1200 حکم تخریب ملک در بوشهر منتظر حکم قضایی، بی تدبیری اداره راه در مسدود کردن یکی از خروجی های بوشهر با خاکریز و مقاومت در برابر ریزش قسمت مسکن در بوشهر با وجود رکود حاکم بر بازار برخی از شنیدنی های هفتگی «خلیج فارس» است.

آینه جم:   خبرنگاران «این رسانه » در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

 • 200 رای تخریب ملک در شهر بوشهر به دلیل عدم مجوز قضایی اجرایی نشده است. احمدی فر مدیر شهرسازی شهرداری بوشهر در نشست شورای شهر بوشهر با اشاره به طرح جدید کمیسیون ماده 100 که در دستور کار مجلس است گفت: در این طرح جریمه حذف شده و برای تخلفات ساختمانی رای تخریب صادر می شود، اما درحالی که 200 رای تخریب در بوشهر به استناد رای کمیسیون ماده 100 اجرا نشده، نمی دانم چگونه قرار است این اصلاحیه در کشور اجرایی شود، از این رو شوراها باید نظر مشورتی به نمایندگان استان در مجلس دهند تا قانونی جامع و پخته مصوب شود.
 • محیط زیست استان بوشهر مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان را تکذیب کرده و اعلام کرده: تلفاتی از پرندگان مهاجر که مشاهده شده، ارتباطی با این بیماری نداشته و به تایید دامپزشکی نرسیده است.
 • بررسی ها نشان می دهد شدت ممنوعیت تردد خودروهای غیربومی در ورودی شهر بوشهر نسبت به اول آذرماه کمتر شده و نظارت در این زمینه چندان جدی نیست.
 • خودروهای غیربومی ساکن بوشهر جریمه نمی‌شوند. کشکولی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان گفته: صاحبان خودروهای پلاک غیربومی‌ که ساکن بوشهر هستند، در صورت داشتن مجوز می‌توانند در معابر تردد کنند و اگر پیام جریمه برایشان آمد  به اجرائیات راهور استان مراجعه و مشکل را بر طرف كنند.
 • در اقدامی تامل برانگیز، اداره راه و شهرسازی شهرستان بوشهر جاده تنگک ها به عالیشهر را که یکی از خروجی های مرکز استان است با تپه خاک مسدود کرده است. این اقدام به بهانه مصوبه ستاد استانی کرونا جهت کنترل ترددها صورت گرفته، درحالی که بهتر بود با مسدودکننده های مناسب تر این کار انجام می شد، چرا که این محور خروجی اضطراری روستاهای مجاور نیروگاه اتمی می باشد در صورت بروز حادثه، این شیوه خاک ریزی دردسرآفرین است.

 • در همین زمینه خبر می رسد پس از وقوع تصادف در یکی از محورهای شهرستان جم در جنوب استان بوشهر، اورژانس برای رسیدن به محل تصادف، مسیری را انتخاب کرده که روز قبل از آن بر اساس مصوبه ستاد کرونا مسدود شده بود.آمبولانس اورژانس پس از این اشتباه عجیب، ناچار شده مسیر را بازگردد و با تاخیر زیاد به محل حادثه برسد! اشتباه اورژانس جم در حالی است که رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان، دبیر ستاد کرونا در شهرستان است و مشخص نیست دلیل این اشتباه که می توانست به قیمت جان حادثه دیدگان تمام شود چه بوده است.
 • فارس چند‌‌پاره نخواهد‌‌ شد‌‌. معاون استاند‌‌ار فارس با اعلام این مطلب گفته: اد‌‌عای نهایی شد‌‌ن طرح تقسیم فارس د‌‌روغ است و وزارت کشور هیچ برنامه ای د‌‌ر این مورد‌‌ ند‌‌ارد‌‌. به گفته وی، با کسانی که نسبت به انتشار این‌ گونه مطالب کذب اقد‌‌ام می‌کنند‌‌ برخورد‌‌ قانونی خواهد‌‌ شد‌‌.
 • ناظر گمرکات استان بوشهر با تشریح وضعیت ۱۰۴۰ دستگاه خودروی سواری مانده در گمرک گفت:‌ منتظر حکم قضایی برای تعیین تکلیف هستیم. بهروز قره بیگی اظهارداشت: بر اساس مصوبات سال گذشته دولت همه خودروهایی که با ثبت سفارش معتبر قابلیت ترخیص داشت تشریفات آنها انجام شد. در حال حاضر ۱۰۰ خودرو به دلیل مشکل ثبت سفارش نتوانستند ترخیص شوند و به همین دلیل متروکه شده و به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی ابلاغ شده است. همچنین بالغ بر ۱۰۴۰ خودرو سواری با توجه به مشکلات ثبت سفارش، پرونده قضایی دارند که تحت رسیدگی بوده و هنوز حکم قطعی آنها صادر نشده است.
 • مردم از اطلاع ‌رسانی و تاثیر اجرای محدودیت ‌ها راضی نیستند و در نظرسنجی یکی از مراکز معتبر، کمتر از 20 درصد، آن را در راستای کنترل بیماری کرونا موثر می دانند.
 • روند پذیرش مراجعان در اداره کار، تعاون و رفاه استان بوشهر با انتقاداتی همراه شده است. در ورودی این اداره تلفنی تعبیه شده تا ارباب رجوع درباره موضوع خود با مدیر یا کارشناس مربوطه تماس گرفته و صحبت کنند، اما جدا از نگرانی هایی که پیرامون احتمال انتقال بیماری کرونا از فرد ناقل از طریق این تلفن مطرح است، به گفته مراجعان، عدم دسترسی به بخش اداری، باعث نارضایتی هایی درباره نحوه و زمان پاسخگویی در این مجموعه شده است.
 • در غفلت نمایندگان استان بوشهر که دو نفر آنها نیز عضو کمیسیون انرژی هستند، نماینده کازرون و رییس کمیسیون انرژی مجلس از ایجاد اولین مرکز تخصصی نفت، گاز و پتروشیمی جنوب کشور در حوزه انتخابیه اش در آینده نزدیک خبر داد. فریدون عباسی با اشاره به دیدارش با رییس سازمان فنی و حرفه ای، گفته: با هدف آموزش مهارت تخصصی به دانش آموختگان به صورت کوتاه مدت و میان مدت، این مرکز تخصصی در کازرون راه اندازی شود و فراگیران پس از کسب مهارت، جهت فعالیت در طرح های حوزه نفت، گاز و پتروشیمی مشغول به کار خواهند شد. این توافق در شرایطی می باشد که روند مصوبه دولت درباره آموزش و استخدام کارجویان در شرکت های پارس جنوبی به کندی پیش می رود.
 • با وجود کاهش تورم مسکن و آهسته شدن شیب سرعت قیمت آن که ناشی از رکود حاکم بر بازار می باشد، اما قیمت های نجومی مسکن در بوشهر همچنان ادامه دارد. با وجود اعلام اتحادیه مشاوران املاک تهران در هفته های اخیر که از کاهش 10 تا 15 درصدی قیمتهای مسکن خبر داده، استان بوشهر از این امر مستثنی می باشد و در برابر این موضوع مقاومت هایی شکل گرفته که نقش تعدادی از بنگاه های املاک به عنوان واسط بسیار پررنگ می باشد بطوریکه بصورت ساعتی حتی در همین روزهای قرنطینه کرونا که هیچ گونه فعالیت ملکی نبوده ولی بدون دلیل و منطق شاهد افزایش محسوسی در قیمتهای مسکن به واسطه درج اگهی از طریق سایت های اینترنتی هستیم. تاکنون اقدام موثری ازسوی اتحادیه املاک و مسئولین استانی صورت نگرفته و نظارتی بر روی نرخ های منتشر شده در این سایت ها نیست.
