00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000222.jpg

 

 

آینه جم؛  سید مرتضی کراماتی
 شور و شوقی که باید باشد نیست. لبخند جایش را به دلهره داده است‌. انگار فرزندان را به میدان جنگ می فرستند ... حکایت بازگشایی مدارس کابوس ترسناکی است که دامن خانواده ها را گرفته است. چند روز مانده به آغاز مهر، حتا ازدحام خرید لوازم مدرسه و کیف و‌کفش در بازار دیده نمی شود. تا قبل از این بودند خانواده هایی که از خرید دفتر و قلم و نوشت افزار هم عاجز بودند و نهادهای حمایتی اقدام به ایجاد کارنوال و برپایی چادر و جلسات متعدد برا جمع آوری کمکهای مردمی برای دانش آموزان بی بضاعت می کردند اما امسال کار از تهیه ی قلم و دفتر و کیف و کفش فراتر رفته است بخث آنلاین بودن کلاسها و‌ تهیه تبلت ، قوز بالا قوزی برای خانواده ها شده است. و این در شرایطی است که بلاتکلیفی در چگونگی کار مدارس، همه را حتا تصمیم گیران را دچار سردرگمی نموه است و اینجاست که ثابت می کند جامعه ی ما آمادگی هیچ بحرانی ندارد و دردناکتر اینکه با گذشت ۷ ماه از جریان کرونا هیچ ساز و کار اساسی برای این موضوع اندیشیده نشده و راحت ترین تجویز،  واگذاری این امر به مناطق است و باز اینجا عقب افتاده ترین استانها از نگاه برخورداری، بازنده های این مهم هستند. 
بخاطر پیگیری انتقال پرونده فرزندانم از تهران و ثبت نام در جنوب، نوع برخورد و باور و عقیده مرکز نشینان به ما جنوبی ها (( بابا مگ شما بچه هاتون را دوست ندارید مگ شما بیماری کردنا و خطرات زمستان ۲۰۲۰ را باور نمی کنید و چرا دلسوز بچه هاتون نیستید ما خودمون بچه هامون را به مدرسه نمی فرستیم ولی ما ( معلمها و‌مدیران) ناچاریم خودمان با نوبت بندی فقط در مدرسه ها حاضر شویم و التماس که به فکر نوگلان باغتون باشید و بزارید حتا از راه دور بصورت آنلاین امسالی هم سپری کنید) ... مرا واداشت تا هم استانی های بزرگوارم را به فراخوان نه گفتن به بازگشایی مدارس، هر چند دیر و دور دعوت کنم و با مرور تیتر مطالب مسئولین کشوری و استانی اهمیت موضوع را یاد آوری کنم 
۱) - سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد درباره بازگشایی مدارس و پروتکل‌ها تابع تصمیم‌ ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم
وی با اشاره به وضعیت بازگشایی مدارس در شرایط کرونا گفت: سلامت دانش اموزان معلمان و... بیش از هرچیز برای وزارت بهداشت اهمیت دارد. در عین حال با توجه به شرایط کشور، استان ها و شهرستان ها از نظر شیوع کرونا تصمیم گیری شده و همه وزارتخانه‌ها در نهایت تابع تصمیم‌های ستاد ملی مقابله با کرونا هستند. دکتر سیما سادات لاری در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت بازگشایی مدارس و اعلام آموزش و پرورش مبنی بر بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور ماه، گفت: وزارت بهداشت در زمینه بازگشایی مدارس هیچ تصمیم جدیدی نگرفته و تصمیم گیری در این زمینه بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کروناست.از طرفی نمی‌توان امر آموزش را تعطیل کرد. همان طور که در همه ماه‌های اخیر بسیاری از مناسبات اجتماعی، فرهنگی و آموزشی به نوعی با وجود کرونا انجام شده، آموزش نیز انجام و به هر حال در شیوه‌ها دچار تغییراتی نسبت به سال‌های قبل می‌شود. سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه قرار بر این شده که از ۱۵ شهریور ماه برنامه‌های آموزشی آغاز شود، گفت:  به طور مثال این برنامه‌ها از صداوسیما نیز از همان ۱۵ شهریور شروع می‌شود. در عین‌حال وزارت آموزش و پرورش در زمینه شیوه‌های آموزشی در سال تحصیلی امسال اطلاع رسانی می‌کند، اما آنچه برای وزارت بهداشت بیش از هر چیزی اهمیت دارد، سلامت دانش آموزان، والدین شان، معلمان و کارکنان واحدهای آموزشی است که با تدوین پروتکل‌های بهداشتی و آموزش‌های ارائه شده امیدواریم بهترین نتیجه حاصل شود و با تمهیدات وزارت آموزش و پرورش همه دانش آموزان هم به تحصیل ادامه دهند. 
