آینه جم: گزارش مرکز آمار ایران از تورم سال 99 نشان می دهد در خانوار روستایی همچنان استان بوشهر در صدرنشینان کشور می باشد.

به گزارش آینه جم؛ براساس این مقایسه رسمی، بررسی تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند سال گذشته نشان می دهد خانوار روستایی با 42.2 درصد در رتبه چهارم کشور قرار گرفته اند.

این رقم حدود 6 درصد بالاتر از میانگین کشوری می باشد.

طی گزارش های ماهیانه مرکز آمار در سال گذشته نیز همواره خانوار روستایی استان بوشهر صدرنشینان تورم بوده اند که جای بررسی دارد.

شایان ذکر است نرخ تورم در خانوار شهری استان بوشهر در پایان سال گذشته 34 درصد اعلام شده که دو درصد پایین تر از میانگین کشوری برآورد گردیده است.

اما چرا نرخ تورم در روستاها از شهرها بالاتر است؟

جعفر خیرخواهان، استاد اقتصاد در این خصوص به دورانی اشاره می‌کند که هزینه‌ زندگی در روستاها کمتر از شهرها بود. او می‌گوید: ما باید مقداری ذهنیت خودمان را در مورد روستاها تغییر بدهیم. یعنی روستاهای ما همانند سابق نیستند که نیازها و کالاهای ضروری خود را تولید کنند و حتی آن را به شهر انتقال دهند. اتفاقا اکنون اکثر روستاهای ما عمدتا تک‌محصولی هستند و بسیاری از نیازهای خود را از شهرها و زندگی شهری وارد می‌کنند. بنابراین باید گفت که هم نیاز روستاییان به کالاهای ضروری بیشتر شده و هم قیمت کالاهای ضروری طی سال جاری افزایش پیدا کرد.

وی ادامه می‌دهد: ادامه می‌دهد: از طرفی در مناطق شهری نسبت به مناطق روستایی امکان بیشتری برای جایگزین کردن کالاهای اساسی وجود دارد. چرا که در مناطق شهری فروشگاه‌های متنوع، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و با انواع تخفیف‌ها و انواع بازارها وجود دارد. از طرفی در مناطق شهری مقامات دولتی دخالت بیشتری در تنظیم بازار می‌کنند. این در حالی است که زندگی روستایی چندان محل توجه نیست و مقامات دولتی کمتر به فکر هستند. تمام این موارد باعث می‌شود که اثر تورم بیشتر شود. همچنین نباید این نکته را نادیده بگیریم که در زندگی روستایی هزینه‌های توزیع کالا مقداری بیشتر از زندگی شهری است.

[کد خبر:AJ35393]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

    مزرعه کلزا در روستای زرندین...

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

جدیدترین مطالب