«آینه جم»؛در ایران روز ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس نام گذاری شده که سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج فارس است. هرمز جزیره‌ای در تنگه هرمز و یکی از بخشهای شهرستان قشم در استان هرمزگان است. مساحت این جزیره ۴۲ کیلومتر مربع و جمعیت تقریبی آن ۶ هزار نفر است. تنها راه دسترسی به این جزیره از راه دریاست. جزیره هرمز به سرزمین خاک‌های رنگی معروف است. در این جزیره کوه‌ها و زمین‌هایی به رنگ سبز، آبی، زرد و قرمز وجود دارد. خاک‌های زرد آن منبع گوگرد و خاکهای قرمز آن که محلی‌ها به آن «خاک سرخ» یا «گِلَک» می‌گویند در صنایع سرامیک سازی و رنگ سازی کاربرد دارد.

به گزارش «آینه جم»؛هرمز ابتدا نام بندری در شهر میناب کنونی بوده که پس از حمله مغول‌ها مردم این شهر به جزیره «زَرون» مهاجرت نموده و شهری در آن بنا کردند و نام آن را به یاد شهر قدیمیشان هرمز گذاشتند. در طی بیش از دو قرن بعد عظمت جزیره به قدری رسید که مرکز خلیج فارس شد.

در سال ۹۱۳ خورشیدی، پرتغالی‌ها که اعتقاد داشتند هر کشوری باید بندری از قبیل بندر مالاگا، بندر عدن و جزیره هرمز را در اختیار داشته باشند تا بر تجارت جهان حاکم خواهند بود، هرمز را فتح کردند، و تا سال ۱۰۳۱ خورشیدی که شاه عباس به کمک انگلیسی ها توانست این جزیره را آزاد کند، آن را در اختیار داشتند. منابع اصلی درآمد مردم هرمز ماهیگیری و گردشگری است. در گذشته معدن و کارخانه خاک سرخ این جزیره منبع اصلی درآمد مردم شهر بوده که در حال حاضر با تعطیل شدن معدن و کارخانه به مشکلات اهالی هرمز افزوده شده است.

[کد خبر:AJ24597]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب