آینه جم: ﺻﺪﺍﯼ ﭘﺎﯼ مهر که شنیده می شود، تب خرید در بازار نوشت افزار هم بالا می گیرد و والدین همراه فرزندان در مسیر خرید لوازم مورد نیاز قرار می گیرند.

به گززارش « آینه جم»؛ هر چند این روزها شوق دانش آموزان برای خرید نوشت افزار وصف ناشدنی است، اما چند برابر شدن قیمت اقلام مورردنیاز مدرسه، خطی روی این هیجان کودکانه کشیده و دفتری از دغدغه پیش روی بسیاری از والدین باز کرده است، موضوعی که علاوه بر والدین، فروشندگان این محصولات را نیز به گلایه از قیمت ها کشانده است.

تحریم های بین المللی یک سال اخیر که جنبه های مختلف اقتصادی را در برگرفته است، تاثیر فزاینده ای بر قیمت نوشت افزار هم گذاشته است. این تحریم ها را اگر در کنار عدم نظارت مناسب بر اقتصاد بگذاریم، به نتیجه ای می رسیم که یک سال اخیر رخ داد؛ کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی و تورم موجود در بازار. این امر بر همه چیز تاثیر داشته است. از باتری خودرو تا مرغ!

اینک که در فصل بازگشایی مدارس قرار داریم نیز تاثیر این تحریم ها وارد بخش دیگری از خانواده ها می شود، طوری که افزایش قیمت حتی 300 درصدی در برخی از اقلام نوشت افزار و گرانی بی سابقه انواع نوشت افزار ایرانی و خارجی دانش آموزان ایرانی را هدف قرار داده است.

شوک قیمت نوشت افزار در آستانه مهرماه باعث ایجاد نارضایتی بین خانواده ها و مغازه داران شده است. این نارضایتی وقتی شدیدتر شد که طی ماههای اخیر با افزایش قیمت کاغذ در بازار، خانواده دانش آموزان شاهد افزایش نرخ تمام شده انواع دفتر و کتاب هستند.

روابط عمومی اتاق اصناف بوشهر اعلام کرد: شوک تورمی باعث شد یک کیف دانش آموزی و محتویات مورد نیاز تحصیل دانش آموزان در بوشهر حدود دویست و پنجاه درصد افزایش قیمت داشته باشد، زیرا با مقایسه قیمت ها بین سال گذشته و امسال مشاهده می شود که متوسط قیمت کالاهای مورد نیاز یک دانش آموز که والدینش بخواهند لوازم التحریری با کیفیت متوسط برایش تهیه کنند در بخش کاغذ A4 حدود سه برابر و در دفتر 80 برگ نیز حدود 2.5 برابر افزایش قیمت نسبت به سال قبل داشته است.

مدادرنگی نیز بیش از یک و نیم برابر، پاک کن و خودکار 15درصد افزایش قیمت نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته اند. علاوه بر این کتاب درسی نیز در سال جاری با افزایش قیمت ده درصدی روبرو شده است.

هرچند والدین مجبورند با هر قیمتی که شده کیف مدرسه ای آبرومندی برای فرزندان خود تدارک ببینند، اما این افزایش قیمت روی مغازه ها نیز اثرگذار بوده، طوری که باعث حدود 20 درصد کاهش فروش مغازه ها و 100 درصد نارضایتی بین والدین گردیده است.

یکی از مغازه داران مطرح نوشت افزار بوشهر با ابراز تاسف از گرانی چندبرابری قیمت لوازم التحریر، می گوید: بخش عمده کالاهای این بازار وارداتی و چینی است که گرانی ها بر درآمد مغازه دارانی که مهرماه به اصطلاح گُل کسب و کار آنهاست و برای تسویه بدهی هایشان از فروش این ایام حساب باز می کنند، اثر منفی داشته است.

وی با بیان اینکه مغازه داران هم از گرانی ها کلافه شده اند، تصریح کرد: قیمت ها آن قدر افزایش یافته که به عنوان خریدار رغبت چندانی برای سفارش و خرید نیست.

به گفته وی، هرچند این گرانی ها، باعث افزایش فروش تولیدات ایرانی شده که به وفور در بازار دیده می شود و بعضا کیفیت بهتری نسبت به وارداتی دارد، اما یکی از ضعف های نوشت افزار ایرانی نداشتن تنوع در محصولات است. این درحالی است که بیشتر کالاهای خارجی به ویژه چینی برای دفتر و مداد دارای تنوع زیادی شامل جلدهای عروسکی یا فانتزی هستند و  استقبال دانش آموزان را در پی دارند.

دست آخر اینکه نوشت افزار فقط جزیی از خرید این فصل والدین برای دانش آموزان است، چرا که اقلام دیگری مانند کتاب، کیف و کفش نیز مورد نیاز است و گرانی ها باعث شده تا خانواده ها به حداقل خرید بسنده کرده تا سقف بودجه ای که برای راهی کردن دانش آموز خود پیش بینی کرده اند، بالا نزند.

[کد خبر:AJ29318]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

پرورش زنبور عسل/تصاویر

پرورش زنبور عسل/تصاویر

پرورش زنبور عسل

برداشت گیلاس از باغات سامان/تصاویر

برداشت گیلاس از باغات سامان/تصاویر

برداشت گیلاس از باغات سامان

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان/تصاویر

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان/تصاویر

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان

جدیدترین مطالب