آینه جم:  خبرنگاران  خلیج فارس در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:


 • نخست اینکه شنیده می شود در آستانه پایان سال مالی، حدود 45 درصد اعتبارات اسناد خزانه در استان جذب نشده است. در شرایطی که روزشمار پایان مهلت قانونی جذب اعتبارات عمرانی استانی و ملی استانی بودجه 97 آغاز شده و دستگاه‌ها تنها تا پایان تیرماه فرصت دارند اعتبار تخصیص خود را جذب کنند، عملکرد استانی در زمینه جذب اسناد خزانه که بخش عمده و اصلی تامین مالی پروژه ها است خوب پیش نرفته و اگر با تصویب دولت و مجلس این زمان قانونی تمدید نشود، پروژه ها با مشکلات جدی مواجه خواهند بود.
 • همانطور که هفته پیش در بسته خبری از مطرح شدن تغییر مدیرکل گمرکات استان نوشتیم، با خبر شدیم حکم بهروز قره بیگی به عنوان مدیرکل گمرک بوشهر و ناظر گمرکات استان صادر گردیده است. وی معاون و سابقه سرپرستی گمرکات استان را داشته است. گویا "منصور بازیار" به دلیل مشکلات شخصی از این سمت استعفا کرده و در ستاد گمرکات به عنوان عضو کمیسیون معاملات منصوب شده است.
 • اهالی تنگستان در انتظار شروع عملیات اجرایی سد باهوش هستند. گویا علاوه بر 3 میلیاردتومان در بودجه سالانه، شهریاری نماینده دشتی و تنگستان نیز گفته 10 میلیاردتومان اعتباری که توزیع آن در بودجه سالجاری در اختیار وی بوده، به این سد اختصاص یافته ولی شرکت آب منطقه ای هنوز برای تعیین پیمانکار و شروع پروژه اقدامی نکرده است.
 • براساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، بوشهر در میان استان هایی بوده که هیچ طرحی در زمینه سرمایه گذاری خارجی نداشته است. براین اساس، بوشهر در کنار 7 استان دیگر مثل  ایلام، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه و همدان قرار گرفته که طرح مصوبی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی نداشتند. بیشترین طرح‌های مصوب سرمایه‌گذاری خارجی در سه استان تهران، خراسان رضوی و قزوین بوده که به ترتیب ۱۸، ۱۲ و ۶ طرح در این زمینه داشته‌اند. جالب اینکه بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب، مربوط به استان خراسان جنوبی با بیش از ۲۳۸ میلیون دلار است و پس از آن کرمان با حدود ۲۳۳ میلیون دلار و آذربایجان غربی با حدود ۱۳۴ میلیون دلار قرار دارد.
 • اهالی محله رایانی بوشهر از عدم همکاری شرکت گاز درخصوص زمین ورزشی این محله گلایه مندند. گویا در شرایطی که مدتهاست پروژه ای در این زمین اجرا نشده؛ در پی درخواست اخیر اهالی جهت پاکسازی زمین و انجام فعالیت های ورزشی در آن تا زمان شروع پروژه، شرکت گاز پس از پاکسازی، انبوه خاک را در وسط آن رها کرده که به عقیده اهالی، برای مقابله با هرگونه فعالیت ورزشی در آن می باشد.
 • طی اقدامی عجیب، در تبلیغات محیطی گروه موسیقی گروه لیان در کرمان، نی انبان شطرنجی شد! این درحالی است که این ساز به ثبت ملی رسیده و گفته می شود پیگیری برای ثبت جهانی آن در حال انجام است، اما گویا در کرمان شرط نصب بنرهای اطلاع رسانی کنسرت این گروه، شطرنجی شدن نی انبان بوده است.

 • در حالی مرکز بهداشت شهرستان دشتستان از شهروندان "کلمه" خواسته تا اطلاع ثانوی از آب تصفیه خانگی استفاده کنند تا چاه جایگزین چاه فعلی وارد مدار شود که مردم می گویند: سختی و تلخی آب به نحوی بوده که تصفیه های خانگی را از کار انداخته و ناچار به تامین آب از تنها مغازه تصفیه شهر هستند. آنها می گویند: حتی حمام با این آب که در لوله ها جریان دارد منجر به سوزش چشم و بیماری پوستی شده و مشخص نیست تعلل در جایگزینی منبع جدید آب شهر کلمه چه مشکلات دیگری در پی خواهد داشت.
