بریتانیا در روز سه‌شنبه به 1.7 میلیارد نفر جمعیت قرنطینه شده جهان پیوست تا سرعت انتشار ویروس "کرونا" را کاهش دهد.

به گزارش  آینه جم به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت‌ها  در سراسر اروپا، آسیا، خاورمیانه و آفریقا به شهروندان خود گفته‌اند که برای مبازره با بیماری عالم‌گیر و مرگبار کرونا که تا کنون جان ده‌ها هزار نفر را گرفته در خانه بماند. بیماری‌ای ‌که تا کنون نشانی از کند شدن را نشان نداده است.

پس از هشدار سازمان بهداشت جهانی در مورد بحرانی شدن روند بیماری کرونا و "وضوح تسریع آن" در جهان، بوریس‌جانسون نخست‌وزیر بریتانیا نیز از مردم خواست تا در حانه بمانند. بیماری کرونا در بریتانیا تا کنون جان بیش از 335 نفر را گرفته است.

تصویر هوایی از لندنِ قرنطینه- این عکس از روی فیلم گرفته شده است/ عکس:بی‌بی‌سی

لندن قرنطینه و خلوت

لندن نیز مانند بسیاری از شهرهای جهان خالی شده است. تعداد افراد حاضر در خیابان‌ها انگشت شمارند و بسیاری از مغازه‌های بریتانیایی امروز تعطیل شده‌اند. براساس قوانین جدید رفت‌و‌آمدهای خرید نیز باید تا حد امکان کاهش یابد.

رستوران‌های بیرون‌بر در لندن می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. سوپر‌مارکت‌ها و سایر غرفه‌های فروش مواد غذایی نیز باز خواهند ماند. مغازه‌های سلامت مانند داروخانه‌ها، آژانس‌های خبری، پست و فروشگاه‌های مخصوص حیوانات خانگی هم همچنان فعال هستند.

هشدار سازمان بهداشت جهانی 

"تدروس آدهانوم" دبیرکل سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه 4 فروردین 99 هشدار داد که بیماری "همه‌گیر جهانی" (پاندِمی) به وضوح در حال "تسریع" است.

در بیش از  174 کشور جهان بیش از 16 هزار و 500 نفر از این بیماری جان باخته و 378 هزار نفر مبتلا شده‌اند.

تدروس آدهانوم در این باره گفت: بسیاری از کشورها به دلیل کمبود منابع  اقدامات تهاجمی‌تری را در نظرگرفته‌اند.

وی افزود: ما می‌توانیم مسیر این بیماری "پاندِمی" را تغییر دهیم.

به گفته دبیر کل سازمان بهداشت جهانی، 100 هزار نفر از مردم جهان 67 روز پس از شیوع ویروس در چین به این بیماری مبتلا شدند.

اما 100 هزار نفری بعدی در بازه زمانی 11 روز و 100 هزار نفر سوم در 4 روز به ویروس آلوده شدند.

خبر خوب

تنها خبر امیدوارکننده از این بیماری از استان هوبی چین به گوش می رسد. این بیماری که برای اولین بار در اواخر سال میلادی گذشته از ووهان بزرگترین شهر این استان ظهور کرد، اینک در این شهر کنترل شده و چین محدودیت سفر در این استان را لغو کرده است.

پلیس چه می‌کند؟

افسران پلیس بریتانیا اختیارت جدیدی پیدا کرده‌اند. آنها می‌توانند افراد مشکوک به علایم احتمالی بیماری را مجبور به قزنطینه کنند.

از طرفی آنها می‌توانند افراد متخلف را جریمه و اجتماعات احتمالی مردم را متفرق سازند. در لندن اجتماع بیش از 2 نفر ممنوع اعلام شده است.

باز بودن مدارس بریتانیا نسبت به دیگر کشورهای اروپا در بحران سلامت جهان انتقادات زیادی را  متوجه دولت بریتانیا کرد.

"بوریس جانسون" نخست‌وزیر بریتانیا در برنامه تلویزیونی از مردم خواست در خانه بمانند. او از اقدامات بی‌سابقه‌ برای کاهش روند بیماری خبر داد./ عکس: خبرگزاری فرانسه

بوریس جانسون خواستار قرنطینه

با این وجود روایات ترسناک از این بیماری همچنان ادامه دارد. سربازان اسپانیا که مامور مبازره با ویروس کرونا هستند، از یافتن اجساد افراد سالخورده روی تخت مراکز سالمندان یا خانه‌های بازنشستگی خبر می‌دهند.

در خیابان‌های متروک نیویورک نیز یک روانشناس از اثرات بلند مدت سلامت روان بر روی افراد مبتلا یا خانواده‌های آنها ابراز نگرانی کرد.

مبتلایان جدید بیماری "کووید 19" در هفته گذشته/ نمودار: خبرگزاری فرانسه

آمار کرونا در هفته گذشته نمودار

 ایتالیا با 6077 کشته از چین پیشی گرفته است اما تعداد جانباختگان دوشنبه (4 فروردین 1398) در این کشور کاهش نشان می‌دهد. این موضوع می‌تواند در چرخه انتقال بیماری اندکی امیدوارکننده به نظر برسد.

روسیه باشیوع ویروس کرونا شکایات و اعتراضات علیه دولت را نادیده گرفت؛ در مقابل تمرکز خود را روی افراد آلوده و مسافران کشورهای ویروس زده قرار داد.

در مسکو نیز شبکه گسترده دوربین‌های تشخیص چهره نقش اساسی را در در مبارزه با ویروس کرونا بازی می‌کنند.

مسافران روسیه و کسانی که با آنها در تماس بوده‌اند، باید به قرنطینه 14 روزه بروند و در صورت تخطی مجازات خواهند شد.

شهردار مسکو اعلام کرده: "ما متخلفان قرنطینه را روزانه با استفاده از سیستم‌های خودکار تشخیص چهره زیر نظر داریم".

16 میلیون ساکن مسکو و مسافران خارجی در صورت تخلف از قوانین قرنطینه با دیپورت طولانی مدت یا حبس 5 ساله مواجه خواهند شد.

______________________

[کد خبر:AJ32054]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب