آینه جم: مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر در خصوص وضعیت بیماری تب کریمه کنگو گفت: بوشهر جزو استان های پاک است و در طی سال های 97 و 98 هیچ گزارشی (انسان یا دام) مبنی بر ابتلا به بیماری تب کنگو در این استان نداشته ایم.

به گزارش «آینه جم»؛ دکتر مرتضی بحرانی با اشاره به راه های انتقال ویروس بیماری تب کریمه به انسان عنوان کرد: این بیماری بیشتر از طریق فرآورده های گوشتی و کشتار دام غیرمجاز منتقل می شود و بیشتر افرادی که به طور مستقیم با لاشه، دام و یا کشتار سروکار دارند و یا افراد در تماس با این بیماران، در معرض خطر هستند.

وی در گفتگو با ایسنا افزود: ویروس این بیماری در دام علائم ظاهری چندانی ندارد و به شکل یک تب زودگذر خود را نشان می دهد.

مدیرکل دامپزشکی بوشهر بیان کرد: بیماری تب کریمه کنگو در انسان باعث خونریزی های مکرر داخلی می شود و در نقاط مختلف بدن خونریزی های زیرپوستی و داخلی رخ می دهد و سپس فرد دچار کم‌خونی و افت فشار خون و در انتها مرگ می شود.

بحرانی تاکید کرد: دوره این بیماری در حدود یک هفته پس از ابتلا و بروز علایم می باشد و روند سریعی دارد که بستگی به میزان خونریزی داخلی در بدن دارد و اگر عملیات درمانی و تشخیص درستی صورت نگیرد مرگ حادث می شود.

وی با اشاره به اینکه برای مقابله با ویروس CCHF بیشتر اقدامات پیشگیری مطرح است، گفت: در این زمینه مقابله با انگل های خارجی به خصوص کنه که ناقل ویروس بیماری است انجام می شود، همچنین در طول سال و در فصول خاصی عملیات سم‌پاشی به منظور کنترل جمعیت کنه انجام می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر تصریح کرد: تمام کشتارگاه های استان مجهز به پیش سرد هستند، به این صورت که پس از کشتار لاشه های دام در دمای 3 تا 5 درجه (دمای یخچال) قرار می گیرند و حدود 24 تا 48 ساعت در آنجا می مانند تا PH لاشه به سمت اسیدی شدن پیش برود که همین کار سبب می شود ویروس بیماری -که در مقابل PH پایین بسیار حساس است- از بین رفته و حذف شود.

دکتر مرتضی بحرانی یادآور شد: لاشه های پیش سرد گذاری شده که PH آنها پایین آمده حتما ایمن می شوند.

مردم از خرید دام و طیور زنده و کشتار غیرمجاز پرهیز نمایند

وی با تاکید بر رعایت نکات بهداشتی عنوان کرد: مردم از خرید دام و طیور زنده و انجام کشتار اجتناب کنند، همچنین از خرید مرغ زنده و یا کشتارهای غیرمجاز پرهیز نمایند. بنابراین در این زمینه توصیه ما به مردم مراعات مسائل امنیت زیستی برای تامین امنیت غذایی و سلامت خانواده است.

گفتنی است CCHF یکی از بیماری های ویروسی مشترک بین انسان و حیوان است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات و یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود. این بیماری در انسان، بیماری شدیدی همراه با مرگ و میر ایجاد می‌کند و شیوع بیمارستانی آن نیز بسیار بالا است.

به گزارش ایسنا، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از جمله بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که نشانه درمانگاهی مشهودی در دام‌های آلوده ندارد و ازاین‌رو اقدامات دامپزشکی صرفاً به‌منظور تأمین بهداشت جمعیت انسانی و متعاقب گزارش وقوع بیماری در انسان، آغاز می‌شود.

[کد خبر:AJ28921]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب