آینه جم: فرماندار کنگان گفت: مشکلات اساسی در بروز سیل اخیر عمدتا ناشی از دست کاری انسان در طبیعت است، طوری که عده ای سودجو با دست کاری حوضه آبریز شهرستان در بالادست و تجمیع آبراهه های فصلی در سنوات اخیر، باعث جاری شدن حجم زیادی آب به سمت آبراهه هایی شدند که توان عبور این میزان آب نداشتند.

به گزارش «آینه جم»؛ سیدعلی پاک نژاد در جلسه ستاد پیشگیری و  فرماندهی بحران شهرستان اظهار کرد: در همین راستا منابع طبیعی و منابع آب و سایر دستگاه‌های مرتبط باید به صورت جدی و به قید فوریت با هماهنگی مقام محترم قضایی اقدامات قانونی در این خصوص را در دستور کار قرار دهند.

پاک نژاد عنوان کرد: مسیر مواصلاتی کنگان - عسلویه حد فاصل شهر سیراف - پرک با عنایت به دست کاری های صورت گرفته در بالادست در هنگام بارندگی مسدود می گردد که این امر اهتمام ویژه دستگاه های مرتبط برای حل این معضل و جلوگیری از تکرار آن را می طلبد.

وی خاطرنشان کرد: روز سوم فروردین بارندگی بی سابقه به میزان ۱۰۲ میلی متری در کمتر از یک ساعت در شهرستان کنگان را شاهد بودیم که خساراتی به تأسیسات زیربنایی وارد کرد اما خوشبختانه با آمادگی کلیه دستگاه های اجرایی شهرستان (به خصوص دستگاه های خدماتی و امدادی) و نیروهای داوطلب مردمی (هلال احمر و گروه های جهادی سپاه) اکنون شرایط به روال عادی برگشته است.

پاک نژاد با تاکید بر مستندسازی اقدامات صورت گرفته خواستار انعکاس آن به شهروندان شد.

فرماندار شهرستان کنگان عنوان کرد: در راستای کاهش مخاطرات و مدیریت ریسک و جبران خسارات، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ضمن برآورد آسیب های وارده به بخش کشاورزی و دام پروری (جهت جبران خسارت واحدهای دارای بیمه نامه) موضوع بیمه کردن محصولات کشاورزی و دامی را به اطلاع کلیه کشاورزان و دامداران شهرستان برساند.

وی بیان کرد: با توجه به آسیب های وارده به تعدادی از منازل روستایی، دهیاران روستاها ضمن شناسایی واحدهای آسیب دیده نسبت به معرفی آنان به دستگاه‌های خدماتی و امدادی و حمایتی اقدام نمایند.

سید علی پاک نژاد افزود: نظر به موقعیت توپوگرافی محل احداث بیمارستان امام خمینی (ره) و عدم پیش بینی های لازم در زمان طراحی و احداث جهت دفع آب‌های سطحی درون مجموعه، دانشگاه علوم پزشکی استان به قید فوریت موضوع طراحی و احداث سیستم دفع آب‌های سطحی و همچنین ایمن سازی تاسیسات برق و مکانیک این بیمارستان را در دستور کار قرار دهد.

وی با بیان اینکه عمده مشکلات در بحث راه های شهرستان کنگان مربوط به بخش سیراف است، تصریح کرد: استقرار راهدار خانه در سیراف ضروری است و باید امکانات اداره راه و شهرسازی آنجا متمرکز شود.

فرماندار شهرستان کنگان خواستار متمرکز شدن امکانات مدیریت بحران در یک مکان شد و افزود: ادارات به ویژه شهرداری ها و دهیاری ها برنامه ریزی لازم جهت‌ تقویت ادوات لازم در هنگام حوادث احتمالی را در دستور کار قرار دهند.

پاک نژاد در پایان از رایزنی برای افزایش سهمیه آب شرب کنگان از خط کوثر خبر داد.

[کد خبر:AJ32045]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


دیدگاه‌ها   

0 # احمدی 1399-01-09 11:07
باسلام
سیل درمسیرخودرفته ولی عده ای مسیرهارتغییرداد ه وبه خانه تبدیل کرده اندتکلیف اب باران چیست پس سیل خرابی نداشته است مشکل راه بندان اب عده قلیلی هستندکه هم به خودوهم به دیگران ضررمیزندحالابای دبااین اقایان برخوردشودمنتظری م ایاکسی هست بااین متجاوزان به طبیعت برخوردکنند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب