48149.jpg

 

 

 

آینه جم : بررسی تورم در ۳۱ استان نشان می‌دهد روستانشیان بوشهر همچنان جزو پیشتازان تورم در ایران هستند، طوری که رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش آینه جم  براساس گزارش مرکز آمار، بررسی هزینه و درآمد خانوار روستایی در ماه گذشته (تیرماه) نشان می دهد روستانشینان بوشهری با تورم 30.9 درصد رتبه سوم کشوری را از این نظر دارد.

در این شاخص، تنها استان های همدان و تهران بالاتر از بوشهر هستند.

نگاهی به داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد که طی 10 ماه اخیر، بوشهر در تورم روستایی همواره بین 5 استان بالای کشور بوده است که قابل تامل است.

اما چرا نرخ تورم در روستاها از شهرها بالاتر است؟

جعفر خیرخواهان، استاد اقتصاد در این خصوص به دورانی اشاره می‌کند که هزینه‌ زندگی در روستاها کمتر از شهرها بود. او می‌گوید: قبلا روستاها تولیدکننده و خودکفا بودند اما الان خانوار روستایی عملا به شهرها وابسته‌اند و برخی اقلام را باید از شهر و توسط واسطه‌ها تهیه کنند. این وابستگی و واسطه‌گری یکی از دلایل افزایش هزینه‌های زندگی و در نتیجه نرخ تورم در روستاهاست.

مشاور مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به پراکندگی روستاها و کوچک بودن جمعیت یک روستا در مقایسه با شهر نیز اشاره می‌کند که رساندن کالاها از شهر به روستا را با سرانه هزینه بالاتری همراه می‌کند.

 

 

* خلیج فارس 

[کد خبر:AJ33385]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

 تفریح زیر سایه کرونا

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو

جدیدترین مطالب