آینه جم:  شهردار بندر بوشهر در واپسین روزهای سال میزبان اهالی رسانه بود تا در نشست خبری ضمن توضیحاتی درباره بودجه سال آینده، پاسخگوی پرسش خبرنگاران هم باشد.

به گزارش  آینه جم »؛ مهمترین موارد مطرح شده در نشست یک و نیم ساعته سیدنورالدین امیری را در ادامه می خوانید:

علیه هیچ منتقدی دست به قلم نبردم

امیری در ابتدا با تاکید بر اینکه طی قریب یکسال و نیم تصدی شهرداری هیچگاه علیه رسانه ها، فعالان مدنی و هیچ منتقد شهرداری قلم نزده و دست به شکایت نبرده، گفت: با وجود اینکه بعضا برخی جاها انصاف زیرپا گذاشته شده و بدترین صحبت ها هم علیه شخص بنده شده، ولی تلاش کردم چهره ای اهل مدارا نشان داده و مروج همان روحیه اصیل بوشهری باشم. چرا که اگر من به عنوان فردی که از دانشگاه به شهرداری آمده نتوانم این روحیه را داشته باشم، از دیگران توقعی نیست.

کاش درباره فساد اداری هم مثل مقابله با کرونا همت همه وجود داشت

شهردار مرکز استان همچنین با اشاره به ویروس کرونا که این روزها دامنگیر کشور و بسیاری از نقاط جهان شده و همتی در سطوح عالی کشوری و نیز مردم برای مقابله با آن رخ داده، گفت: کاش درباره فسادهای اداری هم همین اراده و جدیت در همه سطوح بود. البته نظارت ها بهتر از قبل شده ولی تا رسیدن به سطح مناسب فاصله است.

وی با بیان اینکه شخصا تلاش کردم شفافیت را از اتاق خودم شروع کنم و به سایر بخش های شهرداری هم تسری دهم، اظهار داشت: هزینه مقابله با فساد بسیار بالاست ولی بنده با وجود همه مشکلاتش آمادگی قربانی شدن آبرو و حتی جانم در این میدان را دارم.

بودجه محقق شد، اما افزایش تورم هم دست مان را بست

امیری با اشاره به تحقق بودجه 212 میلیاردی سالجاری شهرداری اظهار داشت: یکی از بهترین سالهای شهرداری از نظر تحقق درآمد بود، اما تورم بالایی که در کشور رخ داد، روی پروژه های ما هم اثرمنفی گذاشت هزینه آنها را بالا برد یا در مواردی پیمانکاران ترک کار را به ماندن ترجیح دادند. ضمن اینکه مواردی مثل افزایش حقوق نیروها که مصوبه دولت بعد از شروع سال ابلاغ شد و پیش از انتظار ما در بودجه بود یا افزایش سطح حمایت از تیم شاهین که از لیگ یک به لیگ برتر رسیده بود، باعث گردید با وجود تحقق درآمدها، در حوزه عمرانی دچار کمبود اعتبارات شویم.

وی با اعلام اینکه تا امروز 14 میلیاردتومان به تیم شاهین پرداخت شده، خاطرنشان کرد: من سخت قول می دهم، ولی وقتی تعهدی را پذیرفتم هم تا آخر پای کار هستم و امروز می بینیم که تیم شاهین یکی از خوشنام ترین باشگاههای لیگ برتری در پرداخت تعهداتش بوده، اما باشگاهی مثل پارس جم که به نفت وصل است، در زمینه پرداخت دچار مشکل است. به هرحال امیدواریم این یکسال که مجوز وزارت کشور برای تیمداری داریم، بتوانیم از امتیاز شاهین در لیگ برتر حفاظت کرده و برای فصل آینده به شکل مناسبی واگذاری مدیریت باشگاه انجام شود.

به گفته وی، سالجاری 153 میلیاردتومان بودجه شهرداری از محل ارزش افزوده و 56 میلیاردتومان هم منابع درآمدی شهرداری بود که به دلیل رکود ساخت و ساز، اغلب آنها ناشی از پیگیری مطالبات قبلی شهرداری از کمیسیون ها و چک ها یا فعالتر شدن برخی کدهای درآمدی بود.

امیری تاکید کرد که برخلاف برخی دیدگاهها، ارزش افزوده حق شهرداری است و بابت پرداخت آن نباید هیچ منتی بر شهرداری گذاشت، چون قبلا شهرداری خودش در قالب عوارض های مختلف آن را وصول می کرد ولی در سالیان اخیر بصورت تجمیعی و توسط امور مالیاتی دریافت می شود.

