به گزارش «آینه جم»؛باهنرگفت: یکدفعه هفتاد درصد مردم پای صندوق رای می‌روند حتی دموکراتیک‌ترین کشورها هم موقعی که انتخابات می‌گذارند پنجاه درصد یا کمتر پای صندوق رای می‌آیند اما اینکه در کشور ما به طور متوسط ۷۰ یا ۶۵ درصد مردم پای انتخابات می‌روند این یک سرمایه بزرگ اجتماعی است.

خبرگزاری ایلنا: یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: همین چهار رئیس‌جمهور اخیر کشورمان را هر شهروند یک لحظه در ذهن خودشان تصور کنند یعنی مرحوم هاشمی رفسنجانی، خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی؛ می‌بینیم که این‌چهارتا با هم فرق می‌کنند هرکدام از این افراد که رئیس‌جمهور شدند آثار فکری و اجرایی‌شان تا عمق خانه‌های مردم نفوذ کرده است.

محمدرضا باهنر  در پاسخ به این سوال که نگاه و حساسیت مردم را در جامعه نسبت به تصمیمات تصمیم‌گیران کشور چگونه می‌بینید؟، گفت: به سوالی که شما مطرح کردید از دو زاویه می‌توان نگاه کرد. یک زاویه این است که مردم در کشور ما روی مسائل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و همچنین روی تصمیمات تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیرندگان حساس هستند و حساسیت‌شان بالا است و این خیلی خوب است.

محمدرضا باهنر: مردم ما شور انتخاباتی دارند

۱۵ سال پیش می‌گفتند اسم هرکس را بخواهند از درون صندوق بیرون می‌آورند

وی تاکید کرد: تا ۱۵ یا ۲۰ سال پیش حتی در مساله صراحت انتخابات یک عده می‌گفتند که انتخابات چه فایده دارد؟ در ادامه دو انقولت گذاشتند یکی اینکه می‌گفتند این‌ها اصلا هرکس را بخواهند از درون صندوق بیرون می‌آورند، می‌گفتند شما به هرکه دلتان خواست رای دهید و آن‌ها هم هرچه که دلشان خواست از درون صندوق بیرون می‌آورند این‌ها افرادی کاملا بدبین بودند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: یک عده دیگر به این اندازه بدبین نبودند اما می‌گفتند چه فرقی می‌کند که چه کسی رئیس‌جمهور شود؟، می‌گفتند این‌ها همه‌شان به درد ما نمی‌رسند و مشکلات ما را حل نمی‌کنند. این دو انقولت را می‌آوردند و تلاش می‌کردند که از نظر روانی نگذارند عده‌ای پای صندوق‌های رای بروند.

باهنر یادآور شد: با گذشت زمان الان که ما چهل سالگی استقرار نظام جمهوری اسلامی را جشن گرفتیم، این دو سوال تحقیقا منتفی شد و برای کسی جای ابهام باقی نگذاشته که هرکسی را که بخواهند از درون صندوق بیرون می‌آورند. در این زمینه مثال‌های متعدد وجود دارد مثلا یک جریان سیاسی دولت وجود داشته و انتخابات برگزار کرده و عده‌ای از صندوق بیرون آمدند که دقیقا مخالف دولت بوده‌اند و برعکس.

خاتمی هیچ نقطه مشترکی با تیم احمدی‌نژاد ندارد

این نماینده ادوار مجلس اظهار کرد: مثلا در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی روابط اینطور نبود بلکه تیپ چپ یا اصلاح‌طلبان خیلی با آقای هاشمی مخالف بودند و زمان دولت آقای هاشمی انتخابات برگزار شد و آقای خاتمی از صندوق بیرون آمد و آن موقع اتفاقا آقای ناطق‌نوری خیلی به آقای هاشمی نزدیک بود ولی آقای خاتمی فاصله داشت این‌دو رقیب بودند. یا برعکس دولت دوم آقای خاتمی انتخابات را برگزار کرد و آقای احمدی‌نژاد بود که از درون صندوق بیرون آمد درحالی که معلوم است که آقای خاتمی هیچ نقطه مشترکی با تیم آقای احمدی‌نژاد ندارد.

مشخص شد هرچه در صندوق برود از صندوق هم بیرون می‌آید

وی ادامه داد: لذا مشخص شد که اینطور نیست که هرکس را بخواهند از درون صندوق بیرون بیاورند، مشخص شد هرچه در صندوق برود همان هم از صندوق بیرون می‌آید.

