اینه جم؛  خبرنگاران «این رسانه» در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

 • نخست اینکه بوشهر به عنوان سومین استان مولد اقتصادی کشور معرفی شد. براساس گزارش مرکز آمار درباره تولید ناخالص داخلی به تفکیک استان ها، استان تهران با تولید ناخالص داخلی 740 هزار میلیارد تومانی طی سال گذشته، بزرگ ترین اقتصاد استانی کشور را شامل می شود. خوزستان با 495 هزار میلیارد تومان و استان بوشهر با 202 هزار میلیارد تومان در رتبه های دوم سوم قرار دارند. استان های اصفهان، خراسان رضوی و فارس نیز به ترتیب در رتبه های بعدی می باشند. در انتهای این جدول نیز به ترتیب از کمترین حجم تولید به بیشتر، استان های خراسان جنوبی، خراسان شمالی و چهارمحال و بختیاری قرار دارند.

 • دبیر ستاد استانی مقابله با کرونا استان بوشهر گفته: بیش از ۶۰۰ نفر از همکاران بهداشت و درمان در استان درگیر بیماری کرونا شده‌اند که تعدادی از آنها بهبود و تعدادی در مرخصی به سر می‌برند.
 • مقتدایی استاندار سابق خوزستان با بیان اینکه عامل عقب ماندگی خوزستان، ۶ نفری هستند که ۴۰سال است بر مدیریت خوزستان خیمه زده اند گفته: متاسفانه این گروه دست از سر خوزستان هم برنمی‌دارند و رسانه ها باید آنها را به مردم بشناسانند.
 • طی هفته گذشته برخی شهروندان بوشهری پیامک هایی مبنی بر کشف حجاب در خودروهای شان و ضرورت مراجعه به پلیس امنیت اخلاقی نیروی انتظامی دریافت کرده اند. گویا تعداد پیامک ها باعث حضور جمعیت مقابل ورودی این پلیس شده بود. ظاهرا افرادی در استان ها برای گزارش این موارد تعیین شده اند که درباره شکل اجرای آن میان حقوقدان ها و مسئولان انتظامی در کشور اختلاف نظرهایی وجود دارد. چندی پیش رییس پلیس امنیت اخلاقی کشور گفته بود: ما در مراجعه مردم به پلیس درباره پیامک‌های دریافتی، ملاک را صحبت‌ها و اظهارات مردم می‌دانیم و این‌طور نیست که بخواهیم اصرار کنیم حتما آن‌ها مرتکب کشف‌حجاب در خودرو شده‌اند، در اکثر موارد هم ملاک ما همین نظرات مردم است وبر مبنای آن تصمیم‌گیری می‌کنیم.
 • فعالیت اتوبوسرانی بوشهر از اول مهر از سرگرفته می شود. از حدود هفت ماه پیش، فعالیت اتوبوس های شهری مرکز استان به دلیل شرایط کرونایی متوقف بوده و حالا قرار است با نصف ظرفیت و رعایت فاصله گذاری مجددا فعال شود.
 • نایب رئیس شورای شهر جم از نماینده مجلس انتقاد کرده و گفته:شیخ موسی احمدی فقط می گوید “چشم” اما نتیجه ندارد! چمران رفیعی پور در گفتگو با آوای بوشهر ادامه داد: ۲۰ بار به نماینده زنگ زدم جواب نداد و باید گفت خروجی جلسات نماینده فقط “تصویر” است!
 • استاندار بوشهر با بیان اینکه دولت در تامین هزینه های جاری ادارات و رفاهی پرسنل شدیدا تحت فشار است، تاکید کرده: اگر متوجه شویم اداراتی هستند که آمار املاک مازاد خود را برای فروش اعلام نکنند، در ارزیابی ها و ارتباط ما با مدیریت آن تجدیدنظر می کنیم و آن وقت جای دلخوری نیست. در همین حال، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی بوشهر گفت: در اجرای قانون بودجه ۹۹ کشور و تحقق درآمدهای پیش‌بینی شده، تاکنون ۳۹ ملک مازاد دولتی به ارزش ۱۰۳ میلیارد و ۹۴۸ میلیون تومان در استان شناسایی شده و پیگیر مجوزها برای فروش آن هستیم.
 • رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر وعده داد: از مهرماه اورژانس هوایی برای انتقال بیماران خارگ به این جزیره پرواز می کند. چندین ماه است پرواز این بالگرد به خارگ متوقف بود و حالا با تعیین مکان برای فرود بالگرد، مشکلات مرتفع گردیده است.
