آینه جم: رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با توجه به اینکه هشت شهرستان از ۱۰ شهرستان استان در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند، وضعیت بیماری کرونا در این استان بسیار شکننده و هرگونه سهل انگاری ما را وارد مرحله بحران می‌کند.

به گزارش آینه جم؛ دکتر سعید کشمیری در گفت وگو با ایرنا افزود: در زمان حاضر شهرستان‌های بوشهر، گناوه، دشتستان، تنگستان و عسلویه در وضعیت قرمز، کنگان، دیر و دیلم در وضعیت نارنجی و تنها ۲ شهرستان دشتی و جم در وضعیت زرد قرار دارند.

وی ادامه داد: هر چند روند بیماری کرونا در استان بوشهر تثبیت شده اما همچنان روزانه ۵۰ تا ۶۰ بیمار جدید بر شماران بیماران کووید ۱۹ در استان اضافه و دربیمارستان‌ها بستری در مقابل ۴۰ تا ۵۰ نفر نیز از بیمارستان‌ها مرخص می‌شوند.

کشمیری اضافه کرد: تاکنون ۲۸ هزار نفر بر اثر بیماری‌های حاد تنفسی به بیمارستان‌های استان بوشهر مراجعه که از این شمار تاکنون ۱۱هزار و ۱۰۰ نفر مثبت و هشت هزار و ۴۰۰ نفر نیز در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در زمان حاضر  ۲۹۶ بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این شمار ۱۶۳ نفر مثبت و ۴۷ بیمار نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که از این تعداد ۲۰ نفر با کمک دستگاه تنفس می‌کنند.

کشمیری بیان کرد: تاکنون ۵۲۲ نفر در استان بوشهر بر اثر ابتلا به ویروس کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

وی ادامه داد: بیشتر افراد فوت شده بر اثر بیماری کرونا دارای بیماری‌های زمینه‌ای، فشارخون بالا، دیابت، چربی خون بالا، بیماری خونی و بیماری قلبی بوده‌اند.

کشمیری با تقدیر از هیات‌های عزاداری استان در خصوص رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، افزایش نگران کننده شیوع بیماری کرونا در هفته گذشته را ناشی از مسافرت‌ها و برخی از تجمع‌ها عنوان کرد که در زمان حاضر روند بیماری در استان ثابت مانده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: با توجه به نزدیک شدن به فصل پائیز و شیوع بیماری‌های سرماخوردگی وآنفلوآنزا رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم، دستگاه‌های اجرایی، اصناف و بازاریان ضروری است.

اولویت استفاده از واکسن آنفلوآنزا با بیماران زمینه‌ای است

وی در خصوص واکسن آنفلوآنزا گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام به تهیه واکسن آنفلوآنزا کرده و تا پایان شهریور ماه نیز اقدام به توزیع آنها در استان‌ها می‌کند.

کشمیری یادآور شد: با توجه به اینکه تعداد واکسن آنفلوآنزا محدود است اولویت استفاده از واکسن با سالمندان، بیماران زمینه‌ای، زنان باردار و کودکان است اما با این وجود سهمیه‌ای نیز به داروخانه‌های خصوصی برای عرضه عمومی داده می‌شود و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

مدرسه‌ها مهمترین نگرانی سیستم بهداشت و درمان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در زمان حاضر مدرسه‌ها بزرگترین نگرانی برای سیستم بهداشت و درمان به شمار می‌روند به همین دلیل روزانه مدرسه‌ها از سوی بازرسان بهداشتی در خصوص رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی رصد می‌شوند.

کشمیری افزود: با تاکید وزیر آموزش و پرورش مبنی بر اجباری نبودن حضور دانش آموزان در مدرسه‌ها شرایط بهتر شده است بر همین اساس تلاش شود تا حد امکان با ارائه آموزش غیر حضوری مفید از برگزاری کلاس‌های حضوری درس اجتناب شود.

تامین ۵۰ تخت مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌های استان بوشهر   

دبیر ستاد استانی مقابله با کرونا در استان بوشهر گفت: در ۲ ماه گذشته با کمک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شورای راهبردی پتروشیمی‌ها و کمک‌های مردمی ۵۰ تخت به تخت‌های ویژه بیمارستان‌های دانشگاهی و غیر دانشگاهی استان افزوده شده است.

کشمیری افزود: همچنین تاکنون یک دستگاه سی تی اسکن افتتاح، چهار دستگاه اکسیژن ساز خریداری و مراحل نصب آن در حال انجام است و چهار دستگاه اکسیژن ساز دیگر نیز در دست خرید است که با نصب آنها مشکل اکسیژن بیمارستان‌ها برطرف می‌شود.

وی یادآور شد: هرچند در زمان حاضر نیز با همت شرکت‌های اکسیژن ساز مشکل خاصی در خصوص تامین اکسیژن بیمارستان‌های استان بوشهر وجود ندارد.

[کد خبر:AJ33707]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

 تفریح زیر سایه کرونا

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو

جدیدترین مطالب