بدترین سناریو برای شهرداری رخ داد

امیری با بیان اینکه در زمان ورود به شهرداری سه سناریو مدنظر داشتم که متاسفانه بدترین مورد آن رخ داد گفت: واقعا همه اتفاقات احتمالی برای شهرداری را پیش بینی کرده بودم و سه سناریو هم برای کار داشتم، یکی اینکه بوشهر منطقه آزاد خواهد شد و رونق شکل می گیرد، دوم حفظ شرایط سال 97 بود و دیگری هم افزایش تحریم ها و تورم که متاسفانه مورد سوم رخ داد. با این حال، حفظ شاکله شهرداری برای گرفتار نشدن در گرداب اعتصابات کارگری و زمین ماندن وظایف اولیه در دستور کار بود.

افزایش 32 درصدی بودجه شهرداری در سال آینده

شهردار بوشهر با اشاره به تصویب بودجه 199 میلیاردی شهرداری برای سال آینده که رشد 32 درصدی نسبت به امسال دارد گفت: به نتیجه رساندن پروژه های ناتمام مثل تقاطع مطهری، پرداخت دیون به پیمانکاران و درنظر گرفتن پروژه های شاخصی مثل بهسازی بافت تاریخی و بازار بوشهر، پارکینگ عمومی، گذر سرتل به نیروگاه اتمی که اعتبارات استانی آن در سالجاری محقق نشد و برای سال آینده از اعتبارات شهرداری استارت می زنیم، توسعه فرهنگسرا در محلات، تکمیل کانال اصلی تنگک ها و همچنین خیابان معاینه فنی، بازگشایی رینگ موازی با خیابان سنگی برای کاهش ترافیک این خیابان (تکمیل مسیر خیابان فاطمیه به یادگار امام و خیابان پاسارگاد به خیابان رئیسعلی دلواری) و بازگشایی های معابری مثل عاشوری که می تواند به تسهیل آمد و شد و کاهش ترافیک خیابان های اصلی منجر شود در دستور کار است. همچنین 20 میلیاردتومان برای آسفالت کوچه خاکی و اعتبار جداگانه ای هم برای احداث فرهنگسرای محلات پیش بینی شده است.

به گفته وی، سردر ورودی شهر که به مناقصه رفته و می تواند المان و شاخصه هویتی آبرومندی برای مرکز استان باشد هم در سال آینده نرسیده به پلیس راه سابق احداث خواهد شد. امیدواریم برای ورودی شهر هم که زیبنده نیست، سال آینده پروژه را به مرحله اجرا ببریم.

امیری با بیان اینکه بخش عمده افزایش بودجه سال آینده با تمرکز بر ارزش افزوده و همچنین وصول مطالبات شهرداری است، وگرنه به دلیل شرایط خاص کشور نمی توان روی اعتبارات دولتی خیلی امید داشت، اظهار داشت: درخصوص همان دو بخشی که تمرکز درآمدی داریم، امیدواریم وضعیت جامعه بهبود یابد، وگرنه اگر خریدهای مردم کم شود، سهم شهرداری از ارزش افزوده هم کاهش می یابد.

سوالات شورا باعث شد حرف های دلم را بزنم و سبک شوم

امیری درباره سوالی پیرامون ارزیابی اش از جلسه اخیر شورای شهر درباره طرح سوال برخی اعضا از وی گفت: سوال و جواب حق قانونی شورای شهر است و اتفاقا فرصت خوبی برای من شد که حرف های دلم را بازگو کرده و سبک شوم، برای همین روی علنی بودن جلسه تاکید داشتم. به هرحال افکار عمومی در جریان موارد مطرح شده و وزن سوالات قرار گرفتند و من هم پیش وجدانم راحت هستم که واقعیت ها را بازگو کردم. مردم هم مشکلات را می دانند و قضاوت را به آنها واگذار می کنم.

امیری درباره اینکه زمزمه استعفایش مطرح شده گفت: دلیل اینکه کناره گیری نکردم این بود که در شرایط حاضر رها کردن کارها را اخلاقی نمی دانستم، چون با همه گیر شدن کرونا، شهرداری در خط مقدم ضدعفونی و نظافت شهر است و روزانه باید پیگیر رفع کمبودها و مشکلات در این خصوص بود.

خرید مینی بوس برای بهبود ناوگان حمل و نقل شهرداری

شهردار بوشهر درباره انتقادی که درخصوص کم توجهی به بخش حمل و نقل عمومی در بودجه سالانه وجود دارد هم گفت: ما پیش بینی هایی در این خصوص داشتیم، ولی تغییراتی که در بودجه پیش آمد و  و برخی بخشنامه های بالادست، برنامه ریزی در این خصوص را دچار مشکل کرد. مثلا برنامه داشتیم با فروش اتوبوس هایی که چندین سال در پارکینگ مانده و هزینه احیای آن بسیار بالاست، به خرید 10 مینی بوس اقدام کنیم که فضای مانور بیشتری در خیابان های بوشهر برای جابجایی مردم دارد و استهلاک کمتری هم دارد، ولی ناگهان بخشنامه وزارت کشور درباره ممنوعیت فروش اتوبوس های مستهلک آمد. به هرحال برای بهبود عملکرد اتوبوسرانی راهی جز وارد کردن مینی بوس ها نداریم و درحال برنامه ریزی روی آن هستیم.

