1111963_308.jpg

 

آینه جم:  مصطفی داننده- من هنوز پدر نشده‌ام. اما به خودم قول دادم وقتی دختر یا پسر دار شدم قبل از اینکه از جامعه، آموزش و پرورش، دانشگاه و ... انتظار داشته باشیم به او انسان خوب بودن را بیاموزند، خودم این کار را انجام دهم.

در کودکی به آنها می‌گویم که حق انتخاب دارند و دیگران نباید برای‌شان تصمیم بگیرند. مشورت را قبول کنند اما تصمیم نهایی را خودشان بگیرند. از انتخاب مدرسه و رشته دانشگاهی بگیرد تا انتخاب همسر و محل زندگی.

به آنها می‌گویم که هیچ تفاوتی و بیان زن و مرد نیست. هر دو انسان هستند و حقوقی دارند. ما حق نداریم چون مرد هستیم یا زن، فکر کنیم نسبت به جنس مخالف‌مان برتری داریم و می‌توانیم هر گونه که می‌خواهیم با او برخورد کنیم. به آنها یاد می‌دهم که ما مالک آدم‌ها نیستیم.

به آنها می‌گویم که کتاب بخوانند. برای آنها کتاب می‌خوانم. به آنها می‌گویم با خواندن کتاب حتما انسان‌های بهتری می‌شوند و می‌توانند با کم‌ترین هزینه از تجربه‌های دیگران در زندگی استفاده کنند. به آنها می‌گویم جهان وقتی به سمت بدی رفت که مردم کمتر کتاب خواندند.

به آنها می‌گویم که پول تمام زندگی نیست. نباید به خاطر پول، انسانیت را قربانی کنند. نباید به خاطر پول دست به هرکاری بزنند. به آنها می‌گویم زندگی با پول کم سخت است اما نباید باعث شود که وجدان را زیرپا گذاشت و دست به هرکاری زد.

به آنها می‌گویم دروغ نگویند. ریا نکنند. هرآنچه هستند باشند اما سعی کنند برای پیش برد کارهای‌شان لباس دیگری به تن کنند. سعی نکنند برای اینکه کارشان در اداره‌ای یا سازمانی راه بیفتد بگویند بله ما هر هفته در صف اول نماز جمعه هستیم. در خانه ماهواره نداریم، شلوار جین هم نمی‌پوشیم .

به آنها می‌گویم به حق دیگران احترام بگذارند. وقتی می‌بینند حق با دیگری است، آن را رعایت کنند حتی وقتی پشت فرمان ماشین هستند. وقتی می‌بینند عابری در حال عبور از عرض خیابان است یا راننده در مسیر اصلی در حال عبور است به آنها احترام بگذارند و فکر نکنند احترام گذاشتن به دیگران یعنی بی‌عرضه بودن.

به آنها می‌گویم مدرک تحصیلی با چهره خوب و پول زیاد داشتن نشان فضیلت نیست. به آنها می‌گویم به انسان‌های خوب احترام بگذارند و تا کمر در برابرشان خم شوند. انسان خوب می‌تواند در هر لباسی باشد، می‌تواند هر مدرکی داشته باشد.

به آنها می‌گویم به قول این ضرب المثل ترکی که جشمه خودش باید بجوشد و با آب ریختن چشمه درست نمی‌شود، به فکر خریدن هیچ ویژگی انسانی نباشند. انسانیت، مهربانی، عشق و ... خریدنی نیست و باید به آنها برسند.

به آنها می‌گویم عاشق بانشد و از بیان عشق خود نترسند. انسان بدون عشق، آدم آهنی است که صبح را شب و شب را صبح می‌کند.

به آنها می‌گویم تا قبل از اینکه وارد جامعه شوند انسان بودن را یاد بگیرند. به آنها می‌گویم تا بعدها از سیستم آموزشی گلایه نکنم چرا نگفتند چون می‌دانم و می‌دانیم که نمی‌گویند.

________________

** عصر ایران 

[کد خبر:AJ33029]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

قو‌های مهاجر میهمان زمستانی تالاب سرخرود/تصاویر

قو‌های مهاجر میهمان زمستانی تالاب سرخرود/تصاویر

قو‌های مهاجر میهمان زمستانی تالاب...

پذیرایی اهوازی‎ها از مرغ‌های ماهی‌خوار/تصاویر

پذیرایی اهوازی‎ها از مرغ‌های ماهی‌خوار/تصاویر

پذیرایی اهوازی‎ها از مرغ‌های...

تصاویر/ شهر هزار پیکر

تصاویر/ شهر هزار پیکر

تصاویر/ شهر هزار پیکر

جدیدترین مطالب