 • در آستانه فصل بودجه سال آینده و بررسی آن در مجلس، سازمان مدیریت و برنامه ریزی 7 پروژه اولویت دار استان که دارای ردیف بوده و یک درخواست اصلاحیه را جهت پیگیری نمایندگان استان ارائه کرده است. گویا با توجه به بند "ن" تبصره 7 لایحه بودجه که 25 درصد عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست واریز شود، چون الزامی به هزینه کرد آن در استان نیست، درخواست شده تا نمایندگان پیگیر باشند تا در بودجه 1400، هزینه کرد آن با تصمیم شورای برنامه ریزی استان برای تعریف پروژه های مرتبط با کاهش اثرات آلاینده ها اصلاح شود. همچنین 7 پروژه اولویت دار برای افزایش اعتبار شامل راه آهن، سد دالکی، فاضلاب بوشهر،گناوه و دیلم، بیمارستان جایگزین فاطمه زهرا بوشهر، بزرگراه برازجان تا کنارتخته، تکمیل مجتمع فرهنگی عسلویه و پارک علم و فناوری اعلام شده که باید دید عملکرد نمایندگان استان در سال نخست این مجلس چگونه خواهد بود.
 • اتاق اصناف درباره فروش اجباری برخی اقلام همراه روغن خوراکی در بعضی مغازه ها اعلام کرد: فروش اجباری تخلف محرز است و درصورت مشاهده و اعلام گزارش، برخورد می شود. در همین حال برخی مغازه داران هم می گویند: متأسفانه شرکت‌های پخش در حال حاضر روغن را به شرط خرید سایر اجناس و کالای دیگر به واحدهای صنفی می‌فروشند؛ مغازه‌دار هم برای اینکه جنسش  جور شود، این شرط را می‌پذیرد و درمقابل واحدهای صنفی نیز به مصرف‌کنندگان زمانی روغن می‌فروشند که همراهش اجناس و کالاهای دیگر هم خریداری کنند.
 • مردم به انجام کارهای بانکی از اینترنت یا موبایل بانک‌ ها بی ‌اعتماد هستند و همین موضوع دلیل عدم کاهش مراجعات حضوری به بانک ها با وجود محدودیت های کرونایی است. این درحالیست که بانک ها به دلیل ازدحام زیاد و فضای کم، یکی از محل های اصلی انتقال ویروس کرونا ارزیابی می شود.
 • خبر می رسد نیمی از متقاضیان مسکن ملی در استان بوشهر موفق به واریز وجه نشده ‌اند و ظاهرا اعلام شده اگر تا نیمه آذر آورده 40 میلیونی خود را نپردازند، حذف می شوند. انتظار می ‌رود با شرایط کرونایی و تعطیلی و رکود اقتصادی، مهلت این افراد برای افتتاح حساب افزایش یابد. البته بخشی از متقاضیان هم نسبت به هزینه بالای ساخت مسکن ملی و خانه دار شدن در قالب آن ابهاماتی دارند.
 • برخی از کسبه که با تعطیلی مواجه شده‌ اند به فکر تغییر شغل افتاده اند. گویا سوپر مارکت گزینه نخست این افراد برای تغییر شغل است، چرا که در شرایط محدودیت کرونایی، سوپرمارکت ها به فعالیت شان ادامه داده اند.
 • شهرداری بوشهر در حالی پیگیر قسخ قرارداد با پیمانکار پسماند شهرداری زودتر از بهمن ماه و خاتمه قرارداد آن است. شهرداری از عملکرد این شرکت در ماههای اخیر و افزایش مشکلات کارگری آن اعلام نارضایتی کرده، اما ضعف ماشین آلات و تجهیزات شهرداری برای در دست گرفتن موقت کار تا زمان انتخاب شرکت جدید، باعث شده در برابر این شرکت یزدی دست به عصا عمل کند.
 • دست آخر اینکه، پس از کمبود انسولین قلمی، نوارهای تست قندخون نیز برای بیماران دیابتی در بوشهر کمیاب شده و مشکلات مضاعفی را برای این بیماران در پی داشته است.
 • خلیچ فارس 
[کد خبر:AJ34291]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

قو‌های مهاجر میهمان زمستانی تالاب سرخرود/تصاویر

قو‌های مهاجر میهمان زمستانی تالاب سرخرود/تصاویر

قو‌های مهاجر میهمان زمستانی تالاب...

پذیرایی اهوازی‎ها از مرغ‌های ماهی‌خوار/تصاویر

پذیرایی اهوازی‎ها از مرغ‌های ماهی‌خوار/تصاویر

پذیرایی اهوازی‎ها از مرغ‌های...

تصاویر/ شهر هزار پیکر

تصاویر/ شهر هزار پیکر

تصاویر/ شهر هزار پیکر

جدیدترین مطالب