آینه جم : از زمان شیوع کرونا در کشور و تعطیلی مراکز تفریحی و سرگرمی که قرنطینه خانگی را رواج داد، گفتگوهای زنده اینستاگرامی فرصتی برای حضور کاربران پرتعداد در فضای مجازی شد و جدی تر از قبل مورد توجه قرار گرفت.

برهمین اساس،  این رسانه  در راستای تعامل بهتر با مخاطبان و فراهم کردن فرصت ارتباط با مسئولان و چهره های فرهنگی و هنری، از ظرفیت اینستاگرام برای گفتگوی زنده بهره می برد که دوشنبه شب رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر پاسخگوی پرسش های مدیرمسئول این رسانه بود.

متن پرسش و پاسخ های مطرح شده با دکتر سعید کشمیری در این گفتگوی یک ساعته اینستاگرامی در ادامه می خوانید:

دلیل افزایش بیماران کرونا در استان از ابتدای اردیبهشت

دلیل شیب پایین شناسایی بیماری کرونا در استان از 15 اسفند پارسال که اولین مورد رسانه ای شد تا حدود یک ماه پیش و سپس صعودی شدن آمار از ابتدای اردیبهشت را در چه مواردی می بینید؟

یکی از استان هایی بودیم که پتانسیل تبدیل به بحران داشتیم، هم بابت حضور بیش از 4 میلیون مسافر نوروزی، هم حضور نیروهای شاغل در منطقه صنعتی عسلویه، اما به محض اینکه فوت دو بیمار کرونا در قم در شب قبل از انتخابات مجلس توسط وزارت بهداشت اطلاع رسانی شد، زنگ خطر را در استان به صدا درآوردیم و جزو اولین استان هایی بودیم که مراکز ازدحام مثل مدارس، دانشگاهها، مهد کودک ها، خوابگاههای دانشجویی، کنسرت ها، سینما و بازارهای سربسته تعطیل شد و با مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا هنوز اغلب آنها بسته مانده اند. همین موضوع باعث شد که یکی از عوامل خطر که ازدحام بود در استان تا حدود زیادی رفع شود و بوشهر جزو مناطق دارای شیوع کم بیماری باشد.

درباره افزایش آمار بیماران در استان هم باید گفت با تسلط بیشتر بر امور و فعال شدن مراکز بیماریابی در نقاط مختلف استان، شناسایی بیماران بی علامت در دستور کار قرار گرفت و بعضا خوشه هایی که دچار آلودگی بودند شناسایی شد. مثل آلوده شدن حدود 48 نفر در روستای کره بند که با فرد بیمار ارتباط داشتند و الان همگی خوب شده اند یا بیماران دیگر که از طریق ردگیری افرادی که با فرد مبتلا ارتباط داشته اند، شناسایی شدند. همنی موضوع هم کمک کرد بیماران با علایم خفیف کشف شده و با استراحت خانگی بهبود یابند و به کاهش آمار مرگ و میر کمک شود.

توضیح درباره برگزاری مراسم پرازدحام تشییع شاعر دشتستانی

درباره برگزاری مراسم تشییع شادروان فرج الله کمالی شاعر مطرح دشتستانی که ازدحام جمعیت رخ داد، آیا قبل از مراسم درخواست و نذکری داشتید یا اینکه در حیطه وظایف شما نیست؟

ما درخصوص تذکر پیرامون رعایت جوانب بهداشتی مرزی نمی شناسیم، از این رو پیش از برگزاری مراسم، رییس شبکه بهداشت و درمان دشتستان با یکی از نزدیکان خانواده مرحوم کمالی که مسئول خانه مشارکت های مردمی بهداشت بوده مذاکره کرد تا اگر بشود مانند خانواده مرحوم توزی از مداحان گناوه، مثلا دو ساعت زودتر از زمان اعلام شده در پوستر مراسم برگزار و ازدحام جمعیت رخ ندهد. من شخصا یکی از دوستداران شعر مرحوم کمالی هستم و ایشان مورد احترام دوستداران فرهنگ و ادب است، ولی بابت تجمعی که رخ داد، بهانه ای قابل قبول نیست و جای نگرانی دارد.