 • سازمان محیط زیست از ۱۵پتروشیمی مستقر در عسلویه به ۱۴ پتروشیمی عنوان صنعت سبز اعطا کرده تا از این پس شهرداریها و دهیاریهای جنوب استان مدعی عوارض آلایندگی آنها نشوند! این مطلب را اکسیر رییس شورای شهر جم بیان کرده و گفته: مطبوعات و شبکه های اجتماعی در کنار شوراهای اسلامی و متولیان مناطق آلوده باید از محیط زیست دلیل اینکار سوال کنند، چرا که هیچ دستگاه سنجش آلایندگی در منطقه مستقر نگردیده و مشخص نیست بر چه اساسی چنین اقدامی انجام شده است؟!
 • یک نماینده مجلس از اصلاح قانون تامین اجتماعی برای رفع مشکل بیمه صیادان خبر داده است. جلیل مختار، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در گذشته پوشش بیمه‌ای صیادان به این صورت بود که تنها 15 روز از یک ماه را بیمه بودند و 15 روزی که در خشکی حضور داشتند شامل خدمات بیمه نمی‌شد، اظهار داشت: براساس بخشنامه صادره توسط سازمان تامین اجتماعی، بعد از این ملوانان شناورهای باری و صیادی، معلمان و مدرسان حق‌التدریس و پاره وقت و منشی‌های مطب پزشکی که تاکنون حق بیمه آنها به صورت روزانه یا ساعت کارکرد محاسبه می‌شد می‌توانند با عقد قرارداد در قالب بیمه‌های حِرَف و مشاغل آزاد (۱۲%یا ۱۴% یا۱۸%) به نسبت ایام مابه التفاوت حق بیمه خود را نزد شعب مربوطه بیمه پرداخت کنند.
 • با توجه به درخواست استعفای ویسی که ناشی از دخالت برخی اعضای شورا دانسته بود، شاهینی ها امیدوارند مذاکراتی که امروز با ویسی انجام می شود، گلایه های وی را مرتفع کرده و او را روی نیمکت این تیم در لیگ برتر داشته باشند. گویا همه چیز از انتصاب مدیر رسانه ای آغاز شده که گزینه یک عضو شورا بوده و همکار دیگر وی در شورا هم برای حفظ سمتش در هیات رییسه که در انتخابات شهریور به رای وی نیاز دارد، با این گزینه برای مدیریت رسانه باشگاه شاهین همراهی داشته که فشار در این خصوص، منجر به عصبانیت ویسی و اعلام استعفا گردید.
 • از شما چه پنهان، رییس تامین اجتماعی گناوه برکناری خود را ناشی از فشار نماینده مجلس ذکر کرده است. در پی بحث های مطرح شده مبنی بر فشار خدری نماینده مجلس برای برکناری رییس شعبه تامین اجتماعی به دلیل عملی نشدن برخی درخواست ها، و تکذیبیه دفتر خدری نماینده مجلس، شاعری، رئیس پیشین تامین اجتماعی گناوه طی بیانیه ای در فضای مجازی اعلام کرد: پس از  تهدید پیمانکار مبنی بر جابجایی بنده، از آبان‌ماه پارسال تاکنون به بنده فشار آورده شد که باید جابجا شوم تا اینکه آخرین بار اعلام شد نماینده گفته که [شاعری] در حوزه انتخابیه من نباید باشد. شما بروید شبانکاره. نهایتا بدلیل اینکه درخواست جابجایی ندادم و نماینده هم از آن طرف هر روز به مدیر فشار می‌آورد، مجبور شد مرا از رئیس شعبه گناوه برکنار و کارمند عادی شعبه شبانکاره نماید. روز چهارشنبه هم در جلسه تودیع و معارفه گفتم این حکم برکناری را با افتخار می‌پذیرم ولی زیر بار حرف زور و ظلم نمی‌روم.
 • سازمان دامپزشکی درباره ویدئوی کامیون های حامل گوسفند در کنار گمرک بوشهر که توسط یک موتورسوار گرفته و در فضای مجازی منتشر شده اعلام کرد: این محموله ترانزیت دام‌های زنده از ترکیه به مقصد قطر بوده که از ایران صورت گرفته و ارتباطی به دام های داخلی نداشته است. طبق این اطلاعیه، این محموله شامل ۱۸ هزار و ۴۸۴ راس دام سبک زنده (گوسفند نر) بوده که از طریق ۴۷ کامیون از مرز بازرگان وارد و از گمرک بوشهر به مقصد کشور قطر حمل شده است.