 •  برخی منابع می گویند: در پی اتفاقات اخیر در شورای شهر بوشهر، احتمال دارد شهرداری "حسین صالحیان" هم ملغی شده و تا اطلاع ثانوی اداره شهرداری مرکز استان به صورت سرپرستی ادامه یابد.
 • با ابلاغ جدید دولت، عنوان "شهید خدمت" برای کادر درمان جان‌باخته به‌علت کرونا مشروط شده است. طبق این ابلاغیه تنها کسانی از کادر درمان «شهید خدمت» محسوب می شوند که کارمند دانشگاه علوم پزشکی در بیمارستان های دولتی یا جزو افرادی باشند که در بیمارستان های معین کرونا در بخش کرونا مبتلا شده اند. این موضوع بسیاری از ایثارگران درمان را از این گروه جدا می کند.
 • افزایش هزینه های مهندسی بنیاد مسکن در روستاها، باعث گلایه ساکنان این مناطق شده، طوری که به گفته دهیاران، مبالغ دریافتی این بنیاد افزایش چندبرابری داشته و بسیاری از ساخت و سازهای روستاییان را متوقف کرده است.
 • گفته می شود برخی مستاجران صوری، از وام ودیعه اجاره دولت بهره برده اند. گویا این افراد بهتر از مستاجران واقعی با چم و خم های سیستم بانکی برای دریافت این مبالغ آشنا هستند و با قولنامه های صوری و دریافت کدهایی، پیگیر این وام شده اند.
 • با اختیاری شدن حضور دانش‌آموزان در مدارس بسیاری از والدین از فرستادن فرزند خود به مدرسه خودداری می‌ کنند. گویا ادامه این وضعیت در کنار شواهد احتمال آغاز موج سوم کرونا، تعطیلی آموزش حضوری در مدارس را جدی تر کرده است.
 • شهرداری‌ها وضع مالی خوبی ندارند و این روند آنها را با مشکلاتی مواجه می کند. جدا از کاهش دریافتی شهرداری ها از مالیات های ارزش افزوده، درآمدهای داخلی اغلب آنها هم در شرایط کرونایی کاهش یافته است. شهرداری بوشهر در ماه گذشته برای پرداخت حقوق دچار مشکل بوده و ناگزیر به برداشت موقت از حساب حذف پارکینگ شده است.
 •  حذف ارز دولتی تأمین نهاده‌ها برای مرغداران قیمت مرغ در خرده فروشی را 2برابر خواهد کرد. گویا تولیدکنندگان مرغ می گویند با این کار قیمت هرکیلو مرغ به 30 هزارتومان می رسد. گویا طرحی در دولت در دست بررسی است که یارانه هایی که برای مرغداران اختصاص می یابد، مستقیما به گروههای هدف واریز و برای مصرف کننده هزینه شود.
 • 1100 خودروی بدون ثبت‌ سفارش در گمرک باقی مانده است. سخنگوی گمرک با اعلام این مطلب گفت: در صورت عدم دریافت مجوز ترخیص، این خودروها در اختیار اموال تملیکی قرار خواهند گرفت. لطیفی تصریح کرد: بر اساس مصوبه هیئت دولت، این افراد در هر زمانی که بتوانند از قوه قضائیه حکم برائت دریافت کنند، پس از طی مراحل قانونی، مجوز ترخیص خودرو را دریافت خواهند کرد که ظن به قاچاق، عدم تطابق اسناد و توقیف اموال برای دین به دیگری از‌جمله علت‌های تشکیل پرونده در قوه قضائیه است.
 • در شرایطی که کرونا در استان می تازد، رعایت دستورالعمل ها در جایگاههای سوخت ضعیف است. با وجود تاکید مسئولان بهداشتی مبنی بر نقش بالای نازل های سوخت در انتقال کرونا و سخت گیری هایی که در ابتدای شیوع بیماری بر جایگاههای سوخت حاکم بود، اما دیگر خبری از سوخت گیری خودرو توسط نیروهای جایگاهها نیست و بسیاری از مردم هم دستورالعمل ها را رعایت نمی کنند.
 • دست آخر اینکه، وام کرونا دور از دسترس بنگاه‌های آسیب دیده است. بنگاه‌های آسیب‌دیده از کرونا از هراس تعهد بلندمدت از دریافت تسهیلات حمایتی منصرف شده‌ یا در بوروکراسی پیچیده تشکیل پرونده و تامین وثیقه ها از دریافت این وام‌ها‌ بازمانده‌اند. براساس آخرین آمارها، فقط 5 درصد از سهم حدود 500 میلیاردی استان از این تسهیلات تاکنون پرداخت شده است.
[کد خبر:AJ33776]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

 تفریح زیر سایه کرونا

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو

جدیدترین مطالب