حضور در دورهمی ها حتی مراسم های جشن تولد همچنان دارای خطر است. مثلا امروز که 6 بیمار مثبت از یک خانواده در دیلم داشتیم، ناشی از دورهمی با حضور فرد آلوده بوده است. از این رو باید مراقبت ها را با جدیت ادامه داد.

یکی دیگر از انتقادات درباره برگزاری مراسم های معارفه مفصل در استان است که امروز در ستاد استانی مقابله با کرونا مقرر شد دیگر شاهد این اتفاقات در شهرستان ها نباشیم.

روزانه حداکثر 150 تست در استان امکانپذیر است

 یکی از گلایه هایی که بعضا مطرح می شود، پیرامون عدم تست کرونا از افرادی است که می گویند نشانه هایی دارند. آیا باید شرایط حداکثری باشد تا تست صورت بگیرد؟

آزمایش pcr از ریه بیمار که مهمترین تست کرونا است، پروسه طولانی مدت برای رسیدن به نتیجه دارد و آزمایشگاهی که در استان فعال شده، روزانه در بهترین حالت 150 مورد تست را می تواند جواب دهد. استان تنها سه دکترای ویروس شناسی دارد و فعلا ایجاد آزمایشگاه دیگر هم برای ما مقدور نیست، از این رو تست های کرونا از افرادی که با بیماران آلوده ارتباط داشته یا علایم مشخصی دارند گرفته شود. در تست ها هم از هر 100 نفر، 10 نفر مبتلا هستند.

10 درصد جمعیت استان آلوده به کرونا هستند

می توان گفت اگر امکان آزمایش بیشتر کرونا وجود داشته باشد، به معنای آلوده بودن تعداد بیشتری در استان است؟

طبق آخرین بررسی ها، حدود 10 درصد جمعیت استان معادل 100 هزار نفر آلوده به کروتا هستند که عمدتا علامتی ندارند، ولی می توانند ناقل باشند، از این رو تاکید داریم همچنان باید رعایت فاصله گذاری ها و موارد بهداشتی صورت بگیرد. این میانگین 10 درصدی در کشور هم وجود دارد و مستند به بررسی کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا است، یعنی در کشور هم حدود 8 میلیون نفر می توانند ناقل بیماری باشند.

با توجه به این میزان آلودگی، آیا کشور در حال رسیدن به پیک و نقطه ای از بیماری است که برخی متخصصان می گویند در آن زمان جامعه مقابل شیوع کرونا ایمن می شود؟

براساس اظهارنظر دکتر مردانی  متخصص کشوری بیماری های گرمسیری و عفونی، تا پایان سال 1400 به نقطه ای می رسیم که 70 درصد جمعیت دچار آلودگی شده اند، اما تمام ترس ما این است که به جای 10 درصد کنونی، 50 درصد جامعه در لحظه گرفتار شود که در آن زمان امکانات کنونی جوابگو نخواهد بود؛ همانطور که در آمریکا، اسپانیا، برزیل و اخیرا انگلیس شاهد صحنه های تلخ انسانی هستیم. به عبارتی هنر ما این است که شیب بیماری کند کرده تا همه گیری بالایی نداشته باشیم.

چرا قرنطینه بیماران کرونایی در استان فعال نشد؟

در اغلب گزارش های شما درباره شناسایی بیماران جدید، گفته می شود به قرنطینه خانگی می روند درحالی که این نگرانی وجود دارد که بیماران قبل از طی شدن دوره درمان از خانه خارج شده یا به سایر اعضای خانه بیماری را انتقال دهند، از این رو قرار بود قرنطینه هایی ایجاد شود. این موضوع به کجا رسید؟

امکاناتی در بوشهر و برخی شهرها برای قرنطینه بیماران آماده شد، ولی بهترین درمان برای بیماران کرونا استراحت، تغذیه خوب و تقویت روحی و روانی است که در خانه به شکل بهتری قابل اجراست، مگر اینکه بدحال باشند و نیازمند بستری. از این رو نه تنها در بوشهر، بلکه در سایر شهرهای کشور هم محل هایی که برای قرنطینه بیماران بود جمع شدند. 

