آینه جم : خانواده ای در آبپخش دشتستان بر اثر قرص برنج مسموم شده و پسر هفت ساله شان فوت کرد.

به گزارش آینه جم »؛ هفته پیش نیز بر اثر مسمومیت قرص برنج در این شهر، دختر 19 ساله ای جانش را از دست داده بود. پدر این خانواده بدون توجه به خطرات استفاده از قرص برنج، به منظور مقابله با آفت های خرما، در محل دپوی خرما از این قرص استفاده کرده بود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان دشتستان در این خصوص گفت: روز گذشته پسربچه ای در شهر آبپخش به درمانگاه منتقل شده و دکتر اعلام می کند که مشکوک به مسمومیت است و برای او آزمایش می نویسد. اما بدون دادن آزمایش به خانه برمی گردد تا اینکه امروز حالش بد شده و او را به مطب یک پزشک می برند که در آنجا شرایط وی رو به وخامت رفته و جان می سپارد.   

وی اظهار کرد: همچنین مادر این پسربچه در بخش ICU تحت درمان است، ضمن اینکه فرزند 11 ساله این خانواده نیز در اورژانس بستری شده تا به آی سی یو اطفال منتقل شود.

این دومین قربانی قرص برنج طی هفته گذشته در آبپخش دشتستان است و قربانی اول دختری 19 ساله بود.

رییس مرکز بهداشت دشتستان با اشاره به مسمومیت 5 عضو خانواده آبپخشی با قرص برنج طی هفته گذشته خاطرنشان کرد: پدر خانواده جهت گندزدایی محصول خرما که در یکی از اتاق‌های منزل مسکونی اش نگهداری کرده بود، اقدام به استفاده از قرص برنج کرده بود که متاسفانه پنج عضو این خانواده را راهی بیمارستان کرد و موجب مرگ دختر ۱۷ ساله اش به علت ایست تنفسی ناشی از قرار گرفتن زیاد در معرض این گاز شد.

ماریا خویش دوست با اشاره به خطرات استفاده از قرص مرگبار برنج، گفت: متاسفانه مردم فریب نام برنج بر روی این قرص را خورده و از آن استفاده می کنند در حالی که اثرات مرگباری دارد.

90 درصد انبارهای خرمای آبپخش از قرص برنج استفاده می کنند

این مقام مسئول همچنین در گفتگو با ایسنا تصریح کرد: در بازدید روز گذشته از کارگاه های بسته بندی خرما، بیش از ۹۰ درصد این کارگاه ها (خانگی و بدون مجوز) از قرص برنج استفاده کرده بودند.

ماریا خویش دوست با اشاره به اینکه قرص برنج در سال ۸۴ از فهرست سموم مجاز و مورد تأیید سازمان جهاد کشاورزی حذف و محصولات کم‌خطری از جمله قرص‌های سیر که دارای پروانه ساخت هستند جایگزین آن شده خاطرشان کرد: ولی چون نام آن برنج است مردم همچنان از آن استفاده می کنند. همچنین از سم فروشی ها و همچنین عطاری ها تعهد منع عرضه این قرص گرفته شده، اما همچنان از طریق دلال ها و بازار آزاد تهیه می شود.

خویش دوست با بیان اینکه استفاده از قرص برنج به هر صورتی ممنوع است، ادامه داد: مسمومیت با قرص برنج از مرگ‌آورترین مسمومیت‌هایی است که مرگ حتمی را به دنبال دارد و تاکنون راهکاری برای نجات جان بیماران یافت نشده است. سم قرص برنج (فسفید آلومینیوم) سمی است که بر روی سلول‌های بدن تأثیر بدی دارد و تنفس سلولی را از بین می‌برد و باعث آسیب جدی به اعضا و ارگان‌های حساس بدن مانند کلیه‌ها و قلب می‌شود.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه بیش‌ترین محصول خرما در شهرستان دشتستان به دست می‌آید، هر ساله بازرسان بهداشت محیط و کارشناس واحد مواد غذایی و بهداشتی اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی جهت سم فروشی‌ها و عطاری‌ها می‌کنند و در چندین نوبت به صورت تیم‌های نظارتی از کارخانه‌ها، عطاری‌ها و همچنین سم فروشی ها بازرسی به عمل می‌آورند و در خصوص مضرات و خطرات قرص برنج آموزش‌های لازم را ارائه می‌کنند.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان از شهروندان خواست که به‌ هیچ‌ عنوان از قرص برنج برای گندزدایی محصولات خود که به صورت سنتی در منازل نگهداری می‌شود استفاده نکنند و خاطرنشان کرد: شهروندان در صورت مشاهده و یا شناسایی افرادی که این قرص‌ها را به فروش می‌رسانند با سامانه ۱۹۰ بهداشت محیط تماس بگیرند.

گفتنی است مسمومیت با قرص برنج به صورت خوراکی و استنشاقی می‌تواند افراد را دچار مسمومیت کرده و عوارضی همچون تهوع، درد معده، استفراغ، اسهال، تنگی نفس، احساس سرما، عطش، سردرد، تشنج و کما ایجاد کند. این ماده سمی به راحتی جذب دستگاه گوارش شده و بعد از حل شدن در مایعات بدن و رطوبت معده باعث تولید گاز خطرناک فسفین می‌شود و سالانه تعداد زیادی در اثر استفاده از قرص برنج به صورت عمدی و یا سهوی دچار مسمومیت و مرگ می‌شوند.

[کد خبر:AJ29888]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب