به گزارش آینه جم؛ در حالی که طی شش ماه گذشته شاهد افزایش بی حد و حصر قیمت ماهی در بازارهای استان بوشهر هستیم اما تاکنون هیچ کدام از مسئولان پاسخ قانع کننده ای به مردم نداده اند.
 
بر اساس این گزارشْ افزایش قیمت برخی از ماهی ها تا چهار برابر قیمت سال گذشته نیز خود را نشان داده و عملا خرید برای بخش عمده ای از ساحل نشینان استان بوشهر را با چالش جدی مواجه کرده است.
 
Image result for ‫ماهی فروشی بوشهر‬‎
 
در کنار افزایش قیمت ماهی و کاهش محسوس قدرت خرید مردم فقط در شهر بوشهر 16 واحد صنفی کرکره های مغازه های خود را پایین کشیده اند تا بیش از این زیان ده نباشند.
 
از نکات قابل توجه این که کارگروه تنظیم بازار استان و حتی دستگاه های متولی مانند سازمان جهاد کشاورزی و شیلات استان هیچ گونه عکس العمل و برنامه کاربردی و مدونی برای مدیریت و تنظیم بازار ماهی ندارند.
 
Image result for ‫ماهی فروشی بوشهر‬‎
 
البته عده ای افزایش قیمت ماهی در استان بوشهر را به قاچاق این ماده مغذی به کشورهای عربی و همچنین صادرات قانونی آن گره می زنند که سبب می شود با کمترین دغدغه و با قیمت های نجومی ماهی به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس منتقل شود .
 
عده ای نیز این افزایش قیمت را معلول افزایش قیمت سوخت، ادوات صیادی و دیگر هزینه های مرتبط با صید و صیادی می دانند که با دخالت گسترده دلال ها حتی قیمت گذاری بالا در بوشهر برایشان چندان جذابیتی ندارد و سعی می کنند در کشورهای حوزه خلیج فارس با قیمت های نامتعارف تر به فروش برسانند.
 
وقتی افزایش قیمت ماهی در تابستان توان خرید مردم را ذایل کرد مسئولان بوشهری عمده دلایل افزایش قیمت را به نامساعد بودن شرایط جوی و گرمای بی سابقه بوشهر در تابستان در کنار بازار پرتلاطم ارزی ربط دادند و اظهار امیدواری کردند که با بهبود شرایط ، میزان صید ماهی بیشتر شود.
 
حال و در آخرین ماه فصل پاییز ْ عطش اولیه تابستان فروکش کرده بازار ارز شرایط مناسب و متعادل تری به خود دیده و میزان سرما نیز به اندازه ای نیست که برخی از زیستگاه های ماهیان را دچار مشکل کند.
 
Image result for ‫ماهی فروشی بوشهر‬‎
 
نیاز است که صاحبی برای بازار ماهی و تعیین قیمت ها پیدا شود تا هم ماهی فروشان بوشهری مجبور نشوند به دلیل کسادی بازار با کلی بدهی و چک های برگشت خورده کسب و کارشان را تعطیل کنند و هم از طرفی بوشهری ها شرمنده خانواده های خود و مهمان هایشان نشوند که حتی قادر به خرید حداقل ماهی به دلیل گرانی نیستند.
 
از نکات قابل توجه این که کارگروه تنظیم بازار استان و حتی دستگاه های متولی مانند سازمان جهاد کشاورزی و شیلات استان هیچ گونه عکس العمل و برنامه کاربردی و مدونی برای مدیریت و تنظیم بازار ماهی ندارند./ سوک
 
Image result for ‫ماهی فروشی بوشهر‬‎
 
[کد خبر:AJ26592]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

کوچ بهاره دام ها در مازندران /تصاویر

کوچ بهاره دام ها در مازندران /تصاویر

کوچ بهاره دام ها در مازندران

برداشت توت فرنگی در مازندران/تصاویر

برداشت توت فرنگی در مازندران/تصاویر

برداشت توت فرنگی در مازندران

هجوم پروانه‌های زیبا به تهران/تصاویر

هجوم پروانه‌های زیبا به تهران/تصاویر

هجوم پروانه‌های زیبا به تهران

جدیدترین مطالب