مقامات کانادا از کشته شدن 63 شهروند کانادایی در سقوط هواپیمای اوکراین در منطقه‌ای در نزدیکی تهران خبر دادند.

به گزارش آینه جم  به نقل از رویترز، 30 نفر از قربانیان این حادثه ساکن شهر "ادمونتون" پایتخت منطقه آلبرتای کانادا بودند. آلبرتا یکی از نواحی غربی کشور کاناداست.

تجمع شهروندان ایرانی کانادا برای برای یادبود کشته‌شدگان هواپیمای سقوط کرده اوکراین در نزدیکی تهران- آنها در مقابل ساختمان پارلمان منطقه‌ای ادمونتون در آلبرتای کانادا جمع شدند/ عکس: رویترز

عزاداری ایرانیان کانادا برای هواپیما

هواپیمای اوکراین دقایقی پس از پروازاز تهران به سمت "کیف" پایتخت اوکراین سقوط کرد و تمامی 176 نفر سرنشین آن کشته شدند. مقامات علت احتمالی سقوط را نقص فنی عنوان کرده‌اند.

"رضا اکبری" رئیس جامعه میراث ایرانیان در ادمنتون کانادا در این باره گفت: "آرش پورضرابی" 26 ساله و "پونه گرجی" 25 ساله فارغ‌التحصیل رشته کامپیوتر دانشگاه آلبرتای کانادا بودند که برای برگزاری جشن عروسی خود به ایران رفته بودند.

آنها همراه 4 مهمان عروسی خود و 24 ایرانی- کانادایی دیگر ساکن ادمونتون سقوط کردند.

تصاویر دانشجویان کشته شده در حادثه سقوط هواپیمای اوکران- دانشگاه تورنتو- استان اونتاریو- کانادا/ عکس: رویترز

عزاداری ایرانیان برای کشته های کانادا

"برنا قطبی" دوست صمیمی این تازه عروس و داماد که با آنها از دانشگاه شریف فارغ‌التحصیل شده بود در این باره گفت:  آنها سه روز پیش عروسی خود را جشن گرفتند.

یکی از اساتید دانشگاه مونترال در مورد دو شاگرد خود به نام‌های "سیاوش غفوری آذر" و  "سارا معنایی" که جان خود را در سانحه سقوط از دست دادند، گفت: آنها نیز چند روز پیش عروسی کردند.

این زوج مهندس به تازگی خانه‌ای را در حومه مونترال خریده بودند.

یکی از دوستان خانوادگی "الوند صادقی" یکی از کشته شدگان سقوط هواپیما در این باره گفت: او یک پیانیست 30 ساله با استعداد بود و در مراسم جشن عروسی ما در سال 2018 پیانو زد. او در آوریل گذشته در کانادا ساکن شد. این پیانیست همراه با همسرش "نگار برقعی" و خواهر و دخترش در این حادثه کشته شدند.

"جاستین ترودو" نخست‌وزیر کانادا در باره این حادثه گفت: 138 نفر از افراد این حادثه به کانادا ربط دارند. او تعهد کرده که دولت او در باره شهروندان کانادایی پاسخگو باشد.

وزیر امور خارجه کانادا با دولت اوکراین تماس گرفته و وزیر حمل و نقل کانادا نیز در حال برقراری ارتباط با برخی از همتایان بین‌المللی خود برای بررسی این موضوع است. 

ترودو به خبرنگاران گفت": آنها پتانسیل‌های زیادی داشتند و زندگی با گسترده‌ترین امکانات در برابر آنها بود. وی افزود: انتظار داریم کانادا نقش مهمی در تحقیقات سقوط ایفا کند.

به گزارش بخش کانادایی رویترز، این اتفاق بزرگترین سانحه اخیر در کشتار کاناداییان است. در سال 1985 سقوط یکی از هواپیماهای خط هوایی "ایر ایندیا" بر فراز اقیانوس اطلس 268 کانادایی را کشت.

عزاداری ایرانیان کانادایی

به دلیل سقوط هواپیمای اوکراین در تهران، پرچم‌های بسیاری از ساختمان‌ها در کانادا  مانند ساختمان "پارلمان فدرال" در اوتاوا نیم افراشته شده است.

در شهر "ادمونتون" صدها نفر در دمای منفی 16 درجه سیلسوس به  یاد کشته‌ها دور هم جمع شدند. عزاداران گریه می‌کردند و یکدیگر را در آغوش می‌کشیدند و شمع‌های کوچک  را در تاریکی هوا روبه روری عکس از دست رفته‌ها روشن می‌کردند.

عزاداری ایرانیان کانادا برای کشته های هواپیما

"علی عظیمی" که یکی از استادان خود را  در این حادثه از دست داده در این باره گفت: با حضورم در اینجا دوست دارم به جهان بگویم چه اتفاقی افتاده است. مهم است که دنیا بداند چه اتفاقی برای چه کسانی افتاده است.

به دلیل نبود پرواز مستقیم، این پرواز یکی از محبوب‌ترین مسیرهای ترانزیتی برای کاناداییان، دانشجویان، دانشگاهیانی است که برای تعطیلات و دیدار خانواده  به ایران سفر می‌کنند. کانادا روابط دیپلماتیک خود با ایران را در سال 2012 قطع کرد.

همگان گریه می‌کنند

"دیوید توربین" رئیس دانشگاه آلبرتا، حداقل 10 نفر از اعضای جامعه دانشگاهی‌اش در این  حادثه کشته شدند. آنها دانشجو، مدرس یا فارغ‌التحصیل هستند.

این رئیس دانشگاه در این باره گفت: این خسارت بسیار بزرگ است. کلمات به سادگی نمی‌توانند غم اندوهی را که در دانشگاه حس می‌کنیم بیان کنند.

اکبری رئیس رئیس جامعه میراث ایرانیان در این باره گفت : مژگان دانشمند استاد مهندسی برق در دانشگاه آلبرتا یکی از درخشان‌ترین استعدادهای این حوزه را از دست دادیم.

پدرام موسوی مدرس مهندسی مکانیک این دانشگاه و دو دخترش نیز در این حادثه کشته شدند.

"حسین ساغلتون" یکی از دانشجویان این دانشگاه در این باره گفت: پدرام مانند یک پدر رفتار می‌کرد. او افزود: او با دو دخترش دریا و دورنیا برای دیدار والدینش به ایران سفر کرد.

"ساغلتون" افزود: از زمان سقوط هواپیما همگان در در این شهر گریه می‌کنند.

هیات مدیره یک مدرسه در تورنتو گفت: تعدادی از دانش‌آموزان و اعضای خانواده آنها در این اتفاق کشته شدند. هیات مدیره ناحیه "یورک" در شمال تونتو نیز اعلام کردند که مدارس آنها نیز به طور مستقیم تخپحت تاثیر این حادثه قرار گرفته است.

براساس آمار سال 2016، حدود 210 هزار نفر از جمعیت 38 میلیونی ساکن این کشور کانادایی ایرانی تبار هستند.

[کد خبر:AJ30971]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

طبیعت بهاری قزوین/تصاویر

طبیعت بهاری قزوین/تصاویر

طبیعت بهاری قزوین

طبیعت بهاری باغات گلابی/تصاویر

طبیعت بهاری باغات گلابی/تصاویر

 طبیعت بهاری باغات گلابی/تصاویر

دست‌های خالی دریا/تصاویر

دست‌های خالی دریا/تصاویر

دست‌های خالی دریا

جدیدترین مطالب