دلیل اصلی ایجاد مراکز قرنطینه بیماران در آن مقطع، نگرانی بایت رشد انفجاری بیماری کرونا بود که درصورت پر شدن تخت های بیمارستانی، مراکز قرنطینه برای نگهداری بیمارانی که وضعیت بهتری دارند وجود داشته باشد، ولی با روندی که طی شد و خصوصا اکنون که اولویت بر شناسایی بیماران بدون علامت یا علایم خفیف است، قرنطینه خانگی موثرتر است، خصوصا اینکه از آلودگی های احتمالی بیمارستان دور بوده و در کنار خانواده امکان تقویت روحی و خدمات دهی بهتری به بیمار وجود دارد.

سردخانه یا راهرو پنهان در بیمارستان ها نداریم

پیرامون شبهاتی که درباره آمارهای کرونا در استان مطرح می شود و برخی معتقدند شمار بیماران یا فوتی ها بیش از اینهاست، هم تمایل داریم توضیح شما را جویا شویم

دلیلی برای پنهان کردن آمار نداریم، ضمن اینکه به دلیل شرایط بازی که هست، کوچکترین مسائل توسط همکاران زحمتکش پزشک و پرستار ما اطلاع رسانی می شود، همچنین بیمارستان های ما کوچک هستند و اینکه تصور شود راهرو مخفی، سردخانه منفی یا قبرستان مخفی داشته باشیم وجود ندارد و ما هم از این ابتکارات نداریم که بخواهیم پنهانکاری کنیم. از این رو به مردم اطمینان خاطر می دهیم آمارها درباره بیماران قطعی و فوتی ها با دقت و وسواس می باشد.

چرا عسلویه پایین ترین آمار کرونا در استان دارد

درباره وضعیت عسلویه که در ابتدای ورود کرونا به استان پیش بینی می شد به دلیل صنعتی بودن منطقه و تراکم جمعیت کارگری به کانون آلودگی مبدل شود و امروز در میان شهرستان های استان پایین ترین آمار را ثبت کرده، چگونه به این شرایط رسیده است؟

در روز دومی که استان درگیر کرونا شد، در عسلویه نشست مفصلی با سیدپیروز موسوی مدیرعامل پیشین سازمان منطقه ویژه پارس داشتیم که انصافا بصورت متعهدانه پای کار آمد و در آنجا هم چون مجموعه HSI فعالی دارند، سختگیری های خوبی صورت گرفت، ضمن اینکه بعدا بخشنامه سختگیرانه تری از سوی وزارت نفت ابلاغ شد که بسیاری از افراد بیشتر ماندند و برخی هم دورتر آمدند. همچنین فراوانی مواد ضدعفونی در محدوده صنعتی، باعث شد عسلویه درگیری کمتری پیدا کند. علاوه بر این، در پارس جنوبی جدا از مجموعه ما نسبت به بیماریابی کرونا در پرسنل اقدام کرده و با آزمایشگاهی در تهران برای بررسی تست ها قرارداد بسته اند که همه اینها دست به دست هم داده تا عسلویه شرایط ایزوله تری پیدا کرده و امروز نمونه موفق مقابله با بیماری کووید 19 محسوب شود.

مراسم های شب قدر با رعایت پروتکل های بهداشتی

درباره بازگشایی مساجد در شب های قدر و اینکه چه ابزاری برای رعایت پروتکل های بهداشتی وجود دارد هم تمایل داریم توضیح شما را جویا شویم؟

در راستای فرمایش رهبری برای بهره مندی مردم از مراسم های شب قدر در مساجد، با موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا، دستورالعملی توسط وزارت بهداشت تدوین شده که قرار است حداکثر مراسم شب قدر دو ساعت و با رعایت فاصله 1.5 متری افراد باشد، همچنین اگر برگزاری مراسم در فضای آزاد مساجد امکانپذیر نبود، در فضای سربسته یک پنجم ظرفیت افراد با ماسک حضور داشته باشند که طی نشستی با سازمان تبلیغات اسلامی، دستورالعمل های الزامی مورد تاکید قرار گرفته و این دوستان هم اهتمام کافی به رعایت آن دارند.

