آینه جم: به دنبال آلودگی ناشی از فعالیت صنایع مستقر در منطقه پارس جنوبی و اعتراضات یک فعال محیط زیست، نائب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، در نامه ای خطاب به معاونان وزارت بهداشت و محیط زیست، خواستار بررسی موضوع و ارائه توضیحات شد.

به گزارش  آینه جم؛ محمدرضا امیرحسنخانی، نائب رئیس کمیسیون اصل نود در نامه ای خطاب به معاونان وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست، به شکایت یوسف صفری فعال محیط زیست در ارتباط با آلودگی های ناشی از پساب های صنعتی و آلودگی هوای ناشی از بدسوزی مشعل های گاز و پتروشیمی اشاره کرد و از نهادهای مسئول خواستار ارائه گزارش شد.

یوسف صفری فعال اجتماعی و رسانه ای این منطقه درخصوص پیگیری هایش می گوید: پارس جنوبی به دو منطقه پارس یک و پارس دو تقسیم بندی شده است.  بخش اعظمی از محدوده پارس یک در اراضی شهرستان عسلویه واقع شده که در حال حاضر چهارده فاز گازی در قالب هفت پالایشگاه و ده واحد پتروشیمی در این محدوده (عسلویه) در حال تولید و بهره برداری می باشند. متأسفانه عدم توجه به ملاحظات محیط زیستی موجب وارد آمدن صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست و سلامت مردم نیز به شدت تحت تأثیر قرار داده است. مطالعات صورت گرفته در خصوص اثرات آلودگی صنایع پارس جنوبی بر سلامت ساکنین منطقه نشان می دهد که شیوع برخی از بیماری ها از قبیل آسم و آلرژی، اگزمای حساسیتی و سرطان در منطقه عسلویه بیشتر از سایر مناطق آلوده ایران و حتی جهان است.

صفری با اشاره به اینکه آب، خاک و هوای عسلویه آلوده است، می گوید: آلودگی هوا ناشی از بدسوزی مشعل ها بدلیل عیان بودن دود و آلودگی بیشترین واکنش و حساسیت در بین ساکنین را دارد اما بخش اعظمی از آلودگی که معمولاً با چشم غیر مسلح قابل رؤیت نیست و کمتر مورد توجه قرار گرفته است، ورود پساب های صنعتی به خلیج فارس و پارک ملی دریایی نایبند باعث آلوده شدن آب و رسوبات ساحلی شده است. ورود پساب های صنعتی به آب دریا سلامت آبزیان را تحت تأثیر قرار می دهد و به تبع آن تغذیه از آبزیان دریایی به شدت می تواند سلامت انسان را به خطر بیاندازد.  افسردگی، سقط جنین، تولد زود هنگام و آلوده بودن شیر مادران به سرب از اثرات دیگر آلودگی صنایع است که مردم عسلویه با آن دست و پنجه نرم می کنند.

صفری در ادامه می گوید: طی سال های گذشته با انتشار یادداشت های متعددی در فضای مجازی و نشریات استانی به مخاطرات ناشی از آلودگی ها پرداخته و از این طریق سعی در جلب توجه مسئولین و متولیان امر برای رسیدگی به این معضل داشته است.

وی پیش از این و قبل از ارسال شکوائیه اخیر به مجلس شورای اسلامی، در آذر ماه سال گذشته با ارسال شکوائیه ای به دادستان شهرستان عسلویه درخواست ورود دادستان بعنوان مدعی العموم به موضوع را داشته است. صفری اعتقاد دارد چنانچه مداخله ای اورژانسی برای کنترل وضعیت موجود صورت نگیرد، وقوع فاجعه ی انسانی دور از تصور نیست.

به گفته ی صفری پیرو مکاتبات اخیر، تاکنون سازمان حفاظت محیط زیست گزارشی به دفتر خانم الماسی نماینده مردم شهرستان عسلویه ارسال کرده و با پیگیری های بعمل آمده، وزارت نفت و وزارت بهداشت در روزهای آتی گزارشات خود را به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهند کرد.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد با همسویی نهادی ذی ربط و تشکیل کارگروهای تخصصی اقدامی مؤثر در جهت کاهش آلودگی و کنترل وضعیت موجود بعمل آورند.

[کد خبر:AJ26109]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

کمر خمیده؛ صبح تا غروب در شالیزار/تصاویر

کمر خمیده؛ صبح تا غروب در شالیزار/تصاویر

کمر خمیده؛ صبح تا غروب در شالیزار

بهشت چهار فصل چهارمحال و بختیاری/تصاویر

بهشت چهار فصل چهارمحال و بختیاری/تصاویر

بهشت چهار فصل چهارمحال و بختیاری

جدیدترین مطالب