آینه جم؛  در شهر ما کنگان که گروه جوانان؛ درصد بالایی از هرم جمعیتی آن را تشکیل می دهد ، نیمی از آنها را نیروها ی خوشفکرجوان واغلب تحیصلکرده دربرگرفته است.

جوانان ستون پیشرفت و آینده کشورها و عامل اول احیای جوامع هستند ، آنها عنصر گرانبهایی هستند که بعنوان سرمایه وداشته ی اول دولت ها برای مقابله با مشکلات وغلبه بر همه چالش های پیش روی خود در اختیار دارند و عاملی برای حرکت و تغییرمطلوب در جوامع هستند و همیشه بیشترین و سخت ترین بخش نهضت ها و جنبش های مردمی را شکل می دهند وبه جلو می برند آنها موتر مهم واهم برای توسعه جامعه و امور مختلف جوامع بوده ومحسوب می شوند و توانایی دستیابی به اهداف جامعه ی خود در تغییر بسمت رویکرد ها ی سازنده و فعال سازی پیگیری نقش خود، بیشتراز همیشه سعی وتلاش ودلسوزی وصداقت در فرایند توسعه وپیشرفت ساختار معنوی ومادی پیرامون خود دارند و اگر از توانایی های بالقوه آنها در این زمینه بهره بگیرند ، تمام نیروهای سیاسی ، تصمیم گیران و مقامات مختلف مظمئنا اثرات بهبود کارکردهای اجرائی را لمس وحس خواهند کرد.

در شهر ما کنگان که گروه جوانان؛ درصد بالایی از هرم جمعیتی آن را تشکیل می دهد ، نیمی از آنها را نیروها ی خوشفکرجوان واغلب تحیصلکرده دربرگرفته است. با وجود این درصد قابل توجه از جوانان در جامعه ی ما ، نقش انتخاباتی آنها تا کنون در شورا ی شهرمان تقریباً فقط محدود به رای دادن بوده است ، خصوصاً از آنجا که مجموعه های سنتی هربار دررفتار و پروسه ی انتخابات شورا در روند بازگشت خود به این نهاد مردمی یا ادامه ی ثبات روند سابق و حفظ کرسی شورا حاضر نیستنذ نقش جوانان را در بازسازی تفکر نوین اداره شهربا برنامه ی پیشرو به رسمیت بشناسند ؟!
از جمله مهمترین عواملی که موجب کاهش تمایل جوانان شاخص برای شرکت در انتخابات مذکور بعنوان کاندید شناخته شده در انتخابات شورای اسلامی شهر در کنگان می شود:
۱- نگرانی جوانان در به دست آوردن اجماع کافی برای رسیدن به کرسی شورا است.
۲- ضعف نسبی آگاهی سیاسی و اجتماعی و عدم وجود یک روند سالم چرخه ی نخبه شناسی و فرصت میدان دهی به جوانان که آنان را به مشارکت مثبت بیشتر ترغیب کند و نگرانی برخی خانواده ها ازشکست انتخاباتی و مخالفت آنها با نوع ابزارهای منفی که در کارزار انتخاباتی معمولا بکاربرده می شود.

۳- تا قبل از این بسیاری از جوانان در اثر فعالیتهای سیاسی خود تنها به بعنوان وسیله ی برای پیشبرد اهداف مقطعی بکار گرفته شده وپس از آن فراموش شده اند.؟!
۴- عدم حضور جریان های فعال مستمراجتماعی یا اجتماعات هم اندیشی برای جوانان ، زیرا افراد مسن تر جریان ها و سیر گفتمان مهم سیاسی را کنترل کرده و منحصر به تعدادی از افراد خاص می کنند و به جوانان فرصت مشارکت موثر در آنها داده نمی شود. که ممکن است باعث دلسردی نسبی آنان گردد

۵- عدم وجود تشکل های سازمان یافته ی اجتماعی و نارسائی مدیریت فعالیت ها و فقدان استمرار ارتباط گروههای همسوی دانش آموزی و دانشجویی در مدارس و دانشگاه ها. که درصورت تداوم این امر فرصتی برای جوانان و نوجوانان برای آموزش اموراجتماعی وپرورش نخبگان جامعه بسوی اهداف روشن فراهم نمی کند. اما مورد غفلت قرارگرفته است … ضعف عوامل مرتبط با فرهنگ بها دهی به جوانان که تا حدی منجربه از دست رفتن اعتماد به نفس در اهمیت مشارکت انتخاباتی بعنوان کاندید شاخص در جامعه ماست . ا
۶- بویژه طی ١٠ ماه گذشته شاهد تلاش جوانان جویای نام در ابعاد مختلف مطالبه گری، فعالیت های عمومی بیش از همیشه بوده ایم این نشان می دهد که زمینه ی تحولات جدیدی در درک جوانان از مشارکت اجتماعی و تمایل آنها برای رسیدن به موقعیت های تصمیم گیری وجود دارد ولی متاسفانه چندان از سوی مسئولین محلی ارزیابی نشده است.؟ً

در پایان با توجه به چالش های کنونی که کنگان را درگیر خود کرده است ، مرحله بعدی بنوعی ذهن اجتماعی، خواستار مشارکت انتخاباتی موثر جوانان در قرارگرفتن برای نشستن بر روی کرسی شورا است لذا رسانه ها و نهادهای اجتماعی شهرمان باید برای تغییر فرهنگ جامعه در مورد افزایش اعتماد به جوانان و میزان مسئولیت پذیری ونقش مشارکت جوانان متخصص تلاش کنند تا ابزاری برای تغییر وتوسعه ی واقعی کنگان فراهم کرده باشند ودراین راستا باید چتری حقیقی برای جوانان وجود داشته باشد که بتواند جوانان را جمع کرده امکان شرکت ونقش موثر ومستقیم در اقدامات انتخاباتی و سیاسی منشعب ازآن برای حذف وبرداشتن موانع سابق ایجاد کنند آسیب هائی که از پنج دوره گذشته انتخابات شورا تاکنون از آن رنج برده است.

عبدالمجید اورا/ ثلاث

[کد خبر:AJ34639]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

قو‌های مهاجر میهمان زمستانی تالاب سرخرود/تصاویر

قو‌های مهاجر میهمان زمستانی تالاب سرخرود/تصاویر

قو‌های مهاجر میهمان زمستانی تالاب...

پذیرایی اهوازی‎ها از مرغ‌های ماهی‌خوار/تصاویر

پذیرایی اهوازی‎ها از مرغ‌های ماهی‌خوار/تصاویر

پذیرایی اهوازی‎ها از مرغ‌های...

تصاویر/ شهر هزار پیکر

تصاویر/ شهر هزار پیکر

تصاویر/ شهر هزار پیکر

جدیدترین مطالب