آینه جم: در راستای بازدید ادواری از محل نگهداری پرندگان در مرکز باغ پرندگان بوشهر، از این مکان بازدیدی بعمل آمد. در این بازدید در ابتدای ورود محل نگهداری طاووس ها مورد کنترل قرار گرفت. این پرندگان سالیانه در پایان فصل تابستان یک دوره پرریزی را طی کرده و پس از آن پرهای یکدست و زیبایی جای پرهای قدیمی را می گیرد. ضمن اینکه در این پرندگان علائمی از بیماری و نقاهت دیده نشد.

به گزارش «آینه جم» به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر؛ سپس قفس عقاب و کرکس این مجموعه مورد ارزیابی قرار گرفت. در این قفس یک بهله کرکس سیاه نگهداری می شود که بدیهی است سر و بالای گردن کرکس ها به علت لاشه خوار بودن آن ها هیچ وقت پر ندارد. علائمی از بیماری در اعضاء و چشمان پرنده دیده نمی شود . این پرنده چند سال قبل توسط محیط زیست به این محل جهت نگهداری و آشنایی عموم با آنها تحویل داده شده است. متأسفانه شکستگی بال آن قابل ترمیم نبوده و راهی جز زندگی در اسارت ندارند. همچنین دو بهله عقاب در این مرکز نگهداری می شوند.

این پرندگان نیز پس از تحویل به اداره کل محیط زیست استان بوشهر به علت شکستگی بال از چند ناحیه امکان درمان و بازگشت مجدد به حیات وحش نداشته اند. لذا پس از تیمار و تقویت در نقاهتگاه این اداره کل به پارک پرندگان بوشهر انتقال یافته تا در این مکان به زندگی خود ادامه دهند. تغذیه این شکاری ها و تمام پرندگان پارک طبق برنامه تدوین و تایید شده ای در حال انجام است. تغذیه دستی پرندگان نیز توسط بازدید کنندگان انجام می شود که هر چند در مواردی که مورد تأیید و نظارت است ، در راه فرهنگ سازی رسیدگی به پرندگان مؤثر است، لیکن در مجموع کاری اشتباه و غیر قابل قبول است که مقرر شد با نصب تابلو این موضوع به اطلاع بازدیدکنندگان برسد.
   
نظافت مجموعه و قفس ها به صورت مطلوبی بود. کف قفس ها به گفته مسئول پارک هر روز صبح نظافت شده و ماهی یک مرتبه کل مجموعه ضدعفونی می شود. موضوعی که در قفس های بعدی مورد توجه قرار گرفت نه بیماری یا افسردگی پرندگان که حضور موش ها در محل زندگی آن ها بود. بایستی حضور موش های کوچک خانگی که از غذای پرندگان تغذیه می کنند کنترل شده و وجود این موش ها به حداقل برسد. هر چند که چشمه تورها کوچک است و ریزتر شدن آنها عملا امکان دید را برای بازدیدکنندگان محدود می کند، بعلت جثه بسیار کوچک موشها وارد قفس ها می شوند. در هر حال لیکن لزوم اتخاذ تصمیماتی جهت کنترل آنها توصیه گردید.

 زادآوری مناسب قمری ها و فنچ ها و عروس هلندی مبین وضعیت مناسب این مجموعه است. به گفته مسئول پارک طی 3 ماه گذشته هیچ گونه تلفات و یا انتقالاتی از این پارک وجود نداشته و بیماری همه گیری گزارش نشده است.
   
در ادامه استخر نگهداری اردک ها و مرغابی ها مورد ارزیابی قرار گرفت. این پرندگان که همگی غیر پروازی هستند هم بدون وجود علائم بیماری مشغول شنا و تغذیه بودند. همچنین در این قسمت درخت های انجیر معابد کاشته شده که علاوه بر زیبایی ظاهری، این درختان بومی استان سایه مناسبی جهت استراحت پرندگان فراهم می کنند.آب حوض آنها هم شرایط مناسبی داشت و بدیهی است با توجه به فیلتر نمودن جلبک ها توسط این پرندگان، تغییر رنگ متعارف این آب کاملا" عادی خواهد بود. در مجموع در حال حاضر شرایط کلی این مجموعه کوچک باغ پرندگان (که بجز در جزیره خارک تنها مرکز مجوز دار نگهداری پرندگان در استان است) و البته اکثر گونه های آن زینتی هستند، مطلوب است.
   
در پایان باید به این مساله اشاره کرد که رسالت باغ وحش ها و پارک پرندگان آموزش و آشنایی هر چه بیشتر جوامع انسانی با محیط زیست طبیعی اطراف خود است. لذا پیشنهاد گردید وجود یک راهنمای آشنا با پرندگان که توانایی راهنمایی بازدیدکنندگان را داشته باشد، جهت ارتقا سطح معلومات آن ها مد نظر باشد. همچنین تعبیه یک دفتر در قسمتی از پارک که بازدیدکنندگان بتوانند در آن پیشنهادات، انتقادات و حتی خاطرات خود را بنویسند در جلب رضایت آن ها تاثیر مثبتی دارد. ضمن اینکه دفتر مرکزی پارک هم از این مجموعه جدا شده است که در صورت رفع این نقیصه، در این دفتر مرکزی علاوه بر انجام امور مدیریتی می تواند کارهای آموزشی و پرنده نگری جهت کودکان (پخش فیلم و کلیپ و ..) صورت پذیرد.

شایان ذکر است در این بازدید خسرو درویشی، محمدکاظم اسماعیلی و سیدعیسی حسینی از اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر حضور داشتند.

[کد خبر:AJ29629]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

پرورش زنبور عسل/تصاویر

پرورش زنبور عسل/تصاویر

پرورش زنبور عسل

برداشت گیلاس از باغات سامان/تصاویر

برداشت گیلاس از باغات سامان/تصاویر

برداشت گیلاس از باغات سامان

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان/تصاویر

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان/تصاویر

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان

جدیدترین مطالب