آینه جم:همزمان با تاسوعای حسینی استان بوشهر در سوگ علمدار دشت کربلا غرق در ماتم و اندوه است و مردم ولایت‌مدار و عزادار این استان فریاد یا ابوالفضل العباس(ع) سر می‌دهند.

به گزارش آینه جم: مردم ولایت‌مدار استان بوشهر در دهه نخست ماه محرم با برپایی مراسم‌های ویژه‌ای یاد و خاطره شهدای دشت کربلا را گرامی می‌دارند که اوج این مراسم در تاسوعا و عاشورای حسینی متبلور می‌شود.

عاشقان ولایت و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) استان بوشهر در شب تاسوعای حسینی با برپایی مراسم سینه‌زنی، دمام‌زنی  سنتی به یاد شهدای دشت کربلا عزاداری کردند.

آیین سنتی دمام زنی در بوشهر

مردم عزادار استان دارالحماسه بوشهر در شب تاسوعای حسینی تا پاسی از شب با حضور در هیئت‌های عزاداری و برپایی خیمه‌های عزا در تکایا، مساجد و بقاع متبرکه، ارادت خود را به سرور و سالار شهیدان و 72 تن از یاران با وفای ایشان به ویژه حضرت ابوالفضل (ع) نشان دادند.

ارادتمندان سرور و سالار شهیدان و خامس آل عبا که در شب تاسوعای حسینی تا واپسین ساعات با حضور در مراسم  سوگواری به عزاداری پرداخته بودند امروز نیز دسته دسته خود را به محل‌های عزاداری می‌رسانند و در فضایی معنوی با تشکیل دسته‌های  سینه‌زن و زنجیر‌زن به یاد امام حسین (ع)، حضرت ابوالفضل(ع) و دیگر شهدای کربلا عزاداری می‌کنند و در غم شهادت امام حسین(ع) و یاران  وفادارش اشک ماتم می‌ریزند.

هیئت‌های عزاداری استان بوشهر در قالب گروه‌های سینه‌‌زن و سنج‌ و دمام‌زن در شب و روز تاسوعا با حضور در  مساجد، حسینیه‌ها و تکیه‌ها و بقاع متبرکه به یاد برادر وفادار حضرت سیدالشهدا(ع)، حضرت ابوالفضل العباس (ع) بر سر و سینه زدند.

در شب تاسوعای حسینی مردم استان بوشهر تا پاسی از شب با برپایی مراسم سینه‌زنی‌ سنتی و پخش نذری ارادت خود را به علمدار باوفای کربلا نشان دادند.

علاوه بر آیین‌های عزاداری در بسیاری از نقاط شهری و روستایی استان بوشهر آیین‌های تعزیه سید و سالار شهیدان برگزار می‌شود.

برگزاری ایستگاه‌های صلواتی در جای جای این استان ولایت‌مدار و پذیرایی از عاشقان و عزاداری آقا اباعبدالله الحسین(ع) از جمله برنامه هیئت‌‌های عزادار استان بوشهر در تاسوعای حسینی است.

در روز تاسوعای حسینی مرکز استان بوشهر سراسر غم واندوه  است و نوای یا ابوالفضل علمدار(ع) از هر جای شهر به گوش می‌رسد.

در این روز که پیر و جوان، کودک و بزرگ درشهادت ساقی لب تشنگان در دسته‌جات عزاداری برسر و سینه می‌زنند، قربانی کردن و پخش نذورات از دیگر مراسمات مردم ولایت‌مدار شهر بوشهر است.

تجمع عظیم تاسوعائیان از دیگر برنامه‌های مردم ولایت مدار بوشهر است تا به این طریق عشق  و ارادت خود  را به خاندان ائمه اطهار(ع) و شهدای دشت کربلا حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش نشان دهند.

رئیس شورای هیئت‌های مذهبی استان بوشهر  در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر از برپایی تجمع بزرگ  عزاداران حسینی استان بوشهر خبر داد و گفت: همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی تجمع بزرگ عزاداران استان بوشهر در تمامی شهرهای این استان برگزار می‌شود.

نوشاد نوشادی با بیان اینکه تجمع هیئت‌های عزاداری در شهر بوشهر در تاسوعا و عاشورای حسینی برگزار می‌شود افزود: تجمع بزرگ تاسوعائیان ساعت 9:30 صبح در میدان قدس بوشهر برگزار می‌شود.

رئیس شورای هیئت‌های مذهبی استان بوشهر با اشاره به اینکه حرکت دسته‌جات عزاداری در شهر بوشهر در روز عاشورا ی حسینی با شکوه خاصی برپا می‌شود خاطرنشان کرد: سوگواران  حسینی پس از برپایی عزداری در عاشورای حسینی به‌صورت همگانی در نماز ظهر عاشورا شرکت و به امام حسین(ع) لبیک می‌گویند.

[کد خبر:AJ23043]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

لذت شنا در جزیره کمتر شناخته شده ایران/تصاویر

لذت شنا در جزیره کمتر شناخته شده ایران/تصاویر

لذت شنا در جزیره کمتر شناخته شده ایران

گزارش تصویری دیدار پارس جنوبی جم و سپاهان اصفهان

گزارش تصویری دیدار پارس جنوبی جم و سپاهان اصفهان

آینه جم : تیم فوتبال سپاهان با گلزنی کی روش...

جدیدترین مطالب