 • صادقی نایب رییس شورای شهر دیلم طی بیانیه ای در فضای مجازی مدعی تخلفاتی از سوی فرماندار در زمینه صورتجلسه هایی هیات تطبیق مصوبات این شورا شده و گفته: مطمئناً تخلف مشهود فرماندار محترم به عنوان رئیس هیئت تطبیق به مراجع مربوط گزارش و پیگیری خواهد شد.
 • باخبر شدیم فرهمند آقایی از مدیرکلی امور عشایری استان بوشهر کنار گذاشته شده و امینی زاده معاون این اداره به عنوان سرپرست تعیین گردید. از دلایل تغییر آقایی که گویا شب قبل از تودیع وی این مسئله به اطلاعش رسید اطلاعی در دست نیست.
 • ماجرای برگشت به کار 170 نیروی اخراجی سازمان منطقه ویژه پارس که در جلسه هیات مدیره شرکت ملی نفت مصوب شد، به طنزی میان نمایندگان استان مبدل شد تا هر کدام این موضوع را ناشی از پیگیری های خود بدانند. براین اساس، مسئولین رسانه ای هریک از نمایندگان استان برای اینکه از قافله عقب نمانند، در فضای مجازی با انتشار تصاویری از این کارگران، برگشت آنها پس از حدود 8 ماه بلاتکلیفی را ناشی از پیگیری نماینده موردنظرشان می دانستند.
 • تعداد همراهان نمایندگان در جلسات اداری افزایش یافته است. گویا تهیه فیلم، خبر و عکس از نمایندگان و اطلاع رسانی آنلاین از تحرکات آنها دلیل افزایش همراهان نمایندگان در جلسات است. گفتنی است حضور اکیپ اطلاع رسانی و تبلیغی همراه نمایندگان در جلسات، در مواقعی باعث موضع گیری های تبلیغی و هدر رفت زمان جلسات مهم استان می شود.
 • طبق پژوهشی که روی ۱۶۷ نفر از کارگران پتروشیمی در عسلویه انجام شده، نشان می‌دهد که بین ۲۹ تا ۴۴ درصد کارگران افسردگی، اضطراب و استرس دارند.
 • دست آخر اینکه حق‌شناس، عضو تنگستانی شورای شهر تهران در پی انتشار ویدئوی در اینستاگرامش، برای ساعاتی بازداشت و سپس با قید وثیقه آزاد شد. وی با بیان اینکه مسئله به خاطر پست اینستاگرامی یک دقیقه ای من است که خانم لیلا تهرانچیان هنرمند باسابقه حوزه موسیقی سنتی آیات 7 و 8 سوره آل عمران که همان دعای ربنا است را می خواند، گفته: بازپرس به من اعلام کرد که در بارگذاری این پست حد شرعی را رعایت نکرده و مردم را به فساد تشویق کرده ام و به دلیل جایگاهم در کمیسیون فرهنگی، این مسئله حساسیت بیشتری برای آنها داشت. من از آنها خواستم از لحاظ قانونی ماده قانونی که این عمل را جرم می داند، به من اعلام کنند و سپس به فتوای مقام معظم رهبری درخصوص خواندن قرآن توسط بانوان اشاره کردم که به من اعلام شد تلقی تان از فتوا درست نیست. نهایتا پس از سه ساعت بازپرسی، وقتی از آوردن وثیقه 200 میلیون تومانی اعلام ناتوانی کردم، مرا به بازداشتگاه در کنار سایر زندانیان انتقال دادند. نهایتا ساعت 5 بعدازظهر با حضور سه عضو شورا، متن موردنظر و توافق دوستان و بازپرس در اینستاگرام گذاشته شد و قرار شد تا سرانجام بازپرسی، پست گذاشته شده در صفحه اینستاگرام بماند. در این متن حق شناس نوشته: «با توجه به تردیدهای ایجاد شده پیرامون فتوای مقام معظم رهبری درخصوص انتشار کلیپ صوتی ربنا، نسبت به حذف آن اقدام کردم.»
[کد خبر:AJ28892]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب