6590b34cc2cd-a774-48d0-87fb-e7a572abb3bb.jpeg

 

 

آینه جم:  در حالی که مهلت بانک‌ ها برای جایگزینی رمز‌ دوم پویا و یکبارمصرف بجای رمزهای دوم قدیمی به پایان رسیده، شهروندان از مشکلات برای دریافت این خدمت گلایه مند هستند.

به گززارش آینه جم ؛ جدا از زمان‌ بر‌ بودن فعال‌ سازی رمز پویا در برخی بانک ها، مشکلات و اختلال در سامانه رمز پویای بانک‌ های مختلف و ارسال نشدن این رمز نیز به مشکلی جدی برای مردم تبدیل شده است.

اتفاقاتی که باعث شده بسیاری از مردم بگویند اگر امنیت نظام بانکی در تراکنش‌ ها با رمز‌ دوم آسیب‌ پذیر است، چرا باید مردم تاوان آن را پس بدهند؟

از طرفی آمارهای پلیس فتا حاکیست سالانه ۶۰ درصد جرایم سایبری مربوط به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی افراد بوده و همین مسئله، توجیه بانک مرکزی برای طرح جایگزینی رمز‌دوم پویا به‌جای رمز‌دوم قدیمی شده است.

حالا با همه‌ گیر‌شدن رمز پویا، مسئولان نظام بانکی از کاهش احتمال سرقت از حساب‌ های بانکی می گویند، اما مشتریان نظام بانکی، از دردسرهای این طرح گلایه دارند و برخی عملا امکان پرداخت اینترنتی را از دست داده‌ اند.

پیامک‌هایی که نمی‌رسند

به نوشته همشهری، در کنار راه‌اندازی نرم‌افزارهای رمزساز در بانک‌های مختلف، به‌واسطه فراگیر‌ نبودن گوشی‌های هوشمند در سطح جامعه قرار شد فعال‌سازی رمز پویا بر بستر پیامک و کدهای ussd عملیاتی شود.

همچنین برخی سایت های بانکی امکان درخواست رمز‌دوم پویا در زمان انجام تراکنش از طریق پیامک را نیز برای مشتریان مهیا کردند تا مردم بتوانند از هر مسیری که راحت‌تر بودند، رمز‌دوم مورد نیاز برای انجام عملیات بانکی را دریافت کنند. در ظاهر همه این اقدامات بی‌عیب و نقص اجرا شده؛ اما در عمل کاربران نظام بانکی را با انواع و اقسام دردسرها مواجه کرده است.

یکی از رایج‌ترین این دردسرها، نرسیدن پیامک‌هایی است که گویا از سوی بانک ارسال شده و باید حاوی رمز‌دوم پویا باشد اما این پیامک‌ها گاهی اصلا به‌دست مشتری نمی‌رسد و گاهی آنقدر دیر به‌دست افراد می‌رسد که عملا اعتبار رمز آنها منقضی شده است.

دردسر رمزسازهای مشقی

از دیگر مشکلات رایج‌ در فرایند فعال‌سازی رمز‌دوم پویا این است که رمزسازهای معرفی‌شده از سوی برخی بانک‌ها، به هیچ روشی فعال نمی‌شوند و حتی کارمندان بانک نیز قادر به فعال‌کردن آن نیستند.

در این میان برخی ایرادهای نانوشته نیز باعث شده مشتریان بانکی در فعال‌سازی رمز پویا با مشکل مواجه شوند. به‌عنوان مثال، تدابیر امنیتی یکی از بانک‌ها به‌گونه‌ای است که فقط درصورت دریافت رمزساز از سایت بانک یا منابع معتبر اجازه فعال‌سازی به آن داده می‌شود؛ در نتیجه اگر کاربری این نرم‌افزار را از دستگاه یک شخص دیگر یا از طریق سایت‌های متفرقه و فضای مجازی دریافت کند، عملا قادر به فعال‌سازی آن نخواهد بود.

همچنین نرم‌افزار رمزساز بزرگ‌ترین بانک دولتی نیز فقط درصورتی‌که به‌روزرسانی شده باشد، امکان فعال‌سازی دارد. البته این تمهیدات مانند اصل ایجاد رمز پویا برای بالا‌بردن امنیت تراکنش‌های بانکی اندیشیده شده، اما بی‌خبری مشتریان بانکی باعث شده زمان فعال‌سازی رمز پویا چندین ساعت و حتی چندین روز به طول بینجامد.

مارپیچ استفاده از رمز پویا

برخی کاربران فضای مجازی رمزدوم پویا را ناکارآمد می‌دانند، زیرا این رمزها عمدتا فقط 60 ثانیه اعتبار دارند و فقط برای یک تراکنش معتبر هستند. این مسئله از یک‌سو پرداخت‌های گروهی در بستر اینترنت را غیرممکن کرده و کاربران مجبورند برای هر تراکنش یک فرایند جداگانه را تکرار کنند و از سوی دیگر، افراد کمتر آشنا با وب و اینترنت که سرعت عمل پایین‌تری دارند نیز به‌واسطه زمان کوتاه اعتبار رمز پویا با مشکلاتی مواجه هستند.

همین موضوع باعث افزایش مراجعه مشتریان به دلیل غیرفعال‌شدن کارت‌بانکی شده؛ زیرا طبق پروتکل‌های امنیتی نظام بانکی، چنانچه تلاش برای فعال‌سازی رمز‌دوم پویا یا استفاده از رمز در تراکنش‌های اینترنتی بیش از 3بار با شکست مواجه شود، عملا آن کارت‌بانکی در لیست سیاه قرار می‌گیرد و برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی، موقتا مسدود می‌شود.

ریسک انتقال رمز از ذهن به گوشی

افشای مشخصات و رمز‌دوم کارت‌های بانکی خطر حملات فیشینگ را به‌شدت افزایش می‌دهد و مالباختگان باید 6‌ ماه برای به نتیجه رساندن شکایت خود در مراجع قضایی و پلیس فتا پیگیر ماجرا باشند.

اساس جایگزینی رمز پویای 60 ثانیه‌ای به‌جای رمز دائمی هم جلوگیری از همین سوءاستفاده‌ها بود اما برخی معتقدند حالا هم خطر استفاده از تلفن همراه مشتریان بانکی بالاست زیرا پیش‌ از این رمز دوم افراد در ذهن آنها قرار داشت و عمدتا افشا نمی‌شد اما با فعال‌شدن رمز پویا دیگر جای رمز در ذهن افراد نیست و یک ماشین متولی امنیت آن خواهد بود؛ در نتیجه اگر احتمال سرقت با هک‌شدن این ماشین را درنظر بگیریم، احتمال سوءاستفاده از اطلاعات بانکی و رمز‌دوم پویا نیز باید مدنظر قرار بگیرد.

[کد خبر:AJ31518]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

طبیعت بهاری قزوین/تصاویر

طبیعت بهاری قزوین/تصاویر

طبیعت بهاری قزوین

طبیعت بهاری باغات گلابی/تصاویر

طبیعت بهاری باغات گلابی/تصاویر

 طبیعت بهاری باغات گلابی/تصاویر

دست‌های خالی دریا/تصاویر

دست‌های خالی دریا/تصاویر

دست‌های خالی دریا

جدیدترین مطالب