به گفته وی، سازمان حمل و نقل شهرداری جزو یکی از مقروض ترین سازمان های وابسته است و شهرداری تلاش کرده با پرداخت به موقع تعهداتی که جهت کمک به این سازمان دارد، خدمات رسانی کنونی بیش از این دچار خدشه نشود، هرچند قبول دارم فعالیت سازمان باید بهتر باشد.

اولین واکنش به بازداشت برخی نیروهای شهرداری

امیری در پاسخ به سوالی درباره بازداشت برخی کارمندان شهرداری توسط دستگاههای نظارتی گفت: از اواخر سال گذشته با مجوز دادستانی، یکی از دستگاههای نظارتی به شهرداری ورود کرد و برخی پرونده ها را مورد بررسی قرار داد و به اتهام اختلاس، برخی نیروها مورد تحقیق و بازجویی قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه پرونده هنوز به دادگاه نرسیده و در مرحله تحقیقات مانده، گفت: در این خصوص اظهارنظر نمی کنم چون چیزی بصورت قطعی اثبات نشده، هرچند پیگیری دستگاههای نظارتی را در راستای صیانت از کارکنان و مدیران سالم می دانم، ولی فکر می کنم زودتر از این می شد پرونده را جمع کرد.

امیری در پایان ابراز امیدواری کرد: با درایت و رافتی که نظام اسلامی دارد، هیچ ظلم و اجحافی به افراد درگیر در پرونده نشود.

90 درصد پول چرخ فلک را داده بودند و باید آن را مدیریت می کردیم

شهردار بوشهر در پاسخ به سوالی پیرامون سرنوشت پروژه چرخ فلک 72 متری در حاشیه پارک شغاب گفت: قبل از بنده 90 درصد پول را به شریک شهرداری داده بودند و عملا زوری نداشتیم که برای فشار جهت تکمیل سریع تر آن بکار بگیریم. قضایی کردن پروژه هم زمان 2، 3 ساله ای می برد و وقتی نتیجه می داد که آنچه هم در پروژه کار شده باید به آهن قراضه ها می فروختیم. از این رو بهترین راه مدیریت کردن پروژه بود و در همین راستا سرمایه گذار توانمندتری جایگزین شد.

به گفته امیری، پروژه ای که فقط پایه هایی داشت که شبیه منبع آب شده بود، امروز با نصب کابین ها، در انتظار رسیدن موتور برای به حرکت درآمدن است. سرمایه گذار هم موتور را خریده و با نظارت های سختگیرانه و خوب استاندارد باید نصب شود. البته من نمی توانم درباره زمان دقیق بهره برداری پروژه قول دهم و 400 میلیون باقی مانده سرمایه گذار را هم منوط به تاییدیه موتور چرخ فلک از سوی استاندارد کرده ام، ولی قبلا وی قول شب عید داد که مشکل کرونا و کاهش سطح فعالیت ها پیش آمد. باز هم می گویم مشکل اصلی این پروژه نحوه پرداختی شهرداری بوده که زور ما را برای نظارت بهتر بر آن جهت تسریع در بهره برداری گرفت.

بیشترین کمک های دولت به شهرداری در زمان استاندار کنونی بوده

وی درپاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید در نشست طرح سوال اعضای شورا از شما گفته شد که در جذب اعتبارات از منابع دولتی موفق نبوده اید گفت: اتفاقا بهترین دوره اختصاص اعتبارات استانی به شهرداری، در همین مقطع و زمان استاندار کنونی بوده که محصول حمایت استاندار، معاونت عمرانی، سازمان برنامه و بودجه و فرماندار است و برخی پروژه ها مثل  آسفالت ها، کانال معاینه فنی، سردر ورودی شهر و موارد دیگر از محل تعهدات استانی دیده شد، هرچند میزان تخصیص آن کمتر از انتظارات بوده که ناشی از شرایط سخت کشور برای تامین درآمدهایش می باشد.

[کد خبر:AJ31974]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

دست‌های خالی دریا/تصاویر

دست‌های خالی دریا/تصاویر

دست‌های خالی دریا

قو‌های مهاجر در فریدونکنار/تصاویر

قو‌های مهاجر در فریدونکنار/تصاویر

قو‌های مهاجر در فریدونکنار

تصاویر/ شکوفه‌های بهاری در یزد

تصاویر/ شکوفه‌های بهاری در یزد

شکوفه‌های بهاری در یزد

جدیدترین مطالب