nvnm2.jpg

 

آینه جم: علی اکبر قیصری:

در دنیای امروز که روابط هر روز پیچیده تر می شود، رسانه ها و فضای مجازی در اطلاع رسانی، تنویر و جهت دهی به افکار عمومی نقش بسیار مهمی را به عهده دارند.

در این میان، سواد رسانه ای یکی از ابعاد اصلی مدیریتی است که متأسفانه برخی مدیران بومی و غیر بومی استان بوشهر با تعصبی خاص از آن دوری می کنند و همچنان بدون دلایل مستند و واقعی، نقدها را بی پاسخ گذاشته و یا شاید می‌توان گفت در مقابل پاسخ به افکار عمومی حرفی برای گفتن ندارند.

سواد رسانه ای یعنی یک مدیر توانایی ارائه پاسخ درست، صریح و سنجیده بر اساس مستندات و واقعیات، در مقابل نقدهای رسانه ها داشته باشد.

متأسفانه برخی از مدیران فاقد دانش روز و علم رسانه ای کافی هستند و به دلیل دیدگاه ها و تعصبات خاص و دوری از مطالعات کاربردی و بروز در حیطه های مختلف با روش‌هایی کاملا منسوخ و قدیمی در برابر نقدها و تحلیل ها قرار می گیرند.

برخی از مدیران در حیطه های مختلف کاری شان سال ها درجا می زنند و همچنان بر همان طبلی می کوبند که زنجیری شده بر دست و پای شان.

اینها مدیرانی هستند که هنوز در مقابل کسب و یادگیری سواد رسانه ای مقاومت می کنند و خود را بی نیاز از مهمترین عامل مدیریت یعنی سواد رسانه می بینند که بی شک در آینده با چالش هایی بزرگی در ارتباطات اجتماعی و دست یافتن به اهداف سازمانی مواجهه‌ خواهند شد.

مدیرانی در سطح استان بوشهر هستند که همیشه نقدهایی به عملکردشان در حوزه کاری از جمله تعامل با رسانه ها وارد بوده و این مدیران همواره سعی داشته اند در مقابل نقدها، سیاست سنتی و منسوخ دوری از رسانه را پیش بگیرند.

اما این مدیران نمی دانند با سیاست دوری از رسانه و عدم پاسخ شفاف، نه تنها نمی‌توانند از عملکرد خود دفاع کنند بلکه همواره خود را در شرایط نقدهای متعدد دیگر قرار می‌دهند!

با این حال سیاست دوری از رسانه در مدیران با صحبت های اخیر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور که «نقد رسانه‌ها بزرگترین سرمایه‌ای است که برای اداره کشور در اختیارمان قرار می‌گیرد و هر کس نتواند نقد رسانه‌های رسمی کشور را تحمل کند، حتما به راه اشتباهی خواهد رفت و این اشتباه منابع کشور را هدر خواهد داد» کاملا مغایر است.

بدون تردید وقتی مدیری توانایی مواجهه شدن با خبرنگاران را ندارد نشان از ایرادی در کار یا عملکرد وی نیست، بلکه نشأت گرفته از بی سوادی رسانه ای اوست، چرا که توان تحلیل و نتیجه گیری لازم را به دلیل عدم اشراف بر اطلاعات و اخبار موجود در رسانه ها را ندارد و به همین دلیل همواره با ارائه یک عکس العملی انفعالی از خود، سعی دارد خود از تیررس سوالات و پاسخگویی مصون نگه دارد.

[کد خبر:AJ29032]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب