آینه جم : تاخیر 10 روزه تا دو هفته ای در اعلام نتایج تست های pcr کرونا (حلق و بینی) گلایه مندی بسیاری از هم استانی ها را در پی داشته است.

به گزارش آینه جم ؛ از اوایل اردیبهشت ماه، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با فعال کردن مراکز تست سرپایی کرونا، جهت افزایش بررسی وضعیت بیماران مشکوک اقدام کرد.

اگرچه راه اندازی این مراکز در کنار منازل مسکونی با مقاومت و نگرانی مردمی نسبت به شیوع بیماری همراه بود، اما از اواخر اردیبهشت و خصوصا خردادماه سالجاری که آمار روزانه بیماران جدید استان بالاتر رفت، تاثیرات مراکز تست سرپایی در زمینه شناسایی مبتلایان کرونا و قطع ارتباط این افراد با جامعه مشخص شد، طوری که افراد با علائم خفیف به قرنطینه خانگی ارجاع شده و افراد دارای بیماری زمینه ای و وضعیت عمومی نامناسب، راهی بیمارستان می شدند.

همزمان با افزایش شمار بیماران کرونا، بسیاری از هم استانی هایی که دارای علامت شده یا با بیماران کرونا ارتباط داشتند، طی این مدت راهی مراکز تست سرپایی شده و صرفا با پرداخت تعرفه دولتی پزشک عمومی (کمتر از 4 هزارتومان)، تست حلق و گلو می دادند.

اما از دهه پایانی خردادماه، تاخیر بسیار زیاد در اعلام نتایج تست های مراجعان این مراکز با گلایه مندی مردمی همراه شده، طوری که بعضا افرادی با گذشت دو هفته از تست، هنوز از نتیجه آن بی خبر هستند.

همچنین مراجعه این افراد به مراکز بهداشتی و پیگیری جواب تست، با پاسخ های تکراری مبنی بر اینکه "هنوز جوابی از آزمایشگاه نرسیده" همراه است.

در این بین، نامشخص بودن نتیجه تست افراد مشکوک، مانع از موافقت محل کار با مرخصی آنها می شود و وقتی خبر مثبت بودن  تست کرونا به آنها داده شده که یک هفته تا 10 روز از حضورشان در سطح جامعه و محل کار می گذرد!

این همه درحالیست که پیش از این رییس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به حجم بالای نمونه هایی که راهی تنها آزمایشگاه کرونا استان می شود، وعده داده بود با ایجاد آزمایشگاه جدید در برازجان و جنوب استان، نتیجه تست هم استانی ها سریع تر مشخص شود.

از این پس فقط از افراد در معرض خطر تست کرونا گرفته می شود

رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با تایید تاخیر در پاسخگویی به تست های سرپایی کرونا اظهار داشت: در این خصوص از مردم عذرخواهی می کنیم، ولی حجم نمونه ها بسیار بالا رفته و بیش از ظرفیت بررسی روزانه آزمایشگاه استان است.

سعید کشمیری افزود: به همین دلیل سیاست وزارت بهداشت از هفته گذشته این می باشد که به علت کمبود ظرفیت آزمایشگاهی، فقط از افراد در معرض خطر خصوصا بیماران بدحال و بستری آزمایش کرونا گرفته می‌شود.

کشمیری افزود: در یک مقطعی از همه افرادی که در تماس با فرد بیمار کرونایی بودند نمونه گرفته می‌ شد، اما حالا تعداد نمونه‌ ها بسیار زیاد است و آزمایشگاه جوابگوی این حجم نمونه نیست.

وی گفت: به دنبال افزایش تعداد آزمایشگاه‌ها هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی هستیم تا مدت زمان جواب آزمایش کاهش یابد و در این راستا آزمایشگاه دولتی در برازجان در مرحله نصب تجهیزات می باشد و هفته آینده فعالیتش را شروع خواهد کرد.

به گفته این مقام مسئول، درخصوص آزمایشگاه کرونا در جنوب استان هم تفاهمات اولیه با نفت صورت گرفته و در انتظار تامین تجهیزات هستیم که قطعا با ایجاد آنها، در پاسخگویی به تست ها تسریع می شود.

کشمیری ابراز امیدواری کرد با توجه به تغییر رویکرد مراکز تست، انتظار می رود طی روزهای آینده پاسخ تست های باقی مانده از گذشته هم داده شود.

خلیج فارس 

[کد خبر:AJ32992]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

کوچ عشایر؛ سختی ها و زیبایی ها/تصاویر

کوچ عشایر؛ سختی ها و زیبایی ها/تصاویر

کوچ عشایر؛ سختی ها و زیبایی ها

طبیعت پاییزی دریاچه الندان ساری/تصاویر

طبیعت پاییزی دریاچه الندان ساری/تصاویر

طبیعت پاییزی دریاچه الندان ساری

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

 تفریح زیر سایه کرونا

جدیدترین مطالب