آینه جم :رئیس پلیس فتا استان بوشهر از کلاهبرداری با ترفند جذب کمک‌های مردمی از طریق اسکیمینگ کارت حساب خیرین خبر داد. 

به گزارش آینه جم ،" رئیس پلیس فتا بوشهر در این خصوص گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا و بروز مشکلات اقتصادی در حوزه کسب‌وکار و از طرفی ماه رمضان ، برخی از افراد سودجو با استفاده از  دستگاه پوز بی سیمی اقدام به جمع‌آوری کمکهای مردمی ،خیرین نموده و سعی دارند با شیوه‌های مختلف و بهره بردن از مهندسی اجتماعی و با اسکیمینگ کارت افراد موجودی حساب را به سرقت ببرند.


سرهنگ قاسمی افزود : متأسفانه حسب سوابق سالیان قبل و حتی همین روزها ،شاهد هستیم که برخی افراد سودجو از احساسات پاک و معنوی مردم روزه‌داری که کمک‌های نقدی خود را به جهت سهولت در دسترسی بصورت اینترنتی به حساب‌های معرفی شده واریز می نمایند ، در این شرایط سوء‌استفاده نموده و اقدامات مجرمانه خود را به شکل‌های مختلف عملی می‌کنند. 
رئیس پلیس فتا استان بوشهر بیان داشت : هرچند همکاران ما در پلیس فتا سراسر کشور،تعداد زیادی از این مجرمین را دستگیر کرده اند ولی شهروندان باید دقت داشته باشند پیدا کردن این کلاهبرداران به علت عدم ثابت بودن مکان کسب ‌و کار طولانی‌تر از موارد دیگر خواهد بود.
رئیس پلیس فتا بوشهر سرهنگ قاسمی راهکارهای پیشگیرانه جهت جلوگیری از شکل‌گیری این جرایم و مصون ماندن مردم از ضررهای متصور در این موضوع را بیان داشت و گفت :  حتی‌المقدور از پرداخت وجوه کمک‌های نقدی خود بوسیله پوزهای بی‌سیمی افراد ناشناسی که به منزل یا محل کار شما مراجعه می‌نمایند خودداری کنید.
رئیس پلیس فتا بوشهر خاطرنشان کرد: عملیات بانکی و وارد کردن رمز حساب در هنگام استفاده از پوزهای فروشگاهی و بی سیمی،  توسط شهروندان انجام گیرد چرا که حتی در صورت نصب اسکیمر بر روی دستگاه کارت‌خوان، بدون اطلاع از رمز عبور، امکان برداشت از حساب وی امکان‌پذیر نخواهد بود.
قاسمی با تأکید بر اینکه پلیس فتا شبانه روز تلاش می‌ کند در جهت ایمن سازی فضای سایبر اقدامات خود را ارتقاء بخشد ولی بعلت گستردگی حوزه های مختلف این فضا، تحقق این مهم نیازمند همکاری و تعامل و همراهی مردم می‌باشد و در این خصوص توصیه کرد :  در صورت ضرورت استفاده از پرداخت بوسیله کارت بانکی ،از کارتهای هدیه یا کارت حساب با موجودی پایین استفاده شود تا در صورتی‌که مشخصات کارت شما توسط دستگاه اسکیمر کپی شد ،ضرر و زیان بالایی متوجه خریدار نشود.
این مقام انتظامی استان با بیان این‌که متاسفانه اعتماد بيجا به برخي افراد موجب بروز خسارت هاي مالي می‌شود ، به شهروندان هشدار داد: به هیچ عنوان کارت بانکی و رمز آن را در اختیار دیگران قرار ندهيد و در صورت ناچار حتماً بعد از دریافت کارت در کوتاه‌ترین زمان ممکن رمز اول و دوم ایستا تغییر و همچنین فعال‌سازی رمز پویا و یک‌بار مصرف کارت بانکی اقدام کنند.
شایان ذکر است، پلیس فتا به‌صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند مشکلات و شکایات خود را در خصوص این گونه مؤسسات از طریق مراجع قضایی طرح شکایت کنند تا توسط پلیس فتا موضوع رسیدگی شود و یا با استفاده از سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@ در کلیه شبکه‌های اجتماعی داخلی با ما در ارتباط باشند.

[کد خبر:AJ32530]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب