آینه جم: آئین روز صادرات در بوشهر با تاخیر چندماهه با حضور رییس سازمان توسعه تجارت برگزار شد.

به گزارش آینه جم؛ در این آیین از مدیرعامل شرکت آبزی گستر ناب مطاف به عنوان صادر کننده نمونه کشوری و مدیران عامل شرکت‌های توسعه صنایع پلی استایرن انتخاب، پتروشیمی نوری، پلیمر آریا ساسور،  گوهر چاک بوشهر، سیمان مند دشنی، آبزیان تجارت مطاف بندر دیر، تیز سپیدار جنوب، پارس آبزیان رسول و بازرگانی عبدالکریم مالک به عنوان صادرکنندگان نمونه استانی تقدیر و تجلیل شد.

کمبود زیرساختی بندر بوشهر

رئیس اتاق بازرگانی استان بوشهر در آیین تجلیل از صادرکنندگان استان بوشهر گفت: صادر کنندگان استان بوشهر امسال با همه مشکلاتی که  به دنبال شیوع کرونا و تحریم‌های ظالمانه دشمن ایجاد شد، موفق شدند در ۱۰ ماه نخست امسال با احتساب میعانات گازی نزدیک به ۲۰ میلیون تن کالا به ارزش پنج میلیارد دلار و بدون احتساب آن نزدیک به چهار میلیون تن به ارزش ۱۸۰ میلیون دلار از ۱۰ بندر و گمرک بوشهر صادر کنند.

خورشید گزدرازی افزود: منطقه ویژه اقتصادی 1 بندر بوشهر در رقابت با بندر امام خمینی و بندر شهید رجایی با همه زیرساخت‌هایی که دارند، موفق شد در صادرات سیمان، کلینکر و مواد معدنی از نظر وزنی و ارزشی رتبه نخست را کسب کند و صادرکنندگان با گسترش بازارهای صادراتی از کشورهای حوزه خلیج فارس به سمت مقاصد دورتر چون کشورهای آفریقایی و آسیای شرقی توجه کنند.

وی از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست با توجه به کمبود زیر ساخت‌های بندری در بوشهر برای رقابت در بازارهای هدف و کاهش هزینه‌های تمام شده کالاهای صادراتی، یارانه حمل و نقل را به صادر کنندگان این استان اختصاص دهد.

گزدرازی اضافه کرد: با توجه به اینکه سالانه بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ تن خرما در بوشهر تولید می‌شود و این استان توانمندی بالایی در صادرات این محصول دارد، احداث شهرک خرمایی در دستور کار قرار گرفته است و وزارت صمت در این زمینه همکاری و همراهی لازم را با مسئولان استانی داشته باشد.

صدور کارت بازرگانی باید قاعده مندتر شود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هرچند صادرات کشور در 11 ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش ۱۹ درصد کاهش داشته است اما از نظر کارشناسی طبیعی و قابل پذیرش است.

حمید زادبوم ادامه داد: با شیوع کرونا در سه ماه نخست امسال بسیاری از کشورها مرزهای خود را بستند و پس از اینکه جهان به سمت همزیستی با این ویروس حرکت کرد، شرایط تجارت بهبود یافت.

وی اضافه کرد: صادر کنندگان نمونه کشور و استان بوشهر در شرایط دشوار شیوع کرونا و تحریم‌های ظالمانه دشمن توانستند فعالیت کنند و برای کشور ارزآوری داشته باشند که بسیار ارزشمند است و اشتغال‌زایی بخش خصوصی حتی برای یک نفر اهمیت بالایی دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: اکنون در این ارتباط هر هفته جلسه شورای توسعه صادرات غیر نفتی برگزار و مسائل و مشکلات بررسی می‌شود.

وی با اشاره به تعهدات ارزی صادرکنندگان، گفت: تعهد ارزی از سال ۹۷ بر عهده صادر کنندگان قرار گرفته و تا به امروز این مقررات مربوط به برگرداندن ارز تغییراتی داشته است که باید مسائل آن در فرآیندی درست حل شود.

وی در ارتباط با صدور کارت بازرگانی گفت: صدور کارت بازرگانی باید قاعده مندتر شود تا ضمن برداشتن مقرراتی که مانع راه است، برای آن سیستم تعریف شود امکان اعمال نظر در آن نباشد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: امروز صادر کنندگان کشور در یک جنگ اقتصادی و تحریم تحمیلی جهاد می‌کنند که بسیار ارزشمند است و جای تجلیل دارد.

صادرکنندگان، سرداران جنگ اقتصادی

معاون امور استان‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: صادرکنندگان و تولید کنندگان در زمان حاضر سرداران جنگ اقتصادی هستند و نقش اساسی در حرکت چرخ تولید کشور دارند.

مظفر علیخانی افزود: ۸۵ درصد واردات کشور مواد اولیه، ماشین آلات و کالاهای واسطه‌ای است که برای واحدهای تولیدی کشور ضروری است و ارز لازم برای واردات آن را صادر کنندگان تامین می‌کنند.

علیخانی گفت: لازم است دیپلماسی سیاسی و اقتصادی کشور در کنار یکدیگر قرار گیرند تا تلاش شود سهم کشور از بازارهای منطقه افزایش یابند زیرا استان‌های کشور این ظرفیت را دارند.

معاون امور استان‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه مساعد کردن فضای کسب و کار یکی از فاکتورهای اساسی توسعه صادرات است، تاکید کرد: لازم است نمایندگان بخش خصوصی و دولتی، بحث و تصمیم گیری کنند تا از مسائلی که مانع از رونق صادرات کشور می‌شود، جلوگیری شود.

معاون امور استان‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ادامه داد: تولید ثروت، اشتغال‌زایی، صادر کردن فرهنگ غنی ایرانی اسلامی، افزایش رفاه اجتماعی و برقراری عدالت اجتماعی برخی از کارکردهای صادرات است که ارزآوری در اهمیت و جایگاهی پس از آنها جای می‌گیرد.

وزارت صمت: ۳۱.۲ میلیارد دلار کالا از کشور صادر شد
وزارت صمت: ۳۱.۲ میلیارد دلار کالا از کشور صادر شد

بوشهر- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با وجود شرایط کرونا صادرات کشور در ۱۱ ماه سال جاری ۳۱.۲ میلیارد دلار است که قمی قابل قبول به شمار می‌رود.

به گزارش ایرنا، حمید زادبوم روز پنجشنبه در آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان بوشهر،افزود: هرچند صادرات کشور در 11 ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش ۱۹ درصد کاهش داشته است اما از نظر کارشناسی طبیعی و قابل پذیرش است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: با شیوع کرونا در سه ماه نخست امسال بسیاری از کشورها مرزهای خود را بستند و پس از اینکه جهان به سمت همزیستی با این ویروس حرکت کرد، شرایط تجارت بهبود یافت.

زادبوم ادامه داد: همچنین براثر شیوع کرونا تولید ناخالص داخلی کشورها و به دنبال آن میزان واردات آنها کاهش یافت که این کاهش بازار به معنای کاهش صادرات کشورها است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: سال گذشته تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران معادل ۸۵ میلیارد دلار بود که ۴۱.۳ میلیارد دلار صادرات و ۴۳.۷ میلیارد دلار واردات بوده‌است و این در شرایطی است که با خارج شدن آمریکا از برجام، اعمال فشارهای حداکثری بر  کشور آغاز شده بود.

وی تاکید کرد: ۸۵ درصد از واردات کشور مواد اولیه و واسطه‌ای است که نیاز تولید ما را برطرف می‌کند.

زادبوم ادامه داد: استان بوشهر رتبه اول صادرات را در میان استان‌های کشور دارد که اگر چه بخش بالایی از آن مربوط به صادرات پتروشیمی است اما ارزش افزوده بالایی در این بخش ایجاد می‌شود که برای کشور بسیار ارزشمند است.

وی اضافه کرد: صادر کنندگان نمونه کشور و استان بوشهر در شرایط دشوار شیوع کرونا و تحریم‌های ظالمانه دشمن توانستند فعالیت کنند و برای کشور ارزآوری داشته باشند که بسیار ارزشمند است و اشتغال‌زایی بخش خصوصی حتی برای یک نفر اهمیت بالایی دارد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: در روز صادرات و اعلام صادرکنندگان نمونه باید علاوه بر تقدیر و تجلیل به مشکلات این گروه نیز رسیدگی شود و برای برطرف کردن موانع صادرات برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری شود.

زادبوم عنوان کرد: سختی‌های صادرات در کشور ما سه بخش مشکلات ساختاری، اقدامات دشمنان و مسائل دولتی را شامل می‌شود و نمی‌توان تنها سوء مدیریت یا تحریم را برجسته کرد زیرا بخش بزرگی از مشکلات ساختاری است و متفکران و اندیشمندان اقتصادی باید به آن بپردازند.

