00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000346826f0f87903b0b4f0ff6.jpg

 

 

 

 آینه جم:  خبرنگاران « این رسانه » در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

 

 • شنیدیم با استفاده از تجربیات انتخابات شورای شهر بوشهر، برای پیشگیری از تخلفات در روز انتخابات مجلس خصوصا رصد خرید و فروش رای تمهیداتی پیش بینی شده است. گویا قرار است نظارت نیروهای انتظامی و امنیتی در بیرون شعب رای گیری به منظور پیشگیری از تخلفات مرسوم جدی تر از گذشته تعریف شود.
 • کاندیداهای اصولگرا در حوزه هایی که بیش از یک نفر معرفی شده، همچنان اصرار به ماندن در صحنه دارند. پیش از این قرار بوده پس‌از مشخص شدن لیست، داوطلبان دیگر به نفع فردی که حامیان بیشتری دارد کنار بروند. گویا تنها در بوشهر، جعفری یکی از سه گزینه این طیف حاضر به کناره گیری شده اما سایر کاندیداهای این طیف با انصراف مخالفند.
 • گویا در  استان 5 داوطلب بدون افتتاح ستاد انتخاباتی، طی بیانیه هایی انصراف خود را از رقابت ها اعلام کردند. گویا فضای سرد استقبال از برخی داوطلبان که با پیش بینی های قبلی شان در زمان ثبت نام اختلاف زیادی دارد، احتمالا افراد دیگری را تا روز انتخابات به سمت کناره گیری و انصراف هدایت خواهد کرد.
 •  برگزاری مناظره‌ های انتخاباتی یکی از راههای شناخت کاندیداها و برنامه آنهاست که اجرای آن در بوشهر در هاله ای از ابهام می باشد. گویا پیگیری و هماهنگی یکی از تشکل های دانشجویی برای گرد آوردن 3 یا 4 کاندیدایی که دارای اندیشه و سوابقی هستند به نتیجه نرسیده است.
 • اکبر توسلی و کیوان هاشم زاده دو عضو شورای شهر بوشهر رسما در ستاد نامزدهای مجلس مسئولیت گرفته و به ترتیب حکم مسئول ستادهای هوایی و حیدری در شهرستان بوشهر را دریافت کردند. گویا روح الله نصرتی نایب رییس شورای شهر نیز به جمیری تمایل نشان داده است.
 • مواضع داوطلبان جا مانده از رقابت درحال روشن شدن است. گویا این داوطلبان با اعلام حمایت از داوطلبی که به مواضع آنها نزدیک ‌تر است همچنان به رقابت انتخاباتی ادامه می‌ دهند. ظاهرا یکی از انگیزه چنین حمایت هایی ممانعت از راهیابی کاندیدایی می باشد که افراد ردصلاحیتی معتقدند گزارش های وی تصمیم گیری شورای نگهبان درخصوص آنها بوده است.
 • خبر می رسد ائتلاف اصلاح طلب در انتقاد از ردصلاحیت ها بنای ارائه لیست در استان بوشهر را ندارند. ظاهرا درخصوص دو داوطلب در دشتستان که خود را به این طیف نزدیک می دانند قرار است احزاب موردحمایت بصورت انفرادی اعلام حمایت کنند.
 • با شروع رسمی تبلیغات، فضای حاکم بر ستادها متفاوت است و در این میان مشاوران نامزدها برای شلوغ کردن آن تلاش می کنند. ظاهرا به عقیده برخی کاندیداها، ستادهای بزرگتر و شلوغ تر ییعنی یک قدم به مجلس نزدیک شدن.
 • با توجه به اینکه بخشی از جمعیت جنوب استان را اهل تسنن تشکیل می دهند و هنوز چهره های موثر و ذی نفوذ به اجماع مشخصی پیرامون کاندیدای خاصی دست نیافته اند، کاندیداهای مطرح برای کسب حمایت این ترکیب جمعیتی تکاپوی زیادی دارند.
 • ائتلاف‌ های محلی در حوزه‌های انتخابیه استان در حال شکل‌ گیری است. گویا این ائتلاف ‌ها برای تأثیرگذاری بر رأی مناطق پرجمعیت برنامه‌ ریزی شده است.
 • داوطلبان باید نماینده مالی خود به همراه شماره حساب بانکی که برای هزینه های انتخاباتی می باشد را به فرمانداران معرفی کنند. گویا این اقدام باید حداکثر تا روز نخست تبلیغات انجام می شده است. این اقدامات به دنبال ابلاغ قانون شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی بوده، هرچند بصورت دیرهنگام به مرحله اجرا رسیده و به نظر نمی رسد هدف قانونگذار را در این دوره تامین کند.
 • میگلی نژاد کاندیدای جامانده از انتخابات مجلس به حمایت از علی افراشته پرداخته و گفته هواداران خود را برای این کاندیدا همراه می کند.