آثار فکری و اجرایی هاشمی، خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی تا عمق خانه‌های مردم نفوذ کرده است

این فعال سیاسی اصولگرا عنوان کرد: نکته دومی که ایراد می‌گرفتند این بود که می‌گفتند چه فرقی می‌کند که چه کسی رئیس‌جمهور باشد؟ اما همین چهار رئیس‌جمهور اخیر کشورمان را هر شهروند یک لحظه در ذهن خودش تصور کند یعنی مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی، آقای خاتمی، آقای احمدی‌نژاد و آقای روحانی؛ می‌بینیم که این‌چهارتا با هم فرق می‌کنند و خیلی هم تفاوت دارند. با اینکه بعضی از این‌ها ممکن است از نظر سیاسی همسو باشند ولی کاملا متفاوت‌اند.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: هرکدام از این افراد که رئیس‌جمهور شدند آثار فکری و اجرایی‌شان تا عمق خانه‌های مردم نفوذ کرده است. یکی‌شان می‌گوید آزادی، یکی‌شان می‌گوید اقتصاد، یکی می‌گوید یارانه بدهیم یکی می‌گوید ندهیم یکی می‌گوید مالیات بگیریم یکی می‌گوید نگیریم البته من این اعوجاجات در سیاست‌های کلی را مفید نمی‌دانم ولی الان اینگونه است که کسی که رئیس‌جمهور می‌شود کل ریل‌گذاری‌اش عوض ‌می‌شود و سیستم عوض می‌شود و بنابراین کسانی که انتخاب می‌شوند با هم فرق می‌کنند.

مردم ما شور انتخاباتی دارند

وی ابراز داشت: من گفتم جنبه مثبت قضیه این است که همه مردم روی این مسائل حساس هستند و این خوب است یعنی مردم موقع انتخابات که می‌شود دو ماه یا سه ماه که به انتخابات مانده چه آن‌هایی که پولدار و چه آن‌هایی که بی‌پول هستند و چه آن‌هایی که انقلابی هستند یا نیستند همه کار و زندگی خود را رها کرده و به دنبال انتخابات می‌روند به عبارتی شور انتخاباتی دارند از این جهت ما شاید در دنیا رتبه بسیار خوبی داریم.

باهنرگفت: یکدفعه هفتاد درصد مردم پای صندوق رای می‌روند حتی دموکراتیک‌ترین کشورها هم موقعی که انتخابات می‌گذارند پنجاه درصد یا کمتر پای صندوق رای می‌آیند اما اینکه در کشور ما به طور متوسط ۷۰ یا ۶۵ درصد مردم پای انتخابات می‌روند این یک سرمایه بزرگ اجتماعی است.

اگر در مجلس بودم با طرح شفافیت آرای نمایندگان مخالفت می‌کردم

وی در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره شفافیت آرای نمایندگان چیست؟، گفت: چند وقت پیش طرحی در مجلس داده شد که رای نمایند‌ه‌ها علنی باشد بعضی می‌گفتند چرا نماینده‌ها با این علنی شدن آراء مخالفت کردند؟ بنده گفتم اگر من هم بودم مخالفت می‌کردم. اتفاقا مخفی بودن رای نماینده یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است که طرف بین خود و خدای خودش به هر تصمیمی که رسید با شجاعت رای دهد.

باهنر گفت: اگر قرار شد رای‌اش علنی باشد دیگر باید بگوید من جواب فلان وزیر را چی بدهم؟ یا اگر رئیس‌جمهور و امام جمعه فهمید من چه کار کنم؟ اتفاقا رای علنی است که مخدوش می‌شود. الان در انتخابات همه مردم پذیرفته‌اند که رای در انتخابات باید مخفی باشد اگر فرض کنید فردا در انتخابات بگویند که همه باید رای‌شان علنی باشد آراء عوض می‌شود، خیلی از آرا عوض می‌شود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: یک آقایی می‌رود در محفلی سخنرانی‌ می‌کند مثلا می‌گوید بروید به فلان شخص رای دهید ما حتی گفتیم روز انتخابات رای این هم مخفی باشد. چرا می‌گویند رای مردم مخفی باشد؟ اگر خیلی بخواهد شفاف باشد خب بگوییم از این به بعد در انتخابات رای باید علنی باشد و هرکس کاغذش را بالا بگیرد و بگوید من به فلان شخص رای داده‌ام. می‌گویند رای مخفی باشد تا هرکس بتواند آزادانه رای بدهد. تحت فشار قرار نگیرد

[کد خبر:AJ27965]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

آبتنی در گرمای خرماپزان بندرعباس/تصاویر

آبتنی در گرمای خرماپزان بندرعباس/تصاویر

آبتنی در گرمای خرماپزان بندرعباس

تصاویر/ کوچ عشایر قره داغ ارسباران

تصاویر/ کوچ عشایر قره داغ ارسباران

تصاویر/ کوچ عشایر قره داغ ارسباران

جدیدترین مطالب