آینه جم: گورستان مخروبه و خاموش انگلیسی‌ها در بوشهر، آیینه عبرت لشکرکشی‌های سلطه جویانه‌ی سردمداران استعمار پیر و آرامگاه ابدی نظامیان و سربازان انگلیسی است که در جنگ با نیروهای جنوب کشور به خاک و خون کشیده شده‌اند.

 

به گزارش «آینه جم» به نقل از ایسنا؛ از زمانی که جنوب ایران توسط انگلیسی‌ها تسخیر شده بود، هنوز نشانه‌هایی باقی مانده و یکی از این نشانه‌ها گورستان انگلیسی‌ها است که در منطقه‌ی بهمنی قرار دارد. 

این گورستان مدفن تعدادی از نیروهای انگلیس و افسران و سربازان ارتش انگلیس است که در تجاوز سال‌های پس از ۱۸۵۶ میلادی و جنگ جهانی اول در خاک ایران کشته شده‌اند. کشته‌شدگان انگلیسی دفن شده در این قبرستان در نبرد با سرهنگ باقرخان تنگستانی در قلعه ریشهر و همچنین شبیخون‌های رییسعلی دلواری به هلاکت رسیده اند.

در آغاز جنگ جهانی اول با نقض بی‌طرفی، نیروهای روس از شمال و نیروهای انگلستان از جنوب، ایران را موردهجوم قرار داده و کشتی‌های جنگی انگلستان در مقابل بوشهر لنگر انداختند. پس از تصرف شهر، و اشغال کنسولگری آلمان، سرکنسول و دیگر وابستگان به آن دولت را دستگیر و به هندوستان تبعید کردند. این اقدام تجاوزکارانه انگلیسی‌ها غیرت ملی و خشم مردم بوشهر را برانگیخت. به همین دلیل اهالی تنگستان به رهبری «رئیس‌علی دلواری» و «زایر خضر خان اهرمی»، دلیرمردان دشتی به سرداری «خالو حسین بردخونی»، رزمندگان دشتستانی به فرماندهی «شیخ محمدحسین برازجانی» و«محمد خان غضنفرالسلطنه»، جنگجویان چاه کوتاهی به سردمداری «شیخ حسین خان چاه کوتاهی» آماده رزم با بیگانگان متجاوز شدند.

در این نبرد نابرابر دلاوران بوشهری توانستند ضمن پاسداری از شرف و حیثیت ملی ایرانیان، استقلال و تمامیت ارضی این مرز و بوم را برای همیشه محفوظنگه دارند.  

گورستانی متعلّق به دوره‌ی قاجاریه 

معاون میراث فرهنگی بوشهر در گفتگو با ایسنا عنوان کرد: گورستان انگلیسی‌ها مربوط به اواخر دوره قاجار و همزمان با جنگ رئیس‌علی دلواری با متجاوزان انگلیسی است. بعد از اتفاقاتی که در آنجا رخ می‌دهد و جنگ نیروهای مردمی بوشهر با انگلیسی‌ها، کشته‌شدگان انگلیسی شامل سربازان و برخی از سرداران این کشور در این مکان دفن می شوند.

 

نصرالله ابراهیمی تصریح کرد: براساس پژوهش‌های تاریخی و سنگ قبرهایی که در هنگام مرمّت و بازسازی این گورستان توسط میراث فرهنگی استان بوشهر کشف شده این گورستان متعلّق به دوره‌ی قاجاریه است. بعد از آن نیز این مکان محصور و تحت حفاظت میراث فرهنگی قرار گرفت.

مخروبه و خاموش

به گزارش ایسنا، گورستان انگلیسی‌ها که امروز اینچنین مخروبه و خاموش در گوشه ای از بوشهر که روزگاری پایگاه سلطه گری انگلیسی‌ها بر بخش وسیعی از آسیا به شمار می‌آمد قرار گرفته، حاصل عبرت‌انگیز یکی از لشکرکشی‌های سلطه جویانه‌ی سردمداران استعمار پیر و آرامگاه ابدی نظامیان و سربازان انگلیسی است که قربانی خصلت سلطه‌جویانه حاکمان خود شده و این چنین گمنام و دور از وطن تبدیل به یکی از صدها سند جوانمردی اهالی جنوب ایران شده‌اند. 

[کد خبر:AJ29326]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

پرورش زنبور عسل/تصاویر

پرورش زنبور عسل/تصاویر

پرورش زنبور عسل

برداشت گیلاس از باغات سامان/تصاویر

برداشت گیلاس از باغات سامان/تصاویر

برداشت گیلاس از باغات سامان

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان/تصاویر

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان/تصاویر

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان

جدیدترین مطالب