 • شنیدیم هرچند شهریاری نماینده دشتی و تنگستان مسئولان ستادهایش را از حمایت رسمی کاندیداها منع کرده، ولی گویا برخی افراد منتسب به وی با نامزدهایی از این حوزه  همراهی می کنند. شهریاری پس از تجربه سه دوره نمایندگی مجلس، در انتخابات این دوره شرکت نکرد.
 • با خبر شدیم یک بوشهری در حوزه انتخابیه تهران، ری و شمیرانات در میان کاندیداهای تاییدصلاحیت شده قرار گرفته است. محمد زارعی که پیش از این رییس بنیاد مسکن شهرستان بوشهر بوده، در تهران کارشناس این بنیاد می باشد و اکنون هم در میان بیش از هزار کاندیدای مجلس از پایتخت مانده است.
 • رئیس شورای هیئت های مذهبی کشور گفته: هیئت های مذهبی از هیچ نامزد انتخاباتی حمایت نخواهند کرد.
 • ستاد انتخاباتی عبدالصمد دولاح کاندیدای حوزه دشتی و تنگستان با انتشار بیانیه‌ای نقش داشتن در ردصلاحیت پورفاطمی توسط وی و سایر کاندیداها را شایعه‌ای بی‌اساس خواند. در بخشی از این بیانیه آمده: عدم احراز صلاحیت جناب آقای پورفاطمی توسط شورای محترم نگهبان مربوط به سال ۱۳۹۴ تاکنون بوده است که آن زمان کاندیداهای مطرح فعلی در رقابت حضور نداشتند. این دوره نیز تایید با تاخیر برخی کاندیداها از جمله دولاح نشان می دهد که آنها اساسا تاثیری در تصمیم شورای نگهبان برای ردکردن افراد دیگر نداشته اند.
 • سرمازدگی به گوجه و صیفی کاران دشتستان، دشتی و دیر خسارت وارد کرده است. درصورت عدم جبران به موقع این زیان، تشدید بدهی کشاورزان و رشد قیمت این محصولات در بازار محتمل است.
 • کمبود سیلندر گاز در اغلب شهرستان های استان آن هم در سرمای استخوان سوز، گلایه و دردسرهای زیادی برای مردم رقم زده است. گویا شرکت فرآورده های نفتی مقصر این وضعیت را سازمان صنعت و تجارت می داند و معتقد است سهمیه استان کم نشده، اما درخصوص نظارت بر توزیع آن باید سازمان صنعت و تجارت جدی تر وارد عمل شود. به عقیده این شرکت، آنها صرفا مسئول تامین سیلندرگاز هستند و اینکه از مصرف خانگی به سمت گاز خودروها منحرف نشده و مردم گرفتار نشوند نیاز به مدیریت سازمان صمت دارد.
 • بخشنامه جدید در اداره کل ثبت اسناد و املاک بوشهر باعث شده اعتراض به مشکلات اسناد با هزینه میلیونی همراه باشد. هیات نظارت ثبتی در این اداره موظف به رسیدگی درخصوص اشتباهات کارشناسی یا اعتراضات مرتبط با اسناد می باشد، اما اخیرا بخشنامه ای اجرایی شده که معترضان باید مستندات نقشه هوایی در زمان صدور سند را تهیه کنند. با توجه به استقرار سازمان نقشه برداری در تهران، جدا از هزینه های تردد به پایتخت، هزینه تهیه نقشه متناسب با وسعت زمین مورد اعتراض هم چند میلیون تومان آب می خورد. گویا این تصمیم در همه استان ها اجرایی نشده است.
 • ارقام بالای موردنیاز در طرح مسکن ملی، بسیاری از متقاضیان را شگفت زده کرده است. گویا افرادی که مشمول این طرح شده اند، در ابتدا باید 30 تا 40 میلیون تومان بصورت یکجا واریز کرده، سپس طی پنج قسط مبلغ 70 میلیون تومان دیگر به عنوان مابه تفاوت هزینه ساخت و تسهیلات بانکی بپردازند، علاوه بر آن باید خود را آماده اقساط تسهیلات بانکی 70 میلیونی (در مرکز استان) نمایند. بسیاری از افرادی که ثبت نام کرده اند، این ارقام را سنگین می دانند و معتقدند وضعیت درآمدی شان به شکلی نیست که قادر به پرداخت باشند.
 • در شنیدنی های قبل از کاهش یک پست مدیریتی در استان و ادغام شرکت آبفا روستایی در آبفا شهری خبر دادیم. حالا با حکم "جانباز" مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، حمزه پور به عنوان مدیرعامل شرکت یکپارچه آب و فاضلاب استان بوشهر منصوب شد. وی از سال گذشته به مدیریت آبفا شهری استان منصوب گردیده بود. به عقیده بسیاری از کارشناسان، این ادغام به تسهیل و بهبود روند توزیع آب در همه مناطق استان و چابک سازی اداری منجر خواهد شد.

 • وزارت اقتصاد در گزارشی آماری پیرامون محیط کسب و کار، پاسخگوترین و غیرپاسخگوترین ادارات کشور را معرفی کرده است. براین اساس، بیشترین پاسخ‌های داده شده به شکایات مربوط به؛ ١- اتاق اصناف ایران ٢- وزارت راه‌وشهرسازی ٣- وزارت جهاد کشاورزی ٤- وزارت صنعت، معدن و تجارت ٥- سازمان جهاد کشاورزی ٦- شرکت منابع آب ٧- سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور ٨- سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و ١٠- سازمان بهزیستی کشور است. همچنین غیرپاسخگوترین ارگان‌های ایران نسبت به شکایات معاونت امور مطبوعاتی و وزارت ارشاد، سازمان امور اداری و استخدامی، سازمان شیلات ایران، اتاق بازرگانی، گمرک، وزارت ورزش و جوانان، سازمان استاندارد، وزارت علوم و دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند.
 • عملی نشدن وعده چند وقت پیش معاون عمرانی استاندار بوشهر در میان برخی کاربران فضای مجازی بازتاب داشته است. ستوده در آذرماه وعده برخورد با مدیران کم کار که پروژه های آنها در دهه فجر به افتتاح رسمی نرسد داده بود، ولی به عقیده بسیاری، دهه فجر گذشت و نه خانی آمد و نه خانی رفت!
 • باخبر شدیم افتتاح موزه منطقه ای بوشهر در محله سرتل و پارک منطقه ای لیان به دهه فجر نرسیده و به هفته نکوداشت بوشهر در اسفندماه موکول گردید.
 • خلیج فارس 
[کد خبر:AJ31519]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

طبیعت بهاری قزوین/تصاویر

طبیعت بهاری قزوین/تصاویر

طبیعت بهاری قزوین

طبیعت بهاری باغات گلابی/تصاویر

طبیعت بهاری باغات گلابی/تصاویر

 طبیعت بهاری باغات گلابی/تصاویر

دست‌های خالی دریا/تصاویر

دست‌های خالی دریا/تصاویر

دست‌های خالی دریا

جدیدترین مطالب