اینه جم: کشاورزان استان بوشهر امسال در حالی کشت گوجه فرنگی خارج فصل را آغاز کرده‌اند که از هم اکنون نگران فروش محصول خود در شرایط کرونایی بازار هستند و چشم امید آنان به بازگشایی دروازه‌های صادراتی کشورهای همسایه دوخته شده است و از مسئولان می‌خواهند تا در فرصت چند ماهه پیش رو در این زمینه چاره‌اندیشی کنند.

به گزارشاینه جم؛ کشت و برداشت گوجه فرنگی در بوشهر برخلاف دیگر استان‌ها که بطور معمول در بهار و تابستان انجام می‌شود، در این استان این محصول در فصل تابستان ( اول مرداد)  کشت و برداشت آن در اوائل پائیز آغاز و تا اردیبهشت سال بعد ادامه دارد که به همین دلیل به محصول خارج از فصل معروف شده‌ است.

به نوشته ایرنا، هم اکنون سالانه ۱۱ هزار و ۲۰۰  هکتار از زمین‌های کشاورزی استان بوشهر زیر کشت گوجه فرنگی خارج فصل قرار می‌گیرد و بیش از ۶۰۰ هزار تن از این محصول در این استان تولید می‌شود و با توجه به اینکه گوجه فرنگی در فصل زمستان در بازار کشور کمیاب و گران می‌شود، ورود محصول خارج فصل استان بوشهر در تعدیل قیمت‌ها و تنظیم بازار نقش موثری ایفا می‌کند. 

اما در سال‌های اخیر بازار گوجه فرنگی در استان بوشهر با نوسان‌های زیادی روبرو شده طوریکه برخی از فعالان این بخش را از لحاظ درآمدی و اقتصادی از فرش به عرش برده و بالعکس برخی را زمین زده‌ است.

برخی عوامل این نوسان‌ها رواج کشت زمستانه گوجه فرنگی در برخی استان‌های جنوبی، افزایش سطح زیر کشت، تاخیر در کشت و همزمان شدن برداشت محصول با استان‌های دیگر و ممنوعیت صادرات است که باعث می‌شود تا محصول روی دست کشاورزان بماند و زیان‌های هنگفتی متحمل شوند.

همچنین عوامل طبیعی نظیر سیل، تگرگ و سرمازدگی و غیر طبیعی از جمله تامین، کمبود و گرانی نهاده‌های کشاورزی، نبود صنایع تبدیلی کافی و حمایت نکردن کارخانه‌های موجود در زمان بحران از کشاورزان نیز در وضعیت تولید محصول گوجه فرنگی از لحاظ کمی و کیفی تاثیر زیادی دارد.

 بیماری کرونا در سال جاری و همه‌گیری آن در جهان بر روند واردات و صادرات کشورهای مختلف تاثیرگذار است، طوری‌ که با گذشت بیش از هفت ماه از آغاز شیوع این ویروس برخی کشورها برای پیشگیری از انتقال این بیماری مرزهای صادراتی و وارداتی خود را بسته نگه داشته‌اند و این باعث شده‌است تا گوجه کاران بوشهری از هم اکنون نگران بازار فروش محصول خود باشند.

کشاورزان استان بوشهر براین باورند که با توجه به فرصت چند ماهه تا برداشت گوجه فرنگی خارج فصل در این استان، مسئولان در شرایط کرونایی موجود از هم اکنون برای صادرات و بازار فروش این محصول و یا خرید تضمینی با قیمت مناسب چاره اندیشی کنند تا از زیان آنان پیشگیری شود.

آنان یادآورشدند: در سال‌های ۹۶ و ۹۷ دولت در قالب سازمان تعاون روستایی با خرید حمایتی گوجه فرنگی استان بوشهر که دچار رکود بازار شده و روی دست آنان مانده بود، کمک بزرگی به کشاورزان این استان کرد.

ضرورت افزایش صنایع تبدیلی گوجه‌فرنگی

مدیرعامل تعاونی روستایی امید، بخش آبدان گفت: تعاون روستایی و صنعت، معدن و تجارت می‌توانند با توافق با کارخانه‌های صنایع تبدیلی رب گوجه فرنگی محصولات کشاورزان را خریداری کنند اما مشروط به اینکه مبلغ محصول بموقع پرداخت و کرایه حمل و نقل هم در توافق نامه لحاظ شود.

حبیب اعتمادی خواه افزود: تعاون روستایی و صنعت، معدن و تجارت می‌توانند با توافق با کارخانه‌های صنایع تبدیلی رب گوجه فرنگی محصولات کشاورزان را خریداری کنند اما مشروط به اینکه مبلغ محصول بموقع پرداخت و کرایه حمل و نقل هم در توافق نامه لحاظ شود.

اعتمادی خواه بیان کرد: تعاون روستایی استان بوشهر یک کارخانه صنایع تبدیلی رب گوجه فرنگی در اصفهان دارد و قادر به خرید محصول است تا کشاورز در زمان افت محصول دچار مشکل نشود و محصول خود را بموقع فروش کند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی استان بوشهر گفت: افزایش صنایع تبدیلی محصول گوجه فرنگی در این استان و حمایت این واحدها در زمان کسادی بازار از گوجه‌کاران با خرید محصولات مانده روی دست آنان ضروری است.

یعقوب کرمی افزود: یکی از خواسته‌های اساسی کشاورزان حمایت صنایع تبدیلی مانند کارخانه‌های تولید رب گوجه از کشاورزان است زیرا این صنایع در زمان افت بازار و قیمت محصول گوجه فرنگی از کشاورزان حمایت نمی‌کنند و به دلایل مختلف از خرید محصول کنار می‌کشند.

وی ادامه داد: در استان بوشهر چهار کارخانه تولید رب گوجه فرنگی فعال است که در زمان بحران به بهانه‌هایی نظیر تکمیل ظرفیت و نداشتن امکانات از خرید محصول کشاورزان خودداری می‌کنند و احیا و حمایت از محصول در منطقه و آماده کردن آنها برای خرید و صادرات محصولات کشاورزان توسط وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی ضروری است.

کرمی اضافه کرد: افزایش قیمت کودهای شیمیایی، موازی کاری در حوزه کشاورزی، حمایت نشدن از طرح‌های گلخانه‌ای و افزایش هزینه تمام شده تولید گوجه فرنگی خارج از فصل را از دیگر مشکلات فعالان بخش تولید این محصول عنوان کرد.

وی صادرات محصول گوجه فرنگی را مورد تاکید قرارداد و گفت: دولت باید زمینه صادرات محصول گوجه فرنگی به کشورهای همسایه را فراهم کند و به بهانه تنظیم بازار نباید جلوی صادرات این محصول گرفته شود.

کرمی افزود: حمایت دولت از کشاورز گوجه کار برای ادامه فعالیت در تولید این محصول و حفظ اشتغال این بخش ضروری است.

اضطراب بازار فروش، یقه گوجه کاران بوشهری را گرفت

اصلاح الگوی کشت راهکار حفظ قیمت و بازار گوجه فرنگی است

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: در فصل بهار و تابستان بطور معمول صنایع تبدیلی گوجه فرنگی موجود در استان بوشهر اشباع می‌شوند و ظرفیت پذیرش ندارند، به همین دلیل مدیریت کشت ضروری است و سطح کشت باید کاهش پیدا کند.

خسرو عمرانی اضافه کرد: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و نهاده‌های گوجه فرنگی حتی اگر دولت خرید تضمینی این محصول را برای هرکیلوگرم تا ۱۵ هزار ریال افزیش دهد باز برای کشاورز مقرون به صرفه نیست و چاره‌ای جز مدیریت و اصلاح الگوی کشت وجود ندارد.

عمرانی اظهارداشت: در این ارتباط لازم است هر کشاورز ۱۰ تا ۱۵ درصد از سطح زیر کشت کنونی خود را کاهش دهد تا زمینه پایداری تولید و بازار فروش این محصول فراهم شود.

https://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1399/7/1/12628540_243.jpg

وی تاکید کرد: رعایت نکردن الگوی کشت و افزایش سطح مزارع و تاخیر در کشت که باعث رسیدن همزمان محصول با استان‌های دیگر می‌شود دلایل اصلی ماندن گوجه فرنگی روی دست کشاورزان است.

عمرانی ادامه داد: درصورت رعایت الگوی کشت و برداشت بموقع یعنی در اواخر پاییز و  فصل زمستان که تنها گوجه خارج فصل بوشهر در بازار است، گوجه‌کاران درآمد بسیار خوبی کسب خواهند کرد، همچنان که در برخی سال‌ها این اتفاق رخ داد و وضعیت مالی بسیاری از این کشاورزان به نحو چشمگیر و مضاعفی تغییر کرد و در برخی سال‌ها نیز که به این اصول بی توجهی و بدون حساب و کتاب کشت شد، زمین خوردن گوجه کاران را در پی داشت. 

وی اظهارداشت: هم اکنون بین چهار تا پنج هزار نفر بهره‌بردار در زمینه کشت گوجه فرنگی در استان بوشهر فعال هستند و همزمان با فصل برداشت ۲۰ هزار شغل نیز در این ارتباط ایجاد می‌شود.

عمرانی با بیان اینکه تاکنون هیچ خرید تضمینی گوجه فرنگی در استان بوشهر انجام نشده‌استیادآورسد: در سال های ۹۶ رو ۹۷ که کشاورزان گوجه کار با افت بازر و قیمت محصول روبرو شدند که دولت در قالب سازمان تعاون روستایی اقدام خرید حمایتی محصول از کشاورزان کرد که نقش بسیار زیادی در پیشگیری از خسارت هنگف به آنان داشت.

اضطراب بازار فروش، یقه گوجه کاران بوشهری را گرفت

وی با اشاره به تولید ۱.۲ میلیارد نشاء گوجه فرنگی در استان بوشهر  یادآور شد: کشت گوجه فرنگی در این استان از اول مرداد ماه از مناطق ارم، بوشکان و جم آغاز و پیش بینی می‌شود برداشت نیز از اوایل آبان آغاز شود.

به گفته عمرانی، سطح کشت و ظرفیت تولید محصول گوجه فرنگی در این استان متناسب با تقاضای بازار نیست و مدیریت کشت باید اجرایی شود.

[کد خبر:AJ33809]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

 تفریح زیر سایه کرونا

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو

جدیدترین مطالب