آینه جم-نماینده جنوب استان بوشهر در مجلس گفت: تمام توان خود را می‌گذاریم تا اسکله خورخان بردخون با همه نقشه و مختصات قبل اجرایی شود.


بردخون در همسایگی خلیج فارس قرار دارد و بسیاری از مردم به شغل صید و صیادی مشغول هستند اما مشکل اساسی این منظقه عدم وجود اسکله است.چند سال پیش احداث اسکله خورخان بردخون آغاز شد اما هنوز تکمیل نشده و به دلیل کمبود اعتبار عملیات ساخت آن متوقف شده است.

یادش به خیر کوچک که بودیم، پدر و مادر و بزرگان می‌گفتند دریایی نزدیک بردخون است که خیلی از مردم برای صید ماهی می‌روند اما اسکله‌ای وجود ندارد. سال‌ها گذشت و صیادان با سختی و بدون اسکله به دریا رفتند و پیر شدند و بالاخره دعوت حق را لبیک گفتند و بچه‌هایشان شغل آنان را ادامه دادند و باز در آرزوی اسکله شب و روز را سپری می‌کنند و آفتاب عمرشان رو به افول نهاده اما در آرزوی اسکله در بردخون مانده‌اند.

۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته و مردم بردخون از لحظات ابتدایی آغاز این انقلاب بزرگ همواره درخواست اسکله کردند و آن را همچون آرزویی دست‌نیافتنی پرورش دادند.

گفتند و امید دادند و وعده‌ها ردیف کردند و کلنگ‌ها بر زمین زدند تا ماه‌ها و روزهای آینده را به انتظار بنشینیم اما خبری از اسکله نشد و ما ماندیم و صیادان پیر و فرتوت، ناامید و افسرده، صیادانی که در زمستان سرد تا کمر در آب فرو می‌روند تا قایق را به ساحل رسانند و بشکه بنزین و سبد ماهی بر دوش دارند تا رزقی حاصل کنند و خانواده‌ای را از نگرانی بیرون برند. هر دولتی که بر سر کار آمد، هر مجلسی که انتخاب شد، هر مسؤولی که راهی بردخون شد حرف و هدفش ساخت اسکله و رفع مشکلات مردم بود، چه نمایندگانی که از مردم رأی گرفتند و وزرا، روسای شیلات، استانداران، فرمانداران و سایر مدیران آمدند و باز خبری از اسکله نشد.

بالاخره پس از کش و قوس‌های فراوان و پیگیری مردم، شوراهای اسلامی، مسؤولان بخش و شهرستان و استان، امام جمعه، معتمدان و دلسوزان خرداد سال ۹۴ عملیات ساخت اسکله خورخان بردخون با اعتبار اولیه ۵۰ میلیارد ریال آغاز شد و نور امیدی در دل مردم تابیدن گرفت اما اکنون پس از پنج سال از آغاز احداث آن، خبری از تکمیل و آماده‌سازی آن نیست و هیچ فعالیتی برای راه‌اندازی آن دیده نمی‌شود.

 کندی در روند ساخت اسکله خورخان بردخون

مسؤول تعاونی صیادی بردخون با اظهار ناخرسندی از کندی روند ساخت اسکله خورخان بردخون گفت: کار اصلی اسکله هنوز انجام نشده که اگر ۳۰ میلیارد ریال در اختیار پیمانکار اسکله قرار گیرد پیشرفت کار به ۷۰ درصد می‌رسد.


وضعیت حوضچه‌های شناور اسکله هنوز مشخص نیست

حسین طاهری‌پور افزود: وضعیت حوضچه‌های شناور اسکله هنوز مشخص نیست و فضایی برای تخلیه و بارگیری لنج و قایق‌ها پیش بینی نشده، البته طرحی را به شیلات پیشنهاد دادیم که امیدواریم عملی شود تا صیادان از آن سود ببرند.

نماینده مردم شهرستان‌های دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در دوره نهم مجلس که نمایندگی جنوب استان را بر عهده داشتم با پیگیری‌های مستمر، ۵۰ میلیارد ریال از وزارت نفت گرفته شد که به حساب شیلات واریز کردند تا احداث اسکله آغاز شود.

حجت الاسلام موسی احمدی با بیان اینکه اعتبار اولیه این پروژه ۲۵۰ میلیارد ریال بوده، افزود: اگر در چهار سال گذشته هر سال فقط ۱۰ میلیارد ریال اخذ می‌شد الان ۴۰ میلیارد ریال از این اعتبار در اختیار پیمانکار بود که موجب تسریع در کار می‌شد.

وی اضافه کرد: نباید به حداقل‌ها رضایت دهیم و با اطمینان و جدیت به دنبال اجرای طرح کارشناسی شده شیلات برای اسکله باشیم چراکه برای تهیه این طرح نظرات کارشناسی و تخصصی به کار گرفته شده و مورد تأیید قرار گرفته است.

نماینده جنوب استان: برخی نمی‌خواستند زمان ما کلنگ اسکله بخورد

احمدی ادامه داد: سال‌ها وعده داده شد و وقت گذاشتند تا اسکله به سرانجام برسد اما برخی نمی‌خواستند زمان ما کلنگ بخورد و با اینکه قرارداد و پیمان آماده بود اما مانع شدند تا عملیاتی نشود ولی در چهارسال گذشته که نماینده نبودم باز پیگیر پروژه بودم.

نماینده جنوب استان بوشهر ابراز داشت: در اولین دیدار با استاندار اهمیت کار را بیان کردم و این پروژه را آبرو و حیات خود دانستیم، البته دستور ادامه کار را از معاون اول رئیس جمهور گرفته‌ام تا پروژه با همان کیفیت و مشخصات قبلی به سرانجام برسد.

وی گفت: مشکلات کشور بویژه در زمینه اقتصادی را می دانیم اما تمام توان خود را می‌گذاریم تا این اسکله با همه نقشه و مختصات قبل اجرایی شود.

امید می‌رود پس از سال‌ها، بردخون که در گذشته صیدگاهی مهم بود و گمرکی پررونق داشت، صاحب اسکله شود تا صیادان این دیار نیز مانند همه مناطق ساحلی با آرامش صید کنند و از نعمت دریا به خوبی بهره مند شوند./فارس

[کد خبر:AJ32686]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

پرورش زنبور عسل/تصاویر

پرورش زنبور عسل/تصاویر

پرورش زنبور عسل

برداشت گیلاس از باغات سامان/تصاویر

برداشت گیلاس از باغات سامان/تصاویر

برداشت گیلاس از باغات سامان

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان/تصاویر

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان/تصاویر

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان

جدیدترین مطالب