آینه جم : پاییز که می رسد در کنار همه زیبایی هایش، برای برخی نیز دردسرهایی به همراه دارد، از جمله سرماخوردگی‌ های طولانی و عطسه و سرفه ‌های مکرر که امان شان را می بُرد. بنابراین بعد از درمان های متعدد و نتیجه نگرفتن، برای تهیه و تزریق واکسن آنفلوآنزا به تکاپو می ‌افتند و اگر نتیجه بگیرند دوره بعد هم آن را تکرار می کنند در غیر این صورت دست از آن می کشند.

به گزارش « آینه جم »؛ تزریق این واکسن برای بیمارانی که نسبت به عوارض سرماخوردگی های فصلی حساسیت دارند و به تشدید یا بروز دیگر بیماری ها منجر می شود، توصیه می گردد.

در همین خصوص متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: اواخر شهریور تا اوایل مهر بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوانزاست.

دکتر فرهاد عباسی بیان کرد: از آن‌جایی که واکسن آنفلوانزا به چهار هفته زمان نیاز دارد تا ایمنی بدن را بالا ببرد از این رو نیاز است که پیش از شروع فصل سرما واکسن تزریق شود.

او ادامه داد: آنفلوانزا یک بیماری ویروسی است که گلو، بینی و ریه را درگیر کرده و از آنجایی که این ویروس نسبت به سرما مقاوم است در فصول سرد سال منجر به ایجاد بیماری می‌شود.

متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: با توجه به اینکه بیماری آنفلوانزا سرعت انتشار بالایی دارد از این رو افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند نباید در مکان‌های عمومی رفت و آمد کنند، زیرا می‌توانند تعداد زیادی از افراد جامعه را مبتلا کنند.

گروه های تزریق کننده

دکتر عباسی عنوان کرد: نیازی نیست همه افراد این واکسن را تزریق کنند، تنها برای گروه‌های خاص مانند کودکان، سالمندان (افراد بالای ۶۵ سال) و افرادی که دارای بیماری‌های نقص ایمنی هستند ضروری است، ولی هر فرد در صورت تمایل می‌تواند واکسن آنفلوانزا را تزریق کند.

وی ادامه داد: افراد بالای 65 سال، بیماران ریوی، نارسایی قلبی و کلیوی، دیابتی ها، پیوند کلیه، کسانی که  داروی سرکوب گر ایمنی  مصرف  می کنند، افراد در معرض رادیوتراپی و شیمی درمانی و افرادی که  بین شش ماه تا 18 سال که  آسپرین مصرف می کنند از گروه هایی می داند که تزریق واکسن برای آن ها توصیه می شود چرا که در صورت ابتلا به آنفلوآنزا؛ بیماری اصلی و عوارض آن تشدید خواهد شد.

عباسی، افراد شش ماه به بالا و بانوانی را که در سه ماه دوم بارداری به بعد قرار دارند از جمله افرادی اعلام می کند که می توانند برای تزریق این واکسن اقدام کنند اما به توصیه وی، افراد زیر هشت سال که برای اولین بار واکسن تزریق می کنند باید دو بار و در فاصله چهار هفته از تزریق اولین واکسن، دوباره آن را تزریق کنند ولی چنان چه سال گذشته و به دلیل اطلاع نداشتن از این موضوع، یک بار واکسن تزریق کرده اند، دیگر نیاز نیست دوباره این کار انجام شود.

وی تزریق این واکسن را به عموم افراد و بدون تجویز پزشک معالج توصیه نمی کند و ادامه می دهد: افرادی که در مکان هایی با تجمع بالا مانند کربلا یا مکه حاضر می شوند یا افراد مبتلا به سرماخوردگی مکرر یا آن هایی که به مراقبت در خانه سالمندان مشغول هستند، توصیه می شود که برای تزریق واکسن اقدام کنند.

نحوه تزریق

به گفته وی، واکسن آنفلوآنزا برای افراد زیر 36 ماه یعنی سه ساله ها، نصف دوز و بیش از 36 ماه کامل، به صورت عضلانی و به دست تزریق اما برای کودکان زیر دو سال به پا زده می شود.

او با تاکید بر این که افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند یا دچار تب شدید و عفونت به ویژه ریه هستند نباید واکسن تزریق کنند، اظهار می کند که درد عضلات، ضعف، سر درد، خستگی، سرخی محل و ... از عوارض جانبی است که یک یا دو روز بعد از تزریق رفع می شود.

تفاوت آنفلوآنزا و سرماخوردگی

این متخصص بیماری های عفونی با اشاره به تفاوت های آنفلوآنزا و سرماخوردگی؛ ابتلا به آنفلوآنزا را با یک شروع ناگهانی معرفی می کند که فرد بدون مقدمه، دچار لرز می شود و درد عضلانی شدیدتر و سرفه ها تحریکی است اما سرماخوردگی بیشتر با عطسه و آبریزش بینی همراه است.

او گفت: تفاوت بیماری سرماخوردگی و آنفلوانزا برای بسیاری از افراد غیرقابل تشخیص است در صورتی که آنفلوانزا علائمی شدیدتر از سرماخوردگی داشته و با تب، سردرد و درد بدن همراه است.

دکتر عباسی بیان کرد: با استراحت در منزل، نوشیدن مایعات گرم فراوان و دارو‌های مسکن مانند استامینوفن بیماری به راحتی قابل درمان بوده و پس از حدود یک هفته، بیمار بهبودی خود را باز خواهد یافت. در موارد نادر عوارض آنفلوانزا مانند درگیری ریوی یا علائم عصبی ممکن است اتفاق افتد.

واکسن را در یخچال نگهداری نکنید

وی توصیه می کند افراد بلافاصله بعد از خرید واکسن برای تزریق آن اقدام در غیر این صورت آن را با یخ جا به جا و وسط یخچال نگهداری و از گذاشتن آن در جا کره ای یا در یخچال خودداری کنند چون با رعایت نکردن این نکات، واکسن ارزش خود را از دست خواهد داد، البته موقع تزریق باید به دمای اتاق برسد.

 قیمت واکسن چقدر است؟

بنا بر اعلام وزارت بهداشت واکسن چهارظرفیتی (پوشش دهنده 4 ویروس) امسال با قیمت ۴۱ هزار ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود و قیمت نوع سه ظرفیتی آن ۳۵ هزار و ۸۰۰ تومان است.

[کد خبر:AJ29597]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ برداشت پرتقال در گلستان

تصاویر/ برداشت پرتقال در گلستان

تصاویر/ برداشت پرتقال در گلستان

طبیعت منطقه « هماگ» هرمزگان/تصاویر

طبیعت منطقه « هماگ» هرمزگان/تصاویر

طبیعت منطقه « هماگ» هرمزگان

تصاویر/ مهاجرت پرندگان به تالاب عشق‌آباد

تصاویر/ مهاجرت پرندگان به تالاب عشق‌آباد

 مهاجرت پرندگان به تالاب عشق‌آباد

جدیدترین مطالب