفت: نفت در حوزه مسئولیت های اجتماعی انصافا کمک کرده و این همکاری شایسته تقدیر است.
پاکروح با اذعان به مشکلات ایجاد شده در تامین مالی پیمانکاران پروژه آبرسانی جم تصریح کرد: در هفته گذشته منابعی را برای تامین مالی پروژه در نظر گرفتیم تا طی یک هفته آینده اعتبار به پروژه تزریق شود و در همین راستا، توافقاتی انجام شد که آبفا شهری بتواند به پروژه های آب روستایی هم اعتبار تزریق کند.
معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه اجرای این پروژه می تواند مردم را به زندگی امیدوارتر کند تصریح کرد: از تمام ظرفیت ها استفاده می کنیم تا شرایط سخت پیمانکاران در شرایط کنونی، بهبود یابد و پروژه طبق برنامه زمانبندی اجرایی شود.
وی تصریح کرد: پروژه آبرسانی جم به طول انجامیده و هم ما به عنوان کارفرما، هم پیمانکاران و هم مردم ناراضی هستند اما همین که مردم خوشبین به تکمیل پروژه شوند بسیار مهم است و نشان می دهد با وجود مشکلات، قرارگاه خاتم الانبیاء نقس خود را به خوبی ایفا کرده است.
شاهین پاکروح اضافه کرد: تمام تلاش خود را به کار می گیریم تا حداقل بخشی از ظرفیت آب شیرین کن تا قبل از تابستان سال 98 وارد مدار شود و شرایط آب شهرستان جم بهبود یابد.
وی در پاسخ به گلایه رئیس شورای شهر جم از تجمیع و انتقال آب چاه های جم به مخزن اظهار داشت: مهم ترین عامل اتلاف آب، عدم تنظیم فشار آب به علت تزریق مستقیم آب از چاه به شبکه است و این اقدام می تواند به کاهش شکستگی خطوط شبکه و کاهش هدررفت منجر شود.
پاکروح افزود: در 95 درصد شهرهای کشور، پمپاژ مستقیم را حذف کرده ایم چرا که پمپاژمستقیم، باعث افزایش فشار به شبکه و آسیب شبکه می شود و در صورت قطعی برق، شبکه را با قطعی آب مواجه می کند.
وی از تامین اعتبار لازم برای تکمیل شبکه جدید جم خبر داد و گفت: در کنار مدیریت چاه ها، اصلاح شبکه آب هم از محل اعتبارات 25 درصد انجام می شود تا دغدغه مسئولان شهری در این زمینه رفع شود.
معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور در مورد اجرای پروژه فاضلاب شهری جم هم گفت: گویا مصوبه ای برای مطالعه پروژه فاضلاب شهری جم از محل مسئولیت های اجتماعی نفت گذرانده شده که اگر شهرستان بتواند همکاری اعتباری نفت را محقق کند می توانیم در این پروژه کمک مالی داشته باشیم.

[کد خبر:AJ30097]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ برداشت گل نرگس در بهبهان

تصاویر/ برداشت گل نرگس در بهبهان

برداشت گل نرگس در بهبهان

امدادرسانی سپاه در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان/تصاویر

امدادرسانی سپاه در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان/تصاویر

امدادرسانی سپاه در مناطق سیل زده سیستان و...

تصاویر جدید از پایگاه هوایی عین الاسد پس از حمله ایران

تصاویر جدید از پایگاه هوایی عین الاسد پس از حمله ایران

تصاویر جدید از پایگاه هوایی عین الاسد پس...

جدیدترین مطالب