جزییات پذیرش سایر بیماران غیر کرونایی در بیمارستان اصلی استان

اطلاعیه اخیر برای پذیرش سایر بیماران غیرکرونایی در بیمارستان شهدای خلیج فارس هم نگرانی هایی را پیرامون احتمال آلودگی به سایرین پیش آورده است. برای این موضوع چه تمهیداتی دیده اید؟

الان در اصلی ترین بیمارستان استان، فقط 10 بیمار بستری کرونا داریم، از طرفی صدها پزشک و پرستار شاغل و بیمارانی هستند که به بیمارستان اصلی استان وابسته می باشند. عملا این بیمارستان 80 روز در اختیار بیماری کرونا بوده و همین که بیماری از بیمارستان به شهر منتقل نشده، نشان از موفق بودن پیش بینی ها داشته است.

ما تدابیری دیده ایم که حتی بیماران بستری کرونا به 20 نفر برسد، امکان پذیرش سایر بیماران با رعایت همه جوانب داشته باشیم. البت این موقتی است. چون با کمکی که استاندار داده، بسیار امیدواریم تا دو ماه آینده ساختمان اورژانس هسته ای مورد بهره برداری قرار بگیرد و بتوانیم بیماران کرونا را در آنجا پوشش دهیم و از بیمارستان شهدای خلیج فارس جدا کنیم، چرا که ساختمان هسته ای خدماتی مثل سی تی اسکن، اورژانس، تخت های ویژه، آزمایشگاه و سایر خدمات موردنیاز بیماران کرونا را خواهد داشت و عملا می تواند محصور و جدا از بیمارستان شهدای خلیج فارس باشد.

با توجه به اینکه در فصل پاییز شاهد پیک بیماری کرونا و همچنین شیوع بیماری آنفلونزا هستیم، بهره برداری از ساختمان اورژانس هسته ای، قطعا به بهبود کیفیت مراقبت از بیماران بدحال کرونا و آنفلونزا منجر می شود.

پیگیری قضایی برای برخورد با شرکت هواپیمایی

درباره اتفاق پیش آمده برای پزشکی که در پرواز تهران- بوشهر مربوط به شرکت وارش به دلیل تذکر به رعایت فاصله اجتماعی اخراج شده و افکار عمومی خواستار پیگیری این موضوع هستند، چه پیگیری هایی شده است؟

مدیر شرکت هواپیمایی وارش در گفتگویی تلویزیونی، اظهارات گزافی درباره این اتفاق بازگو کرده، ضمن اینکه از همان ابتدا موضوع را به بازرسی وزارت بهداشت انتقال داده و آنها نیز با سازمان هواپیمایی در حال پیگیری اتفاق پیش آمده هستند، همچنین سازمان نظام پزشکی کشور بصورت مستقل موضوع را در دستور پیگیری قرار داده است. این پزشک یک ماه در خانه همه مراقبت ها را انجام داده و آماده برگشت به کارش در بیمارستان گناوه بوده و چون با بیماران حساسی مثل دیابت ارتباط دارد، خواسته مراقبت را همچنان ادامه دهد، از این رو با اشاره به خالی بودن حدود 40 صندلی  هواپیما، از مهماندار خواسته کنار وی کسی ننشیند و دلیل آن را ضرورت رعایت فاصله گذاری و اینکه شاید ناقل بیماری باشد اعلام کرده است. همین موضوع مستمکی شده تا به شکل توهین آمیزی از پرواز اخراج شده و زیر بلیط وی هم قید شود که به کرونا ابتلا داشته است.

همانطور که توضیح داده شد، براساس بررسی های عملی، حدود 10 درصد جمعیت که اغلب بدون علامت هستند ناقل کرونا هستند و تذکر این پزشک برای رعایت فاصله گذاری هم در این راستا بوده، ضمن اینکه وقتی شرکت های هواپیمایی از سرو غذا در پرواز منع شده اند، چرا نباید هزینه آن را صرف توزیع ماسک و دستکش بین مسافران کنند که شرکت وارش این کار را نکرده، در مقابل تذکر یک مسافر هم دست به این واکنش زده است. از این رو وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی پیگیر موضوع تا مراحل قضایی هستند.

