آينه جم: خبرنگاران خلیج فارس در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

 • بر اساس برنامه ریزی وزارت نیرو، دو شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی بوشهر الحاق و ادغام خواهند شد. در ائاخر دولت احمدی نژاد نیز به منظور انسجام بخشی به موضوع تامین آب همه مناطق کشور، این ادغام مطرح شد، ولی بی نتیجه ماند.
 • حضور بوشهری ها درنمایشگاه امسال کتاب تهران کمرنگ بوده است و اداره ارشاد برخلاف برخی استان ها و سنوات قبل، غرفه ای برای معرفی استان و ظرفیت های فرهنگی آن نداشته است.
 • هفته گذشته دو مورد خودکشی به صورت حلق آویز کردن در استان رسانه ای شد. این حوادث مربوط به دو جوان در شهر برازجان و روستای مال قائد گناوه بوده است. انگیزه این خودکشی ها مشخص نشده است.
 • با وجود تکمیل مطالعات سد باهوش اهرم و وعده مسئولان درباره تخصیص 16 میلیارد تومان از منابع ملی و استانی به آن، ولی هنوز عملیات اجرایی این پروژه متوقف است و آینده آن که از مطالبات جدی کشاورزان اهرمی می باشد، نامشخص است.
 • هدیه ۱۰۰ میلیونی شورای شهر خورموج به معلمان این شهر حاشیه ساز شد. شورای شهر خورموج اعلام کرده: برای تقدیر از معلمان این شهر در روز معلم مصوب کرده یکصد میلیون تومان در قالب کارت هدیه به معلمان خورموجی اهدا شود. رضایی نائب رئیس شورای شهر خورموج با تایید این مطلب در فضای مجازی نوشت: ارزش افزوده خوبی به حساب شهرداری ها واریز می‌شود اما متاسفانه ما در هزینه کرد آن مانده‌ایم. از این رو من شدیدا با این مصوبه مخالف بودم و این بذل و بخشش ها را از اساس نادرست می‌دانم. همه شهروندان در هر شغل و کسوتی که هستند عزیزند و قابل احترام، اما اگر از یک شغل و کسوت تجلیل شود و هدیه نقدی داده شود ولی مشاغل دیگر نادیده گرفته شود، جای سئوال است که اعضای موافق چگونه برای مانور تبلیغاتی برای خود ۱۰۰ میلیون تومان از اعتبارات داخلی شهرداری که حق کارگر شهرداری است را اینگونه بذل و بخشش می‌کنند.
 • تعلل در راه اندازی پزشکی قانونی در جم، آوارگی خانواده های مصیبت زده این شهرستان را درپی داشته است. فرماندار جم با بیان اینکه پشکان بومی به دلیل سختی کار پزشکی قانونی و با وجود پیگیری های زیاد مسئولیت این کار را نپذیرفته است. در این راستا پزشکی که در حال گذراندن دوره است، با پایان کارآموزی، فعالیتش را در جم آغاز می کند.
 • رئیس آموزش و پرورش شهرستان جم با بیان اینکه پروژه های آموزشی این شهرستان به دلیل کمبود اعتبارات غیرفعال مانده، گفت: شرکت پالایش گاز فجر جم اعلام می‌کند ۲۴۰ میلیارد تومان برای یک سال در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی در نظر گرفته، آیا نباید آموزش و پرورش سهمی در حد چند میلیارد داشته باشد.
 • نماینده شیراز در مجلس از عدم به کارگیری نیروهای بومی فارس توسط شرکت های فعال در عسلویه انتقاد کرده و گفته: شرکت های عسلویه، نیروهای بومی فارس و شیراز را با گرفتن حق حساب استخدام می کنند. اکبری اظهار داشت: اگرچه استان فارس و شهر شیراز خسارت بسیاری از بخش های عسلویه نظیر گرانی حاکم بر این منطقه را پرداخت می کند اما کارخانه و شرکت های این منطقه مراجعان اشتغال بومی استان فارس و شهر شیراز نمی پذیرد. به گفته وی، درباره عدم جذب نیروهای فارس در عسلویه به وزیر نفت تذکر داده شده است.
 • با وجود رسانه ای شدن جعلی بودن مدرک تحصیلی یکی از مسئولان شمال استان، اما درخصوص تعیین تکلیف این مدیریت اقدامی نشده است. گویا مدیر استانی این اداره از پیگیری برای تعیین جایگزین خبر داده، ولی برخی معتقدند این تاخیر بابت خاتمه سال تحصیلی و مدرسه فرزندان این مسئول در دیلم می باشد!
 • عدم لایروبی دهانه پل مند در شهرستان دشتی منجر به باقی ماندن گل و لای در این محل و احتمال طغیان رودخانه و آسیب به کشاورزان و دامداران پیرامون آن می شود.برخی کارشناسان معتقدند در لایروبی چندی پیش دهانه پل مند، خاکبرداری بصورت اصولی صورت نگرفته و بجای انتقال آن، مجددا در فاصله 100 متری و دهانه آبراهه های رودخانه تخلیه شدند و در بارندگی ها مجدد به محل اولیه برگشتند.
 • برخی پزشکان برای فرار از قانون اجباری "نصب کارت خوان در مطب" به شگرد جدیدی روی آورده اند. براین اساس، برخی پزشکان ابتدا به بانک درخواست نصب کارت خوان می دهند، پس از نصب، دستگاه کارت خوان را در مکانی نگهداری کنند و به بهانه‌های مختلف از جمله وصل نبودن خط، تراکنشی انجام نمی دهند. در نهایت به‌دلیل به حد نصاب نرسیدن تراکنش‌های صورت گرفته، بانک اقدام به پس گرفتن دستگاه کارت خوان می‌کند!
 • هزینه چندین میلیونی تدفین در برخی امامزاده‌های بوشهر با انتقاد خانواده ها و صاحبان عزا که می خواهند طبق وصیت متوفی اقدام کنند مواجه شده است.
 • فقط 2.19 درصد تولید برق کشور سهم نیروگاه اتمی بوشهر می باشد. این آمار در گزارش عملکررد این نیروگاه در سال 97 آمده است.

 • سخنگوی وزارت کشور یادآور شده: اعضای ‎شورای شهر اگر قصد نامزدی در انتخابات مجلس دارند باید استعفاء دهند و تا ۱۶خرداد این استعفا به تصویب شورای شهرشان رسیده باشد. البته با قانون فعلی انتخابات، اگر اعضای شورا در حوزه انتخابیه ای غیر از شهر محل خدمت کاندیدا شوند نیاز به استعفا نیست ولی درصورت استانی شدن انتخابات مجلس، باید از سمت خود در هر نقطه استان استعفا کنند.
 • برنامه زمان بندی انتخابات مجلس یازدهم که 2 اسفند برگزار می شود، از سوی ستاد انتخابات کشور منتشر شد.

 • طبق آمار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، 7 سینما در استان بوشهر فعال است که 5 مورد آن مربوط به شهرستان بوشهر مرکز استان است و در بقیه شهرستان‌ها فقط جم و دشتستان سینمای فعال دارد.
 • بیکاری و مشکلات اقتصادی به عنوان دلیل اصلی طلاق‌ها در استان بوشهر مشخص شده است. براساس اطلس آسیب شناسی استان در سال 97 ، عوامل موثر دیگر در طلاق های بوشهر شامل دخالت های اطرافیان، ارتباطات عاطفی ضعیف، پیوندهای ضعیف اجتماعی و فردگردایی و جبنه های منفی فضازی مجازی عنوان شده است.
 • امام جمعه بوشهر وقتی فوتبالیست بود. در تصویر نخست، شماره 10 تیم بوشهر آقای غلامعلی صفایی امام جمعه فعلی بوشهر و عکس پائین هم ایشان نفر وسط است. ظاهرا عکس مربوط به سال 1355 می باشد.

 • رییس هیات فوتبال استان بوشهر از برگزاری انتخابات ریاست این هیات بعد از ماه رمضان خبر داده و گفته: همان 4 نفر قبلی که تایید شده اند، خردادماه در انتخابات حضور دارند. براساس قانون، مهرماه 96 دوره چهارساله ریاست نجفی بر هیات فوتبال خاتمه می یافت، اما به دلیل حواشی رخ داده پیرامون ثبت نام داوطلبان و اختلاف نظر با اداره کل ورزش و جوانان، تا امروز این انتخابات برگزار نشده است. حالا باید دید وعده خردادماه برای این انتخابات عملی می شود؟
 • شنیده شده خصوصی سازی اتوبوس های بوشهر در دستور کار شورای شهر و شهرداری می باشد. اگرچه این اقدام در راستای افزایش بهره وری این مجموعه عنوان می شود، اما درباره نتیجه آن مانند تصمیم عجولانه جابجایی ایستگاه مرکزی اتوبوس های بوشهر و تغییر در خطوط که منجر به کاهش مسافر شد، نگرانی هایی وجود دارد.
 • گفته می شود فرماندار سابق دشتی گزینه جدی استاندار برای فرمانداری دشتستان است، اما به دلیل برخی مسائل، تمایل به این مسئولیت نداشته است. غلامرضا مهرجو که از سال 93 تا 96 فرماندار دشتی بوده، در زمان استانداری تبادار در فارس به این استانداری رفت. فرمانداری دشتستان بعد از انتقال ارسلان زارع به معاونت سیاسی استانداری گیلان بصورت سرپرستی اداره می شود.
 • نرخ نماز و روزه قضا در سال 98 که در فضای مجازی منتشر شده است.

 • فعالیت های انتخاباتی داوطلبان احتمالی انتخابات شدت گرفته و بیشتر این فعالیت ها در فضای مجازی متمرکز است. گفتنی است تشکیل گروه هایی با حضور صنوف مختلف به صورت جدا جدا با مدیریت داوطلب احتمالی از اقداماتی است که در فضای مجازی توسط برخی داوطلبان احتمالی استان در حال انجام است.
 • در آستانه ماه رمضان و با هدف عرضه اقلام پرمصرف با قیمت پایین تر از بازار، نمایشگاه ضیافت در بازارچه آبزیان بوشهر ایجاد خواهد شد. متولی برگزاری نمایشگاه اتاق اصناف می باشد و وعده تخفیف 10 تا 15 درصدی در قیمت ها داده شده است. البته چون راهکار مناسبی برای توزیع الکترونیکی کالاها اندیشیده نشده، احتمال ایجاد صف برای خرید کالاهای پرمصرف وجود دارد.
 • تورم دراستان همچنان بالاتر از میانگین کشور می باشد. گزارش اخیر مرکز آمار درباره شاخص قیمت مصرف کننده استان ها مربوط به فروردین 98 ، نشان می دهد شاخص های مختلف تورم در بوشهر بالاتر از میانگین کشوری است. بر این اساس، نرخ تورم نقطه به نقطه بوشهر  56 درصد است درحالی که میانگین این شاخص در کشور 51.4 درصد اعلام شده است.
[کد خبر:AJ28207]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ زندگی در تار و پودِ تنبور

تصاویر/ زندگی در تار و پودِ تنبور

 زندگی در تار و پودِ تنبور

برداشت طلای سرخ در دامنه های زاگرس/تصاویر

برداشت طلای سرخ در دامنه های زاگرس/تصاویر

برداشت طلای سرخ در دامنه های زاگرس

جدیدترین مطالب