آینه جم:اینترنت و چالش های آن به ظاهر هیچ وقت تمامی ندارد؛ یک روز از افزایش ناگهانی و تخلف در قیمت بسته های اینترنتی از سوی اپراتورها خبر می رسد و روزی دیگر در صحن علنی مجلس مصوبه ای دنبال می شود که به گفته وزیر ارتباطات، نتیجه آن افزایش قطعی بهای اینترنت است.

به گزارش آینه جم؛ سرانجام نمایندگان کار خود را کردند و با رأی به گرانی اینترنت و واریز پول به‌حساب سازمان صداوسیما علامت موافقت خود را نشان دادند؛ تصمیمی که به‌گفته آذری جهرمی وزیر ارتباطات، در واقع نوعی مالیات بر اینترنت خواهد بود و باعث افزایش 100درصدی تعرفه اینترنت می‌شود. هرچند نمایندگان می‌گویند شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنت حق بالابردن تعرفه‌ها را ندارند.

تصمیم جنجالی نمایندگان سدی محکم در برابر مصوبه شورای‌عالی مجازی است که می‌گوید سهم اینترنت در سبد خانوار باید 2 درصد بیشتر شود. البته نمایندگان مقرر کرده‌اند 100میلیارد تومان از پولی که قرار است با افزایش تعرفه اینترنت جمع شود، صرف کودکان کار شود.

براساس تصمیم مجلس اپراتورهای خدمات مخابراتی، علاوه بر قیمت هر پیامک، مبلغ 10ریال از استفاده‌کنندگان خدمات مزبور دریافت و به‌حساب خزانه‌داری کل کشور واریز کنند و 100میلیارد تومان از این مبلغ برای ساماندهی کودکان کار و خیابانی در اختیار سازمان بهزیستی قرار می‌گیرد.

همچنین حق‌الامتیاز و حق‌السهم دولت از اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی به میزان 10درصد در سال آینده افزایش یافته و به حساب خزانه واریز می‌شود.

بخش قابل توجه این پول قرار است برای حمایت از تولید محتوا در فضای مجازی در اختیار سازمان صداوسیما قرار گیرد و افزون بر اینکه پروژه‌ها و طرح‌های مرتبط با فضای مجازی تحت نظارت و راهبرد مرکز ملی و در اجرای مصوبات شورای‌عالی فضای مجازی اجرا شود.

حذف بسته های شبانه به دلیل نگرانی مراجع فرهنگی!

همچنین در اتفاق دیگری، بسته های خدماتی شبانه اپراتورها حذف شد، تصمیمی که بیشتر از خود ماجرا، علت و چرایی آن ذهن مردم را به خود مشغول کرد، چرا که محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در کانال تلگرامی اش دلیل این موضوع را اعتراض هایی از ســوی مراجع فرهنگی در کشور دانسته و نوشت: «ما ابلاغیه ای دریافت کردیم که می گفت کاربران به سمت بسته های اینترنت رایگان شبانه سوق پیدا نکنند، زیرا تأثیر منفی روی دانش آموزان و دانشجویان داشت و آن ها را شب بیدار نگه می داشت و صبح نمی توانستند سرکلاس حاضر شوند.»

در کنار این صحبت ها، جهرمی البته اذعان کرد که ارائه بسته های شبانه اینترنت از سوی اپراتورها یک درخواست درست و منطقی اسـت و اینکه در بسیاری کشــورهای دنیا این بسته ها ارائه می شود.

البته چندی پیش اپراتورها در اقدامی ناگهانی و عجیب بسته های خدماتی بلندمدت خود را حذف کردند و بسته های کوتاه مدت را با قیمت گزاف در سبد ارائه خدمات خود گذاشتند. اتفاقی که وزیر جوان در صحبــت از حذف بسته های شبانه، با عنوان تبانی از آن یاد کرد. همان زمان هم واکنش های منفی بسیاری از سوی مردم به این موضوع دیده شــد تا جایی که پای جریمه به میان آمد و درنهایت با تقابلی که با آن ها صورت گرفت، اوضاع بــه روال عادی برگشــت.

کاربران معتقد بودند مردمی که توانایی مالی کمتری دارند، بیشتر از این اتفاق ضربه می خورند. بخش زیادی از انتقادهــای مردم هم به این برمی گشـت که در وضعیتی که کرونا دارد در شهرهای مختلف یکه تازی می کند و بسیاری از مردم رو آورده اند به دورکاری و بسیاری از فعالیت های خود را با اینترنت انجام می دهند، به جای اینکه اوضاع به گونه ای فراهم شود که مردم زیر فشار کمتری قرار بگیرند، دقیقا اوضاع برعکس پیش می رود.

[کد خبر:AJ35160]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

    مزرعه کلزا در روستای زرندین...

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

جدیدترین مطالب