آینه جم: کارشناسان معتقدند یکی از دلایل عدم برگشت ارز صادراتی، کارت های یکبار مصرف بازرگانی است.

به گزارش آینه جم؛ با توجه به ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور و تامین نیازهای ارزی کشور از این طریق، صادرکنندگان مکلفند تا ارز حاصل از صادرات خود را حداکثر ظرف ۴ ماه از صدور پروانه صادراتی به کشور برگردانند.

براین اساس، صادرکنندگانی که در سال های ۹۷ و ۹۸ اقدام به صادرات کرده اند، باید تا پایان تیرماه ارز خود را بازگردانند. این آخرین دستور العمل وزارت صمت است که مورد تاکید همه مسئولان کشوری نیز قرار دارد

در این بین، کارت های بازرگانی یکبار مصرف، قصه درازی در اقتصاد ایران دارند که شکل‌گیری آن، به قوانین و مقررات ناقصی برمی‌گردد که طی سال‌های متوالی، بدون توجه به شرایط تجاری و اقتصادی کشور تدوین شده‌اند.

واقعیت آن است که بخشی از کارت های بازرگانی، به دلیل ضعف مقررات حاکم بر آنها، به ابزارهایی برای دور زدن قانون و فرارهای مالیاتی تبدیل شده‌اند؛ به همین دلیل بود که ردپایشان تا سال گذشته در واردات خودنمایی می‌کرد تا صاحبان پشت پرده، خود را از مالیات معاف کنند و حال هم که در صادرات ورود پیدا کرده‌اند تا بخشنامه‌های بازگشت ارز حاصل از صادرات را دور بزنند.

بررسی ها نشان می دهد استان بوشهر به موازات شرایط مرزی و تجارت و بازرگانی، شاهد پدیده کارتهای یکبار مصرفی است، کارتهای که  اغلب آن از استانهای دیگر وارد گمرک شده و فعالیت تجاری انجام داده و مشکلات زیادی ایجاد کرده است.

در حالی که تاکید همه مسئولان بر برخورد با کارتهای بازرگانی یکبار مصرف و ساماندهی کارت های موجود است، و در این بین واحدهای تولیدی استان که فعالیتهای صادراتی دارند با کارتهای خود صادرات و ارز بازگشتی به سامانه نیما وارد می کنند، اما شاهد هستیم که تعدادی افراد با کارتهای یکبار مصرف در گمرک بوشهر مشغول به فعالیت هستند و مسئولین هم برخورد جدی با آنها ندارند و ارز صادراتی آنها وارد بازار آزاد می شود.

از این رو انتظار است که مسئولین گمرک نظارت جدی تر جهت برخورد با این کارتهای یکبار مصرف داشته باشند تا شاهد بازگشت ارزهای صادراتی به چرخه رسمی اقتصاد کشور باشیم، بلکه ترمز نرخ ارز را بکشد.

[کد خبر:AJ33272]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ برداشت خربزه

تصاویر/ برداشت خربزه

تصاویر/ برداشت خربزه

تصاویر/ برداشت طلای سبز در هرمزگان

تصاویر/ برداشت طلای سبز در هرمزگان

تصاویر/ برداشت طلای سبز در هرمزگان

تصاویر/ همسایگی کاخ و کوخ

تصاویر/ همسایگی کاخ و کوخ

تصاویر/ همسایگی کاخ و کوخ

جدیدترین مطالب