آینه جم: کمبود قلم انسولین که از اواخر سال گذشته بسیاری از بیماران دیابتی استان بوشهر را درگیر کرده بود، طی هفته های اخیر تشدید شده است.

به گزارش اینه جم؛ قلم انسولین به دلیل مزیت‌هایی مانند استفاده آسان‌ تر و درد کمتر در هنگام تزریق و دقت بالاتر در تنظیم دوز مصرفی دارو، چند سالی است که جایگزین راهکارهای سنتی نظیر تزریق انسولین با سرنگ برای مدیریت قند خون افراد دیابتی شده است.

اما وارداتی بودن این دارو، باعث شده با افزایش تحریم ها و مشکلات ارزی، توزیع آن گرفتار کمبود شود.

یک بیمار اهل گناوه در پیامی نوشته: "انسولین در گناوه و بوشهر نیست و بیماران دیابتی وضعیت خوبی ندارند. کل داروخانه‌های گناوه و بوشهر را رفته‌ایم و می‌گویند: نداریم دنبالش نگرد. لطفا  مسئولین فکری به حال بیماران دیابتی بکنند.

همچنین مخاطبی از برازجان که فرزند دیابتی دارد، با ارسال پیامی به خلیج فارس می گوید: به عنوان هم‌ نشین بیمار دیابتی که  به طور مرتب و روزانه انسولین تزریق می‌ کند، همیشه باید دغدغه در اختیار داشتن انسولین را داشته باشم، ار طرفی انسولین جزو داروهایی است که تاخیر در تزریق آن آسیب‌ های برای بیمار به دنبال دارد، لذا تامین و تزریق مداوم و مرتب آن بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه از اردیبهشت ماه انسولین در برازجان و بوشهر با دشواری گیر می آید و کمیاب شده، تصریح کرد: در مدت اخیر از ناتوانی در تامین دارو در هراس و نگرانی هستیم.

کمبودها کشوری است

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با تایید کمبود قلم انسولین در استان گفت: این مشکل در سایر نقاط کشور نیز مطرح است و ناشی از تحریم ها، مشکلات جابجایی ارز است که در ماههای اخیر به دلیل شیوع کرونا در جهان، اغلب کشورها صادرات خود را محدود کرده اند که در این زمینه کمبودهای دارویی پیش آمده است.

یحیی رضایی افزود: با پیگیری هایی که از وزارت بهداشت داشتیم، علت کمبود این کالای پزشکی، قرار است با ترخیص بخشی از محموله که در گمرک مانده، سهمیه ای به استان اختصاص یابد، ولی حقیقتا نمی دانیم محموله چه مقدار است و کی ترخیص می شود.

رضایی درباره اینکه راهکار پیش رو برای بیماران دیابتی چیست؟ اظهار اشت: هرچند استفاده از قلم انسولین برای بیماران دیابتی راحت تر است، ولی داروی داخلی به میزان کافی در دسترس است. همچنین بیماران دیابتی در این شرایط می توانند با مراجعه به پزشک معالج، رژیم های ویژه دیابت را دریافت کنند

[کد خبر:AJ32731]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

پرورش زنبور عسل/تصاویر

پرورش زنبور عسل/تصاویر

پرورش زنبور عسل

برداشت گیلاس از باغات سامان/تصاویر

برداشت گیلاس از باغات سامان/تصاویر

برداشت گیلاس از باغات سامان

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان/تصاویر

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان/تصاویر

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان

جدیدترین مطالب