آینه جم- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: با بررسی نقشه‌های ماهواره‌ای و پایش محیطی مشخص شد در آتش‌سوزی هفته جاری منطقه دهرود شهرستان دشتستان این استان ۵۴۰ هکتار از مراتع کوهستانی سوخته‌است.

به گزارش آینه جم؛  غلامرضا منتظری شامگاه سه‌شنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: از این میزان ۶۰ هکتار مشجر و دارای پوشش درختی بوده‌است به همین دلیل عمده خسارت به گونه‌های مرتعی و بوته‌ای یک و چندساله مثل بهمن، گون و تنگرس وارد شده و درختان بنه، بادام، کلخنگ، انجیر کوهی و شیر بادام خسارت قابل توجهی ندیده‌است.

وی بیان کرد: با اراده مردم و همت مسئولان آتش‌سوزی مراتع دهرود بوشهر در زمان حاضر بعد از چهار شبانه روز به طور کامل مهار و خاموش شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: آتش سوزی منطقه دهرود شهرستان دشتستان که از عصر جمعه گذشته شروع شده بود غروب دوشنبه بطور کامل خاموش شد و در این مدت آتش به طور پیوسته استمرار نداشته و چند بار مهار و پس از ساعت‌هایی دوباره شعله ور می‌شد.

وی افزود: به محض اطلاع از شروع آتش‌سوزی نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان و استان بوشهر به طور ضربتی فراخوان و سازماندهی شدند و جوامع محلی، مرتعداران، همیاران طبیعت، شوراهای اسلامی و دهیاری‌های بخش ارم و بوشکان و نیروهای بسیجی نیز به یاری یگان حفاظت منابع طبیعی شتافتند.

منتظری در باره علت اینکه چرا آتش‌سوزی در همان روز نخست کنترل و مهار نشد، گفت: همه تلاش و امکانات انسانی و فنی بکار گرفته شد اما ویژگی توپوگرافی منطقه، عرصه‌های بسیار بلند با شیب تند و پرتگاهی، وزش باد شدید، هوای گرم و پوشش متراکم گیاهان در این فصل به دلیل بارندگی‌های مناسب چند ماه گذشته شرایط را برای خاموش کردن آتش بسیار سخت و طاقت فرسا کرده بود، طوریکه نقل و انتقال تجهیزات و پشتیبانی در مواردی با چهارپایان صورت گرفت، اما به لطف خدا و همت مردم و سازماندهی مسئولان منطقه، آتش در کوتاه‌ترین زمان ممکن مهار شد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر افزود: در عملیات خاموش کردن آتش بیش از ۲۰۰ نفر نیروی انسانی وارد منطقه شد و در مهار آتش مشارکت کردند و در کنار امکانات موجود یک فروند بالگرد هلال احمر نیز برای نقل و انتقال نیروهای مردمی و تجهیزات اطفای حریق از استان همجوار به منطقه اعزام شد.

وی از مردم و بویژه ساکنان  عرصه‌های منابع طبیعی خواست در پیشگیری از بروز چنین حوادثی مشارکت داشته باشند و از همه مسئولان شهرستان، مردم غیرتمند منطقه و رسانه‌های ارتباط جمعی در اطلاع رسانی و پوشش مناسب خبری عملیات مهار آتش سوزی و آگاهی بخشی به جامعه تشکر کرد.

منتظری بیان کرد: علت این آتش‌سوزی در دست بررسی است اما به احتمال بسیار زیاد عوامل انسانی در این حادثه دخیل بوده‌است.

[کد خبر:AJ32684]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

 تفریح زیر سایه کرونا

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو

جدیدترین مطالب