۲) - معاون حقوقی و امور مجلس آموزش و پرورش گفت: بازگشایی مدارس با سه شیوه، متناسب با وضعیت قرمز، زرد یا سفید شیوع کرونا در هر منطقه صورت می‌پذیرد. قاسم احمدی لاشکی گفت: آموزش به صورت مجازی، در مناطق زرد آموزش تلفیقی از مجازی و حضوری و درمناطق سفید آموزش به صورت معمولی و حضوری خواهد بود. وی افزود: آغاز سال تحصیلی جدید از ۱۵ شهریور ماه آغاز و مدارس متناسب با وضعیت هر شهر و استان در شیوع بیماری کرونا بازگشایی خواهد شد.
۳) - استاندار بوشهر: مدارس مناطق و شهرستان‌های با وضعیت قرمز تعطیل است عبدالکریم گراوند در نشست شورای آموزش و پرورش استان بوشهر با اشاره به اینکه تمامی نظام آموزشی در جهان تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته‌اند، خاطرنشان کرد: شعار آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید این است که باید در مقابله با این ویروس انعطاف داشته باشیم و همه عاقلانه و دور از احساسات مصونیت‌های لازم را ارائه کنند. وی با تاکید بر تبعیت از تصمیمات ستاد ملی کرونا در سال تحصیلی جدید گفت: در سال تحصیلی جدید در برنامه‌های آموزشی و بازگشایی مدارس باید بر اساس تصمیمات ستاد ملی کرونا عمل شود. گراوند با بیان اینکه مدارس مناطق و شهرستان‌های با وضعیت قرمز تعطیل است، تصریح کرد: هر چند وضعیت کرونایی شهرستان‌ها و مناطق شکننده است و ثابت نیست ولی باید سخت‌گیری‌های لازم در بازگشایی مدارس در پیشگیری از کرونا مورد توجه قرار بگیرد.
استاندار بوشهر با تاکید بر حل مشکل زیرساخت‌های اینترنتی در نقاط مشکل‌دار روستایی، عشایری و محروم خاطرنشان کرد: برای دسترسی لازم مردم به ویژه دانش‌آموزان از سیستم اینترنت، باید مشکلات مناطق روستایی و عشایری بررسی و در کوتاه‌ترین زمان برطرف شود. وی با اشاره به برگزاری آموزش در سال تحصیلی جدید از طریق فضای مجازی خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان بی‌بضاعتی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند ابزار لازم برای استفاده از شبکه آموزشی آموزش و پرورش باید از سوی این نهادها تامین شود. گراوند تامین آب و برق آشامیدنی مدارس را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: همکاری شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، شوراهای شهر و روستا در تامین مایع شستشو دانش آموزان و ضدعفونی کلاس‌ها مورد تاکید است. وی با بیان اینکه ۴۵ درصد فوتی‌های کرونایی استان بوشهر دارای بیماری زمینه‌ای قلبی و عروقی بودند گفت: تحرک و ورزش می‌تواند از پیشگیری به بیماری‌های قلبی و عروقی و چاقی فراهم کند که باید فضا و شرایط برای تحرک دانش‌آموزان مورد توجه قرار بگیرد.
حال با آنچه بعنوان سخنان متولیان امر خواندیم و از طرفی شرایط خاص اقتصادی مدارس و‌ ادرات آموزش و پرورش در تامین روزانه اقلام بهداشتی (ماسک و ضدعفونی نمودن اماکن ) و خانواده ها در تهیه ی وسایل و لوازم آموزش از جمله تهیه تبلت به تعداد فرزندان و شارژ روزانه) و از طرفی شرایط آب و هوایی منطقه جنوب (حساسیت فصلی) و فراوانی ابتلا به آنفلانزا در سنوات گذشته، چه اصراری بر بازگشایی مدارس است و باز همان داستان همیشگی مگر خون بالا نشینها (شهرهای بزرگ و‌توسعه یافته) رنگین تر از خون ما شهرستانی ها (استانهای کمتر توسعه یافته) است. تعطیلی مدارس هیچ مشکلی برای کشور و جامعه ما ایجاد نمی کند و یادمان باشد عقل سالم‌ در بدن سالم است.
[کد خبر:AJ33642]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

 تفریح زیر سایه کرونا

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو

جدیدترین مطالب