در حالت خوشبینانه، تا آخر 1400 این بیماری را داریم

مهمترین چالش پیش روی مقابله با کرونا را چه می دانید؟

عادی شدن شرایط، مهمترین چالش ماست. اینکه ما از بیان توصیه ها خسته شویم یا مردم از اجرای آن احساس خستگی کنند، بزرگترین چالش پیش روی ماست، چرا که تا قبل از پیدا شدن واکسن که در حالت خوشبینانه تا سال دیگر این موقع و در حالت واقعی تا پایان سال 1400 است، باید همچنان مراقبت های بهداشتی را رعایت کرد. به هرحال تولید واکسن راه میانبر ندارد و باید روی فرد متقاضی تست شده و 4 ماه عوارضی نشان ندهد، آن زمان امکان تجویز بیشتر پیدا کند. از این رو، عادی شدن شرایط بیشترین نگرانی ماست.

اظهارنظر درباره مطالبات جامعه پزشکی و پرستاری و وضعیت نیروهای خدماتی

درباره مطالبات پزشکان، پرستاران و تعیین تکلیف نیروهای خدماتی که در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند هم گلایه هایی مطرح شده. چرا در بوشهر این موضوع نسبت به برخی مناطق عقب تر افتاده است؟

در این خصوص شرمنده همکاران خوب مان هستیم، ولی با قول هایی که وزارتخانه داده، امیدواریم بزودی پرداختی های جدید داشته باشیم، چرا که در پرداختی قبل، اولویت با استان هایی بود که درگیری سنگین تری با بیماری کرونا داشتند، ولی اخیرا وزارت بهداشت به ما قول داده است.

درخصوص نیروهای اوتی (ساعتی) بیمارستان ها نیز درحال ایجاد سازوکاری برای تبدیل آنها به شرکتی هستیم، همچنین درباره نیروهای زحمتکش اورژانس نیز بزودی وضعیت قرارداد آنها نهایی خواهد شد.

هزینه ها بسیار بالاست؛ با سیلی صورت مان را سرخ نگه داشته ایم

پیرامون کمک پارس جنوبی به دانشگاه علوم پزشکی ارقام ضد و نقیضی بیان گردید. در این فرصت می خواهیم آمار دقیق را از زبان شما بشنویم.

تا امروز از شورای راهبردی پتروشیمی های پارس جنوبی 9 میلیارد و 200 میلیون تومان کمک به دانشگاه علوم پزشکی شده که جدا از مواردی مثل اقلام ضدعفونی، لباس و گان پزشکی توسط منطقه ویژه پارس بوده که جای تشکر از مدیریت سابق منطقه ویژه پارس و همچنین آقای حسنی دبیر شورای راهبردی پتروشیمی های عسلویه دارد. همچنین اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی هم در کنار ما بودند و برای تامین اقلامی مثل ماسک و گان کمک خوبی کردند که جای تشکر دارد، مثلا اخیرا دو هزار ماسک N 95 در اختیار دانشگاه قرار دادند که قیمت هرکدام بین 12 تا 20 هزارتومان است و نیاز 15 روز بیمارستان و مراکز درمانی ما را تامین می کند.

واقعیت این است که به دلیل اختصاص بیمارستان های بزرگ استان به مقابله با کرونا، بخش زیادی از درآمدهای بیمارستانی حذف شده، ضمن اینکه هزینه های تجهیزات پزشکی در این ایام هم بسیار بالاست. مثلا  هر ماسک N 95 بین 12 تا 20 هزارتومان است، گان و لباس 70 هزارتومان و عملا یک بار مراجعه پزشک و پرستار به داخل بخش، حدود 100 هزارتومان هزینه دارد و سپس آن لباس را باید دور انداخت. این هزینه ها بالاست و ما با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته ایم و تا امروز هم از قول من نشنیده اید که بگوییم نداریم. با این وجود وزارت بهداشت قول داده در مرحله جدید پرداختی ها، بوشهر در اولویت باشد./خلیج فارس 

[کد خبر:AJ32557]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب