آینه جم: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: بارندگی‌های خوب زمستان پوشش مراتع را زیاد کرده و حالا با گرم شدن هوا و خشک شدن گیاهان، آتش سوزی‌ها در مراتع افزایش یافته است.

به گزارش «آینه جم»؛ غلامرضا منتظری در نشستی خبری بیان کرد: بیشتر آتش‌سوزی‌هایی که از ابتدای امسال تاکنون در مراتع رخ داده، مربوط به شهرستان‌های دشتی و دشتستان و سپس، تنگستان، جم و گناوه گزارش شده است.

وی فرهنگ سازی و مشارکت مردم را راهکار اصلی پیشگیری از آتش سوزی عنوان کرد و افزود: اطلاع رسانی به موقع به مرتع داران و مردم و برگزاری تمرین مهار آتش سوزی در دشتستان از فعالیت‌های صورت گرفته برای مقابله بهتر با آتش سوزی در مراتع بوده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به برنامه‌های منابع طبیعی برای مقابله با گسترش بیابان‌ها گفت: هدف ما ابتدا نگهداری از طرح‌هایی است که در زمینه بیابان زدایی انجام گرفته و بعد توسعه جنگل کاری است.

وی با بیان اینکه ۳۳۱ هزار هکتار معادل ۱۴ درصد مساحت استان بوشهر را عرصه‌های بیابانی تشکیل می‌دهد، افزود: میزان پایین بارندگی، پراکنش نامناسب، بارش‌های رگباری، فقر رطوبت و بالا بودن تبخیر نسبت به بارندگی‌ها از جمله عوامل توسعه بیابان هاست.

منتظری با اشاره به وجود ۱۶ کانون فرسایش بادی در این استان، ادامه داد: اکنون ۴۵۴ هزار هکتار از عرصه‌های استان بوشهر تحت تأثیر فرسایش بادی قرار دارند.

وی گفت: با توجه به وسعت کانون‌های بحرانی و اراضی تحت تأثیر آن‌ها و به دلیل نوع خاک که از نوع شن‌های روان است این عرصه‌ها می‌توانند به عنوان کانون گرد و غبار به شمار آید و آسیب‌هایی به روستا‌های همجوار وارد کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر با تاکید بر ضرورت استفاده از توان مردم برای پیشگیری از بیابانی شدن عرصه‌های طبیعی، افزود: تاکنون ۳۳ هزار هکتار از اراضی بیابانی در استان بوشهر تثبیت و از این میزان ۱۸ هزار هکتار نهال کاری شده است.

منتظری با اشاره به پدیده گرد و غبار بیان کرد: تغییر کاربری زمین‌ها، شخم زمین‌های کشاورزی حساس و تحت فرسایش و رها شدن دیم زار‌ها و کشت نشدن آن‌ها در سال‌های کم بارش می‌تواند از جمله عوامل تشدید پدیده گردو غبار باشد.

وی افزود: هر چند اعتبارات پیش بینی شده در بحث بیابان متناسب با اجرای طرح‌ها نیست، اما توجه مسئولان به امر بیابان معطوف شده و امروز بحث بیابانی شدن اراضی از جمله مساله‌های جدی است که سرمایه گذاری دولت در این بخش به تنهایی کافی نیست و حضور و مشارکت مردم و بخش خصوصی ضروری است.

[کد خبر:AJ28667]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ زندگی در تار و پودِ تنبور

تصاویر/ زندگی در تار و پودِ تنبور

 زندگی در تار و پودِ تنبور

برداشت طلای سرخ در دامنه های زاگرس/تصاویر

برداشت طلای سرخ در دامنه های زاگرس/تصاویر

برداشت طلای سرخ در دامنه های زاگرس

جدیدترین مطالب