آینه جم : رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نگذاریم بلای عسلویه دوباره بر سر بوشهر بیاید. مردم بدانند که امروز خود پرسنل و کارمندان و کارکنان نفتی عسلویه در معرض تهدید سلامت هستند. یک عده می خواهند سرمایه گذاری کنند، یک عده کار کنند و یک عده هم از آلودگی بمیرند!

به گزارش آینه جم ؛ شب گذشته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای بررسی وضعیت راه اندازی منطقه ویژه شمال استان وارد بوشهر شده و صبح امروز -جمعه ۳ آبان ماه- راهی بندر دیلم شد.

به نوشته ایسنا، در این بازدید که به همراه استاندار بوشهر، نماینده شمال استان و مسئولان محیط زیست استان صورت گرفت، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی بوشهر عنوان کرد: به مشاور شهرساز گفته شده حتی در حاشیه ها نیز طرح های غیر آلاینده پیش بینی کند و همه موارد طبق نظر محیط زیست استان رعایت شده است. پالایشگاه گاز پیش بینی شده را حذف و به جای آن صنایع پایین دست غیر آلاینده پیش بینی کرده ایم و در واقع بر روی ارزش افزوده تمرکز کرده ایم.

مهدی صفوی ادامه داد: فاصله تا سکونت گاه ها و مسائل دیگر نیز در نظر گرفته شده است، برای آب شیرین کن و اسکله نیز ارزیابی کامل صورت گرفته است.

اسکله و آب شیرین کن را فراموش کنید

پس از آن عیسی کلانتری -رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- با صراحت گفت که "اسکله و آب شیرین کن را فراموش کنید"، و مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی بوشهر نیز اعلام کرد که چون نظر سازمان محیط زیست مخالف بود، و به دستور استاندار این دو را ندیده ایم و در بقیه موارد نیز هیچ اشکال فنی نداریم.  

حذف پالایشگاه نفت و گاز، آبشیرین کن و اسکله

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به جزئیات طرح بیان کرد: قبلا که منطقه در نظر گرفته شده ۳ هزار و ۸۰۰ هکتار بود، تمام خوریات و  ریزخورها در طرح بودند، که با مصوبه کمیته ارزیابی، طی بررسی های میدانی تمام خورها را حذف کردیم. پس از آن از طرف دفتر ارزیابی و محیط طبیعی اعلام شد که حریم خورها نیز باید حذف شود، لذا حریم ۲۰۰ متری خورهای اصلی و حریم ۶۰ متری خورهای فرعی را از منطقه کسر کردیم.

فرهاد قلی نژاد تصریح کرد: در مجموع یک هزار و ۴۰۷ هکتار از محدوده اولیه کسر شد، و معاونت محیط طبیعی نیز تاییدیه حذف خوریات را صادر کرد. در زمان ارزیابی نیز موضوع احداث اسکله و آبشیرین کن مطرح شد که هم مشکل فنی احداث داشته و هم اینکه موضوع زیستگاه حساس دریا مطرح بود.

وی اضافه کرد: به علاوه حذف آبشیرین کن و اسکله، حریم رودخانه بویرات نیز از طرح حذف شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست بوشهر تصریح کرد: در ارزیابی ها پالایشگاه نفت و گاز حذف شده و تنها صنایع پتروشیمی با محدودیت های تعیین شده توسط دفتر ارزیابی امکان اجرایی شدن دارد.

تعهد محضری برای حذف آبشیرین کن

احمد رضا لاهیجان زاده، معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: بعد از تغییرات انجام شده بر روی منطقه پیشنهادی مشکلی نداشتیم، مشکل بر روی آبشیرین کن پیشنهاد شده توسط مشاور و اسکله بوده که با تعهد محضری حذف شده است.

یک عده می خواهند سرمایه گذاری کنند، یک عده کار کنند و یک عده هم از آلودگی بمیرند!

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پس از شنیدن اظهارات عنوان شده گفت: با تفاهمات انجام شده اسکله و آبشیرین کن نخواهیم داشت. و همچنین فاصله با خوریات در تفاهم آمده و بقیه موارد نیز باید طبق قانون با مطالعات زیست محیطی باشد.

عیسی کلانتری تاکید کرد: نگذاریم بلای عسلویه دوباره بر سر بوشهر بیاید. مردم بدانند که امروز خود پرسنل و کارمندان و کارکنان نفتی عسلویه در معرض تهدید سلامت هستند. یک عده می خواهند سرمایه گذاری کنند، یک عده کار کنند و یک عده هم از آلودگی بمیرند!

با وجود گذشت حدود ۱۰ سال از کلنگ‌زنی منطقه ویژه شمال استان بوشهر، تا امروز به دلائل مختلف، مشکلات زیست محیطی آن برطرف نشده و در دوراهی راه اندازی یا عدم راه اندازی معلق مانده است.

[کد خبر:AJ29893]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب