به گزارش آینه جم ، با حضور فرمانده نیروی انتظامی، نماینده ولی فقیه در استان بوشهر ، مقامات استانی و محلی و مردم سلحشور استان بوشهر، یکصد و چهارمین یادواره شهید رئیسعلی دلواری و روز ملی مبارزه با استعمار شامگاه سه شنبه در شهر دلوار از توابع شهرستان تنگستان در استان بوشهر  برگزار شد.

سردار اشتری ؛ فرمانده نیروی انتظامی

*شهید رئیسعلی دلواری با مقاومت و استقامت توانست با تکیه بر عنایت الهی در مقابل انگلیس مستکبر بایستد و برابر آنها پیروز شود.با وجود حمله فراگیر انگلیسی ها به جنوب ایران شهید رئیسعلی دلواری با یاران خود و همت مردم دلوار در مقابل آنها ایستاد و پیروز شد.

* ویژگی هایی که شهید دلواری داشته روحیه استقلال طلبی بوده که این روحیه ناشی از آزادگی، عشق و همیت وی به وطن بود. سازش ناپذیری در برابر ظلم، شخصیت مذهبی و تبعیت از مرجعیت دینی از دیگر ویژگی های این سردار شهید بوده است. تمام اقداماتی که رئیسعلی دلواری داشت با اذن مرجعیت دینی بود که این خود یک  پیام بزرگ برای همگان دارد. شهید رئیسعلی دلواری یک مجاهد سبیل الله، تابع مرجعیت و شخصی بود که با فرهنگ دینی و اسلامی برگرفته از نهضت اباعبدالله الحسین راه خود را انتخاب کرد.


* اباعبدالله الحسین (ع) آن زمان برای مقابله با زور و استکبار و دفاع از امر به معروف و نهی از منکر قیام کردند و شهید رئئیسعلی دلواری نیز در قیام خود از همین راه ارزشمند پیروی کردند.

* نامگذاری سالروز شهادت شهید رئیسعلی دلواری بنام روز ملی مبارزه با استکبار انگلیس و آمریکا نامگذاری شده بسیار زیبا است. باید دربرابر دشمن و هرکسی که چشم طمع به سرمایه های کشور دارد مقابله کرد و همانند شهید رئیسعلی  دلواری کمر دشمن را به خاک مذلت کشاند.

* رئیسعلی آموخت که حین مبارزه نمی توان سازش کرد استعمار در مبارزه با شهید رئیسعلی دلواری نیز آمد و پیشنهاد دادند که این مبالغ را بگیر و دست از مبارزه بردار ولی این سردار رشید با آنها معامله نکرد و تنها ایستادگی کرد و مقاومت کرد تا پیروز شد.

* چنانچه شهید رئیسعلی دلواری آن زمان مذاکره کرده بود امروز نامی از او برده نمی شد و این افتخار و سربلندی امروز برای ما وجود نداشت.اگر می خواهیم صد سال آینده نیز نام این مردم و رزمندگان، دلدادگان به نیکی برده شود باید برابر دشمنان استقامت کنیم.

* هیچگاه نمی توانیم مشکلات خود را بوسیله قول ها و موضوع های مطرح شده از سوی دشمن حل کنیم و مقابله با دشمن در عرصه های فرهنگی و اقتصادی براساس تاکیدهای رهبری باید همواره جدی گرفته شود.

* آبرویی که ۱۰۴ سال پیش در این منطقه از تنگستان با رشادت شهید رئیسعلی دلواری و همرزمانش ایجاد کردند همان راهی است که امروز ملت ایران آن را  با یک وسعت جهانی و گسترده تردرپیش گرفته است. شهید رئیسعلی دلواری در دوره خفقان و دوراه ای که در اختیار مستکبران بود ایستاد و امروز نامش جهانی شد و به تبعیت از وی مردم دلاور استان  بوشهر در دفاع مقدس نیز شرکت کردند.

* مردم ایران و بویژه استان بوشهر در نبرد با دشمن صدها کیلومتر  جلوتر از مرزها با پیروی از رهبری  برابر دشمنان ایستادند و با این رویه عزت، سربلندی و آینده ای درخشان از آن ملت ایران خواهد بود و باید همواره بدانیم که پیروزی در مقاومت است.

سردار علی رزمجو؛ فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر

* این استان دارای کارنامه ای درخشان و پیشینه ای حماسه ساز است و در عرصه های مختلف دفاع از دین، شرف ایران در زمین، دریا و هوا سابقه ای بی بدیل از خود به یادگار گذشته‌است.

*شهید حجت السلام ابوتراب عاشوری در مبارزه با استبداد، شهید ریسعلی دلواری در مبارز با استعمار و شهید نادر مهدوی در مبارزه با استکبار از کارنامه های زرین این استان در دفاع از آب و خاک کشور محسوب می شوند.


*در هر مبارزه ای که لازم  بوده در استان بوشهر حماسه ای ارزشمند و ستودنی رقم خورده است. این استان همچنین در هشت سال دفاع مقدس ۲۱۲۱ شهید به درخت تنومند انقلاب اسلامی تقدیم کرده است. در این زمینه با هماهنگی خوب صورت گرفته بین مسئولان استان کنگره سرداران و ۲۰۰۰ شهید استان بوشهر در نیمه دوم سال جاری برگزار می شود.

مجید خورشیدی ؛ معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر

* در آغاز جنک جهانی اول که سرزمین ایران با وجود اعلام بی طرفی درجنگ از سوی استعمار بریتانیا و روس ها  مورد تاخت و تاز قرار گرفت و قحطی بر ایران تحمیل شد.

*با این وجود در خطه جنوب مردم با رهبری روحانیت وقت و سردارانی چون رئیسعلی دلواری علیه دشمن مبارزه کردند تا ملت ایران همواره عزتمندانه پابرجا بماند.این مقاومت مردم جنوب در ادامه نیز توسط ۲۱۲۱ شهید استان  بوشهر در هشت سال دفاع مقدس استمرار پیدا کرد.


*با تاکید برضرورت پاسداست یاد و خاطره شهدا ؛ در این زمینه امیدواریم کنگره سرداران و ۲۰۰۰ شهید استان بخوبی برگزار و وظیفه خود را در قبال شهدا بخوبی انجام دهیم. حماسه شهدا در دامنه خانواده شهدا تکمیل شده و در این عرصه خانواده های شهدا را نباید از یاد ببریم.

حجت الاسلام علی زاهددوست؛امام جمعه دلوار 

* قیام شهید رئیسعلی دلواری الهی، اعتقادی و منبعث از قیام اباعبدالله الحسین (ع) و دانشگاه عاشورا ست. این سردار شجاع با مبارزات خود درس عزت، شهادت، مردانگی، مقاومت، تسلیم ناپذیری در برابر متجاوزان و دشمنان و همچنین درس ایثار، اخلاص، مجاهدت و درس پیروی از مراجع دینی را به همگان ارائه کرد.

*شهید رئیسعلی دلواری که در عرصه تهدید، تحریم و تطمیع دشمن مواجه شد بدلیل درس گیری ازمکتب سید شهدا در مقابل هیچکدام از نقشه های دشمن تسلیم نشد.


*این شهید والامقام همواره مردانه و جاودانه ایستادگی و مقاومت کرد تا جایی که دشمن در نهایت ناچار شد برای از پای درآوردن وی راهبرد نفوذ را بکاربگیرد و با نفوذ نیروهایش در بین نیروهای شهید رئیسعلی دلواری وی را به شهادت برسانند.

عبدالحسن رفیعی پور؛ فرماندار تنگستان 

* استان بوشهر  هویت مردانی دلیر چون شهید رئیسعلی پیشگام عرصه مبارزه با استعمار انگلیس و نمادی از روحیه استعمارستیزی مردم جنوب در شهرستان تنگستان و دلوار است.

* تبعیت از مرجعیت دینی و دفاع از آب و خاک و ناموس کشور از ویژگی های بارز قیام شهید رئیسعلی دلواری  است. استان بوشهر دیار تنگستان سرداران بزرگی در راه دفاع از آب و خاک و آرمان های دین مبین اسلام تقدیم این خاک کرده است.


* شهید رئیسعلی دلواری به عنوان پیشگام مبارزه با استعمار با همراهی همرزمانش و مرجعیت دینی جوانان این دیدار را به تبعیت از خود برای دفاع از آرمان های نظام فراخواندند تا جایی که محمد احمدی جوان از منطقه دلوار با رشادت ها و دلیرمردی های خود به عنوان نخستین شهید مدافع حرم استان نام گرفته است.

به نوشته ایرنا؛ رئیسعلی دلواری در سال ۱۲۶۱ خورشیدی برابر با ۱۸۸۲ میلادی (۱۲۹۹ قمری) در روستای دلوار از توابع شهرستان تنگستان استان بوشهر متولد شد. باشروع نهضت مشروطیت، رئیسعلی در حالی که ۲۴ سال بیشتر نداشت از جمله پیشگامان مشروطه‌خواه در جنوب ایران شد و همکاری نزدیکی با محافل انقلابی و عناصر مشروطه‌طلب در بوشهر، تنگستان و دشتی آغاز کرد.

دوران جوانی او همزمان با حضور گسترده استعمار انگلیس در خلیج فارس بود و وی نقشی کلیدی در قیام جنوب علیه استعار انگلیس ایفا کرد.مقبره شهید رئیسعلی دلواری در قبرستان وادی السلام نجف واقع است.

۱۲شهریور سالروز شهادت رئیسعلی دلواری بنام روز ملی مبارزه با استعمار در تقویم رسمی کشور نامگذاری شده است./ سوک 

[کد خبر:AJ29351]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

پرورش زنبور عسل/تصاویر

پرورش زنبور عسل/تصاویر

پرورش زنبور عسل

برداشت گیلاس از باغات سامان/تصاویر

برداشت گیلاس از باغات سامان/تصاویر

برداشت گیلاس از باغات سامان

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان/تصاویر

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان/تصاویر

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان

جدیدترین مطالب