وی ادامه داد: نپیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت آسیب بزرگی به بدنه کارشناسی دولت و تاجران زده است زیرا در مواقفت نامه‌های این سازمان همه قوانین تجارت تدوین و در اختیار اعضا قرار گرفته است و  ناآگاهی از این مقررات می‌تواند ضربه بزرگی به صادرات کشورها بزند همانگونه که توقف صادرات لبنیات ایران به روسیه ناشی از ناآگاهی یکی از صادر کنندگان بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: اکنون در این ارتباط هر هفته جلسه شورای توسعه صادرات غیر نفتی برگزار و مسائل و مشکلات بررسی می‌شود.

وی با اشاره به تعهدات ارزی صادرکنندگان، گفت: تعهد ارزی از سال ۹۷ بر عهده صادر کنندگان قرار گرفته است و تا به امروز این مقررات مربوط به برگرداندن ارز تغییراتی داشته است که باید مسائل آن در فرآیندی درست حل شود.

 زادبوم با اذعان به اینکه هر گونه خارج شدن از مقررات تجارت جهانی خروج شدن از ریل تجارت است، بیان کرد:  با این حال به دلیل شرایط ویژه کشور باید سعی شود آسیب‌های ناشی از این قانون به حداقل برسد زیرا در زمان حاضر این قانون الزامی است.

وی در ارتباط با صدور کارت بازرگانی گفت: صدور کارت بازرگانی باید قاعده مندتر شود تا ضمن برداشتن مقرراتی که مانع راه است، برای آن سیستم تعریف شود امکان اعمال نظر در آن نباشد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: امروز صادر کنندگان کشور در یک جنگ اقتصادی و تحریم تحمیلی جهاد می‌کنند که بسیار ارزشمند است و جای تجلیل دارد.

صادرکنندگان بوشهر به ۹۴ درصد از تعهدات ارزی خود عمل کرده‌اند

مدیرکل سازمان نعت معدن و تجارت استان بوشهرگفت: صادرکنندگان این استان تا ۹۴ درصد به تعهدات ارزی خود عمل کرده‌اند و ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ارز حاصل از صادرات خود را بازگردانده‌اند.

سید حسین حسینی اعلام کرد: این میزان ایفای تعهد ارزی از سوی ۱۷۰ بنگاه شامل ۵۳ بنگاه تولیدی صادراتی و ۱۱۷ صادر کننده، صورت گرفته است و بوشهر در این زمینه از استان‌های برتر کشور به شمار می‌رود.

وی افزود:  تعهدات ارزی صادرکنندگان صنعت پتروشیمی بیش از ۹۵ درصد و در بخش صنعت سیمان و کلینگر استان افزون بر ۹۰ درصد  ایفا شده است و ارز حاصل به چرخه تجاری کشور بازگشته است.

حسینی با بیان اینکه این آمار براساس آخرین گزارش بانک مرکزی است، یادآورشد: ایفای تعهدات ارزی از سوی صادرکنندگان به این معناست که ارز به دست آمده از صادرات محصولات و کالاها را از طریق سامانه نیما در اختیار شبکه بانکی کشور قرار داده شود و یا خود اقدام به واردات نیازهای اولیه صنعت و بازار کند.

 مدیرکل سازمان صنعت معدن و تجارت استان بوشهر اظهار کرد: در شرایطی که ارزآوری در کشور شکل بسیار محدودی پیدا کرده است، به غیر از کالاهای اساسی، سایر نیازهای کشور به واردات مانند نیاز صنعت کشور به مواد اولیه و ماشین‌آلات همگی از محل همین صادرات که غیر نفتی است، تامین می‌شود.

وی ادامه داد: صادر کنندگان بخش خصوصی در شرایطی که صادرات روز به روز دشوارتر شد و دور زدن تحریم‌ها نیز بسیار کار دشواری است، موفق شدند عملکرد خوبی داشته باشند و علاوه بر صادرات کالا، به تعهدات خود در قبال کشور نیز عمل کنند.

 حسینی در ادامه گفت: مهمترین اقدام برای رونق صادرات بخش خصوصی تسهیل گری و مقررات زدایی است و در این صورت صادرکنندگان این بخش می‌توانند با توانمندی خود حتی در شرایط دشوار امروز نیز به بازارهای خارجی ورود کنند.

[کد خبر:AJ35163]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

    مزرعه کلزا در روستای زرندین...

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

جدیدترین مطالب