گروهی از اعضای پارلمان حزب اپوزیسیون "کومینتانگ" (KMT) تایوان، به عنوان یکی از احزاب اپوزیسیون در اعتراض به دولت و انتصاب یکی از نزدیکان رئیس‌جمهور در یک سمت عالی‌رتبه، پارلمان تایوان را اشغال کردند.

به گزارش آینه جم به نقل از رویترز، در مقابل، قانون‌گذاران حزب حاکم دموکراتیک پیشرو (DPP) برای بازپس‌گیری پارلمان موانع ایجاد شده حزب کومینتانگ را تخریب کرده و در این میان درگیری و زد و خورد میان اعضای حزب حاکم و مخالف ایجاد شد.

گروهی 20 نفره از اصلی‌ترین حزب مخالف تایوان "کومینتانگ" (KMT) در حال ژست گرفتن در برابر دوربین در پارلمان "یوان" در شهر  "تایپه" تایوان/ عکس: رویترز

اشغال پارلمان تایوان

رویترز پارلمان تایوان را مهارنشدنی توصیف کرد و نوشت: دعوا و درگیری در داخل پارلمان و نهاد قانون‌گذاری آن یک اتفاق غیرمعمول نیست.

20 عضو حزب بزرگ مخالف تایوان وارد ساختمان "یوان" نهاد قانونگذاری این کشور شده و تمام ورودی‌های پارلمان را با میز، صندلی و زنجیر بستند. آنها دلیل اشغال پارلمان را فشار دولت بر نمایندگان برای پیشبرد خواسته‌های رئیس‌جمهور این کشور اعلام کردند. دولت تایوان تلاش دارد با فشار بر پارلمان یکی از مشاوران نزدیک به رئیس‌جمهور را به مقام ناظر برگزیند.

درگیری نمایندگان دو حزب در پارلمان تایوان/ عکس: رویترز

درگیری در پارلمان تایوان

در روز دوشنبه نمایندگان حزب حاکم دموکراتیک پیشرو موانع حزب مخالف را کنار زدند و با زور راه خود را به اطراف سالن اصلی و جایگاه سخنرانی که محل اعتصاب حزب مخالف بود باز کردند.

در این اتفاق درگیری و ضد خورد زیادی در پارلمان رخ داد.

نمایندگان بزرگترین حزب مخالف تایوان با صندلی، میز و زنجیر ورودی‌های منتهی به سطح پارلمان را بستند/ عکس: رویترز

یوان پارلمان تایوان

"جانی چیانگ" رهبر جوان حزب مخالف مقاومت زیادی برای حفظ صندلی ریاست از خود نشان داد و در نهایت پس از ترک صندلی اصلی از یکی از درهای جانبی صحن پارلمان بیرون کشیده شد.

پس از آن نمایندگان حزب مخالف به نشانه اعتراض در برابر میز ریاست مجلس ایستاند و نمایندگان حزب حاکم دموکراتیک پیشرو در پشت سر آنها با فریاد شعار می‌دادند.

ایجاد مانع در ورودی‌های منتهی به سالن اصلی پارلمان/ عکس: رویترز

پارلمان تایوان در اشغال حزب مخالف

حزب اپوزیسیون کومینتانگ که در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ژانویه شکست خورد، از شامگاه یکشنبه اعتراضاتشان را آغاز کردند. این حزب به صورت سنتی از روابط نزدیک با چین حمایت می‌کند. چین نیز ادعا می‌کند که تایوان قلمرو اوست.

حزب کومینتانگ در بیانیه‌ای اعلام کرد: "امسال دولت "تسای اینگن ون" رئیس‌جمهور تایوان بیش از پیش ظالم شده است. لجاجت تسای هیچ راهی برای کومینتانگ باقی نگذاشته است، جز اینکه این مجلس را برای یک بایکوت پارلمانی به اشغال خود درآورد".

عکس: رویترز

پارلمان تایوان

حزب دموکراتیک پیشرو اکثریت پارلمان را در اختیار دارد.

رئیس‌جمهور تایوان و حزب دموکراتیک حرکت اشغال پارلمان را محکوم کردند.

در سال 2014 نیز صدها دانشجوی معترض در جنبشی به نام "آفتابگردان" پارلمان را اشغال کردند و خواستار شفافیت بیشتر در باره نفوذ اقتصادی و سیاسی چین در تایوان شدند.

جزیره تایوان به پایتختی شهر تایپه و با نام رسمی "جمهوری چین" یک کشور مستقل است و مدعی مالکیت بر کل سرزمین چین است.

در مقابل جمهوری خلق چین به پایتختی پکن مدعی مالکیت بر جزیره تایوان است.

سازمان ملل متحد، جمهوری خلق چین (چین پکن) را به رسمیت شناخته و تایوان (جمهموری چین) را به رسمیت نمی شناسد و عضو سازمان ملل نیست.

جمهوری خلق چین تهدید کرده هر کشوری که تایوان را به رسمیت بشناسد، چین رابطه اش را با آن کشور قطع خواهد کرد.

____________________________________

[کد خبر:AJ33048]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب