images.jpeg

 

 

 

 
 
آینه جم؛    شبیر فکوریان*:تمام فرصت ها دارند از دست می روند با چه چیزی، به چه قیمت؟!
تیم پارس جنوبی تا کنون چه دستاوردی برای جم داشته است؟ دستاوردی به نام هیچ!
در این بین مسئولان تیم هر از گاهی با شعله ور کردن عرق بومی ها آنها را به جان هم می اندازند تا شعله های جهالت خاموش نشود!
ایران هیچوقت دستخوش بازی حرفه ای نبوده است!
دزد دانا می کشد اول چراغ خانه را!
برای اینکه در این کشور دزدی هایی بدون سر و صدا صورت بگیرد اول باید مردم را درگیر مسئله خاص کنند و چه بهتر از فوتبال که می تواند تا آنجا پیش رود که برادران خونی یک خانواده را رو به روی هم بایستاند و یکدیگر را به قتل برساند یا عرق فرد آنچنان بالا رود که موجب سکته و مرگ فرد گردد.
چه بهتر از فوتبال که مردم را ساعت ها، یک ساعت و نیم ذهنشان و تمرکزشان درگیر یک مسئله خاص کند!
و چه بهتر برای عوام که همیشه درگیر مسائل حاشیه ای باشند!
هر چه نشستم و در این مدت دو دو تا چهارتا  کردم که عایدی این شهرستان از چندین میلیارد پول آمده چندین سال حضور پارس جم را پیدا کنم هیچ را یافتم هیچ!
به اذعان خود تلویزیون وطنی وقتی جهانیان سرگرم فوتبال هستند اسرائیل فلسطین را آماج حملات خود قرار می دهد.
پس این چند سال ما دنبال چه می دویدیم! دنبال بهتر کردن ورزشگاه تختی! املاک نفتی ها! به ما چه ربطی دارد! آنهم که آنها ما (شهرستان) بیگانه تلقی می کنند! شاخ و شونه مجتمع مسکونی برای عدم ورود بومی ها موضوعی است که آیا باید فراموش کرد؟!
چندتا از ورزشکاران جم را معرفی کرده ایم! چند نفر از جمی ها تربیت کرده ایم که به این زمین راه پیدا کنند! آیا مسابقات فوتبال بین جوانان ما در شهرستان بیشتر شده است؟
حتی حاضر نشدند روابط عمومی تیم را به جمی ها بسپارند! آیا بچه های ما ناتوانند یا آنها می ترسند!
فقط وقت جوانانمان را به بطالت گذراندیم و خودمان را فریباندیم که جوانانمان اوقات فراغت مطلوب و پاک می خواهند.
 و کلا به آنها حواشی های تلخ بخشیده ایم تا فوتبال پاک. و البته گذر ایام جوانیشان را ارزان ازشان گرفته ایم!
تا کی نمی خواهیم بفهمیم نفت نمی خواهد که این تیم به سامان برسد. تا کی پاسگاری شدن!
این بازی ادامه دارد باختی که بازیکنانش ما هستیم و گرداننده هایش بالایی ها شاید.
متاسفانه بازنده اصلی پارس جنوبی جم بومی ها بوده اند که فرصت ارزنده را در کنار چشمان آنها دزدیده اند و آنها را با یک توپ ساده سرگرم کرده اند!
هیچ حواشی بهتر از این حواشی نیست؛ بگذارید بهتر بگویم!
حواشی قله پدری با آن همه شایعه های عجیب توسط کدام جمی رقم خورد! هیچ جمی! معلوم هم نیست که چه سودی برای جم داشته باشد!
و آسوده هنوز که هنوز است مردم ما هنوز درگیر سودای دروغین این قله کرده است! نه برای ما برای کل ایران! کسی از ظرفیت های جم نمی گوید و نمی داند! بگذریم!
و پس از آن چه آسوده عکس پالایشگاه فجر جم از پشت کتاب جغرافیای سوم راهنمایی کندند تا دانش آموزان و معماران آینده جامعه ما ندانند در کجا قرار دارند!
به اعتقاد نگارنده، پارس جنوبی هیچ بردی تاکنون نداشته است و دستاوردی به نام باخت بیشتر داشته است چون دستاوردی به نام هیچ برای شهرستان داشته است و کشمکش هایی که فرمانداران، استانداران و نماینده مجلس را به خود مشغول کرده، وقت خوب آنها را دزدیده است تا که همان وقتی که باید برای پیشرفت شهرستان بگذارند برای لاستیک پنچر شده، آپارات خورده درب و داغون این پارس جنوبی بگذارند!
اگر همین مقدار وقت مسئولین و مطالبه عمومی پشت پروژه های شهرستان بود تمام پروژه ها به سرانجام رسیده بود: جاده جم به پالایشگاه، جاده ریز به دژگاه، جاده جم به فیروزآباد، جاده انارستان به سرچشمه، سد سرچشمه و ... . آری باید نگاه ها و دوندگی ها به سمت دیگری سوق داده می شد.
نگارنده اعتقاد دارد گرداننده های این بازی مسخره پشت پرده دارند قهقه های مستانه به ما می زنند و اینجوریست که خودمان مانع از پیشرفت خودمان شده ایم و خودمان هم نمی دانیم عروسک خیمه شب بازی هستیم.
اما خوشا به غیرت انگلیسی ها و آمریکایی ها که پس از مدتی آنچه با ملت ها کرده اند نشر می دهند اما آنچه که ما با ملت خود کرده ایم هیچ چیز نشر داده نشده است و گاهی سر از قوه قضاییه در می آورد!
جالب تر آن است که مردم برای نیازهای اولیه خود نمی توانند جلو در فرمانداری تجمع پیدا کنند و رسانه ها نیز ترس و ابا دارند از اعلام چنین اعلامیه هایی اما برای تیم پارس جنوبی جم هم اعلامیه می زنند و هم تجمع پیدا می کنند! دستاوردی به نام هیچ!
آیا فرماندار نباید پاسخگو باشد؟
سود دلالان از کشاورزان ما بیشتر است چه ظرفیت آفرینی کرده ایم؟!
چقدر صنایع زیر دستی گاز در شهرستان ایجاد کرده ایم؟!
شهرک صنعتی جم کو، کجاست؟
چقدر از فروش صنایع دستی مان و معرفی آنها به خانواده نفت برای خانواده هایمان اشتغال ایجاد کرده ایم و درامد داشته ایم!
چقدر میراث فرهنگی مان در این رابطه توانمند بوده است!
دو پارس جنوبی: پارس جنوبی که زیر سر ماست و  پارس جنوبی که میدان بازی ماست! ما به هر دو باخته ایم!
مردم و مسئولین این شهرستان از فرودگاه و هزاران خواسته بزرگ خود چشم پوشیده اند و به پارس جنوبی دخیل بسته اند! به هیچ!
آیا آمدن و آوردن تیم پارس جنوبی جم در جم یک برنامه ریزی گسترده و فرا دستی بوده است یا نه! هنوز مشخص نیست!
جم نقطه استراتژیکی برای این مملکت بوده است.
شهرستان از رسیدن به اهداف عالیه از رمق انداخته است و مطالبه عمومی در مردم به سمت و سویی دیگر سوق داده است!
و آنچه هویدا است مردمان و مسئولان ما در کمال جهالت در گرد این تیم می چرخند تا گروهی بخورند و گروهی غصه بخورند و تیمی که به سامان نرسد! دستاوردی به نام هیچ!
در آخر نگارنده با تیم داری مخالف نیست اما ای کاش به جای یک توپ دو توپ در زمین بازی می انداختند تا همه نگاهشان به یک توپ نباشد و دیگر فرصت ها از دست برود!
 
* فعال اجتماعی استان بوشهر 
[کد خبر:AJ33365]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


دیدگاه‌ها   

+2 # محمد جوهری 1399-05-14 11:11
به هیچ عنوان قبول ندارم. مقصر تیم فوتبال و ذات فوتبال نیست. اتفاقا بی عرضگی مسولان استانی و رندی نفتی ها باعث این مصیبتها شده است. فوتبال شاید مضراتی داشته باشد ولی اینقد منافع و محاسن فراوان دارد که کل جهان را تسخیر کرده است. تنها پدیده ای که تا الان توانسته کمر ویروس کرونا را خم کند همین فوتبال بوده است. عاملی جهت نشاط و شور و هیجان و جلوگیری از انواع آسیبهای اجتماعی است. با همه مکافاتی که وجود داشته در همین اندک سالهایی که این تیم در لیگ برتر وجود داشته باعث شناسایی جم به کل ایران شده و حتی فراتر از مرزهای ایران. در صورتیکه فبل از آن با وجود حضور 30 ساله تاسیسات نفت و گاز در جم،حتی خیلی ها در استان خودمان هم جم را نمی شناختند. البته شک ندارم که نگارنده محترم از سر دلسوزی و حسن نیت قلم زده اند ولی نبابد فراموش کرد که عیب و ایراد کار جای دیگر و نزد کسان دیگری است و این تیم و فوتبالش اساسا هیچ مشکلی ندارد و بسیار هم لازم و ضروری است. دغدغده های نگارنده محترم و اشکالاتی که مطرح فرموده اند منطقی و قابل درک است اما ایراد کار از فوتبال نیست به هیچ وجه.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

 تفریح زیر سایه کرونا

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو

جدیدترین مطالب